Drejtësia shqiptare me Europën, apo me Sirinë dhe Turqinë?

1
510

Gjin Musa, Gazetar

Edhe njeriu ma naiv ne kete jete i bene pyetje vetvetes,more ne Shqiperi ka vdek drejtesia?
Kroacia nji vend katolik dhe antar i BE tregoje se drejtesia nuk komandohet nga politika.
Ishe kryeministri i Kroacis IVO SANDER denohet nga drejtesia e shtetit te vete me 9 vite burgim dhe me konfiskim te pasuris,pasuri e vene ne emer te pushtetit qe zotronte.
Ne Shqiperi korrupsioni,apo e thane troç vjedhja ka dale sheshit ne keto 25 vite “demokraci”.
Le te rikthejm ne kujtes disa nga vjedhjet e bujsheme, po te mbrojtur nga pushteti i te dy kraheve politik.
Pa dashur ta politizoj ate qe ndolli ne shqiperi ne 97 ku u vodhe i gjithe armatimi dhe pasuria kombetar nene hundet e S.Berishes,ngjarja kaloi pai hyre askujt nji gjemb ne kame.
Ne kohen kure kryeminister ishte z.Ilir Meta,vidhet floriri i shqiperis,po mjerishte na u vadhe me nji “gomar nga nji fshatar”disa eksponent te politikes e quanin Ilir Meten ,Ilir Floriri,biles vete Berisha ishte njeriu qe e perçmonte Ilir Meten,po e pagoi fshatari dhe gomari floririn shqiptare!nji akuz qe vete gomari po ta kuptonte ,do pelliste me te madhe duke protestuar,po floriri nuk ishte ne fushe si bostani,po ishte i s’ter garantuar,gjithsesi Iliri e rregulloj jetesen…..drejtesia ja la fajin fshatarit.
Po le te rikujtojme vjedhjet tjera te bujsheme,ishe ministri i Berishes Lulzim Basha me nji te rame 230 miljon dollar nga rruga e kombit,po nigjon shqiperia per kete vjedhje,kapitali po na “verbonte”syte si ne kohen e çekut te bardhe….drejtesia perseri heshte!politika ka hanxharin ,po levize te shkon koka.Luli ndryshoj karrige po denim nuk njohu.
Historit e zymta ne shqiperi nuk kane te sosur,sepse drejtesia nuk din te beje drejtesi…
Gerdci ishte hataja shqiptare, qe tundi mbare nderkombetaret,26 veta te vdekur,kryeministri Berisha vetem krihej dhe llakoste floket qe te mose ja prishte era.
Ishe ministri i drejtesis z.Aldo Bumçi shkaterron te gjitha provat,familja Berisha doi bente belege kesaj tragjedia te pa shoqe ne Shqiperi dhe ne Europ.
Shkelzeni i Berishes doi shpetonte denimit, si njeriu qe merrte perfitimet nga fabrika e vdekjes ne Gerdec,po aty mbeti i vdekur perkrahe 25 viktimave tjera kunati i kryeministrit Berisha.
Drejtesia heshte!shpata e diktatorit Berisha bene kerdin ne se dikushe do kerkonte qe drejtesia te bente drejtesi.
Shqiptaret nuk mundet askush ti mashtroje,eshte deshmitar ky populle i ngjarjes vrastare n qender te Tiranes.
Me 21 janar populli po demostronte,kerkonte rrezimin e qeveris dhe ;uarjen perpara drejtesis z.Ilir Meta tashma i deklaruar me foto dhe me za si nji politikan i korruptuar.
Berisha dhe Lulzim Basha perdorin armet mbi popullin e pa fajshem,qe vuante per kafshaten e bukes,kurse politikanet dhe pushtetaret e tipit Ilir Meta merrnin miljona ryshfete,drejtesia heshte,ligjin e bene Berisha dhe banda kriminale qe ka marre penge Shqiperin.
