Dy poezi nga Medina Drijaj

0
1245

Pena e krijueses Medina Drijaj shkruan ate qe shpirti i thote, i shkruan vendlindjes, jetes ne emigracion, here here vargjet sikur lotojn vete! Sepse autoria shpreh dufin e shpirtit, ajo eshte sa e lendueshme ne vargjet e saja, po aqe terheqese per lexuesin.
Urime znj. Merdina. Gjin Musa, gazetar


Mè pèlqen qè rri dhe shkruaj .nè momente qè kam mall.

—————————————————-
S’ka rèndèsi ç’do tè dalè, njè roman apo njè pèrrallè.
Poezi apo tregim, njè novel a diçka tjeter…
Rend’si ka qè shpirti im rrjedh ngadalè ketu mbi letèr..!!
Dhe pse malli èshtè bot’tjetèr. nuk èshtè sot ketu ku shkel.
Kohè e shkuar ndjenj’e vjetèr. qè shum thellè nè shpirt ka ngel”
S’mund tè shuhet as me ujè, as nga breshèr as stuhi.
Èshtè si prushi i harruar qè ndez ERA pèrsèri !!
Udhèton njeriu me mallin dhe takon ata qè do.
Nostalgjia prek memorien e me lotè zemrèn e ngroh.
Sa shumè njerèz nga jeta jote janè tè iku e tè larguar…
Sa kanè ikur me dèshirè. Sa tè tjerè tè detyruar !!
Edhe shkruaj vetèm shkruaj fjalèt jo nuk kanè tè rreshtur.
Pèrmbi ndjenja pena luan me fytyra qè kanè heshtur…
Zèri i tyre vjen me mallin dhe unè veç pèrfytyroj.
Eh sa njerèz qè kanè ikur dhe mè kurrè s’do ti takoj..!!
***********************************************
Tè kesh karakter do te thotè tè jesh e drejtè edhe kur s’te sheh njeri…!!
Une e mora vendimin tim. Nuk dua tè kem tè drejtè. Dua tè jem e lumtur…
Ndonjèherè ”gjèrat ” mè tè vogla arrijnè tè mbushin dhomèn mè tè madhe tè zemrès…
KUR TE MERKA MALLI Per Shqipri keshtu jam un me falni…
Per ty qe ose nuk e ke marr vesh mir ..ose e ke kuptu gabim…!!
Un jam shqiptare …Kam lindur ne shqipri.
Edhe pse ne shqipri nuk jetoj …per shqipen time jam gadi te luftoj ..

Gjuha ime eshtë shqiptare …Te paret e mi janë shqiptarë ..Atdheu im eshtë shqipria …Kombi im eshtë shqipria ..Partia ime eshtë shqipria …Feja ime eshtë shqipria ..Ky eshtë profili im i fb, ktu postoj çfarë tè dua e si tè dua…

Mos harro!
Mos harro… “Jeta èshtè njè labirint ku endesh.”
Mos u ngut.sepse s’i dihet ku tè nxjerr …
Ka pasur raste nè atè vend ku gjendesh
Mund tè kthehesh e tè kthehesh dhjetra herè !!
Mos harro… “jeta èshtè si loja mos u nxeh”
Kush e ka luajtur nuk ka nevojè pèr shpjegim .
Ka pasur raste ku pran suksesit je.
Njè zar i keqè tè shpje gjithè lojèn nè fillim.!!
Sepse zari èshtè punè fati miqtè e mi…
Dhe vetè fati mund tè thuash èshtè zarè..
Kèshtu nè jetè mund tè kèrkohet strategji.
Po kurrsesi s’duhet ta marrèsh si njè garè..
E di qe nuk jam engjell!
…………………………………
E di qè nuk jam èngjèll, s’do doja tè isha kurr.
Tè isha mè mirè njè lule qè zvarr rritet nè mur.
E di qè kam njè zemèr por nuk e zgjodha vetè.
Do tè doja t’ isha èndèr.e jo realitet…!!
Nèpèr rrugèt bosh.endem dhe pse s’dua.
Edhe drit’e diellit ka kohè qè s’vjen tek mua..
Nè lagèshtin e vjeshtès mundohem t’udhetoj.
Malli barrè mbi supe s’kam vend ‘ku ta lèshoj
Mè pas do marr e lodhur tatpjetèn e vetmis.
Me forcèn e kureshtjes …njè rob i fantazis…
Lèrem tè mendoj c’tè dua ashtu siç dua vetè
Nèper gjurmèt e tua do tè vij perjetè…!!
Edhe pse je largè çudi mè pranè tè ndjej..
Je pasqyrè e fshehur ku veten time gjej..
Edhe pse mungon, çudi, je prap tek mua.
Permbledh mungesa jote tè gjitha ato qè dua!

LINI NJË KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here