Ne cilin vend demokratik ,munde te vriteshin 4 qytetar ,nga dritarja e kryeministrit,dhe ai kryeminister te mos arrestohej..kjo ndodhe ne vendet Islamike,ku krimi komandohet nga shteti,po ne nji shtet “demokratik” si Shqiperia eshte e habitsheme per kedo.
Vidhet banka e shtetit nene hundet e guvernatorit Fullani,burgosen rrogtaret,krye kusari Fullani merre pa fajsin me bekimin e presidentit te rep.z.Bujar Nishani,i cili mjerishte eshte ushtari i SHQUP,besniku kriminelit Sali Berisha.
Kryetari i keshillit te larte te drejtesis dhe president i republikes ka moralin te flasi per drejtesin shqiptare?
Po ky president ka tagrin ta inkriminoj drejtesin,te shuaje moralin e shtetit Shqiptar,te mbajne nene hyqem prokurorin e cila vetem emerin ka prokurori.
Nga po shkon shqiperia?
Ne europe jo,sepse ka ne krye te parlamentit nji njeri i cili jeton me boten e krimit,Ilir Meta na hiqet si “shpetimtar”i politikes,po eshte njeriu ma zullumqari i politikes shqiptare,burre dhe grue deputet me parat e floririt,me vila luksoze,dhe me ironi ky zoteri kerkon te mashtroj shqiptaret se pasurit jane te Monikes,trashiguar nga e ama,nji pisllek politik qe hedhe pluhur syve popullit fukara.
Ne cilin vende te BE mundet te kete imunitet nji ishe kryeminister si Sali Berisha?
Populli i ndershem,gazetare,analist dhe politikan qe duan shqiperin duhet te heshtim perpara kesaj drame te dhimsheme.
Hajdutet,drogmenet me bekimin e politikanve kane marre penge jeten normale te ketij populli te s’ter vuajtuar,te s’ter vjedhun e te robruar si kurre ma pare.
Akoma duhet te durojm lojrat politike te Ilir Metes dhe Sali Berishes e ndonji politikan dhe deputeti qe eshte mbytur nga pasuria e popullit ne emer te ligjit.
Ligjin nuk e sundon Maliqi,po do ta sundoje kushtetuta e shtetit shqiptare.
Drejtesia te distancohet nga politika denigruese dhe me prirje islamike,shqiperia dhe shqiptaret duan Europen,duan bekimin e zotit pa dadhim feje dhe krahine.
Nji pjese te politikanve te tipit Berisha,Meta ju intereson perçarja dhe destabilizimi i vendit per ti shpetuar drejtesis,per te mose u ndeshkuar dhe prekur pasuria qe jua ka zane ferymen ketyre krye hajduteve.
Populli shqiptare i majte dhei djathte duhet te dali nga roberia politike e krye hajduteve dhe vrastareve politik.Shqiperia dhe shqiptaret nuk behen ase Sirian ase Turqeli te Erdoganit.
Drejtesia te rikuperoje veteveten,te ndreqe gabimet e te shkuares,te filloj nga arrestimet e pshkaqenve,keshtu shqiperia dhe shqiptaret do gjejn paqen dhe demokracin e vertet.
Ne asnji vende te botes nuk ka shtet dhe paqe sociale,pa nji drejtesi qe di te beje drejtesi,kjo shqipetareve ju ka munguar ne keto 25 vite “demokraci” pritjes i ka sosur durimi,shqiptaret nuk munden te jetojn penge i inkriminimit politik dhe fizik.
Europa pret ndryshimin ne shqiperi,drejtesia fjal e dites,drejtesia e mohuar dhe shtypur nga bota e krimit politik.

1 KOMENT

  1. Se ka ndodhur keshtu me keto politikane qe sot nuk jane birash e skutash, por ne vende kyce te p;litikes shqiptare reforma ne drejtersi ka nje barrriere aq te madhe, saqe eshte shume e veshtire ta kaloje.

LINI NJË KOMENT

Ju lutem, futni komentin tuaj!
Ju lutem, futni emrin tuaj këtu