DIETA ALKALINE QË TË GJITHË PACIENTËT E KANCERIT DUHET TA LEXOJNË

0
1329

Duke ditur në lidhje me bilancin pH (pehashi, aciditeti i stomakut) se është e rëndësishme jo vetëm për pacientët e kancerit, por për çdo qenie njerëzore në përgjithësi. Çdo njeri ka nevojë për të mbajtur një ambient alkalin, në mënyrë që të qëndrojnë të shëndetshëm.

Sipas Ushqimit Bazë të Shëndetësisë “Trupi i njeriut shkon kryesisht për të mbajtur një pH pak alkalin prej 7.35, por një dietë e varfër dhe stresi mund ta ndryshojnë pH për një gjendje acide, në të cilën sëmundja mund të lulëzojnë.”

Mjerisht, në sajë të zakonit u përhap gjerësisht ushqim i pashëndetshëm, dhe ruajtja e dietës alkaline nuk është aq e lehtë. Njerëzit përdorin për të ngrënë paketa ushqime, ushqime të përpunuara, ushqime të shpejta dhe ushqim mikrovalë, të gjitha prej tyre shumë të pashëndetshmenë për rastin e kancerit.

Kjo është arsyeja pse është shumë e rëndësishme për pacientët e kancerit për të ngrënë ushqime alkaline, në mënyrë që të përshpejtojnë procesin e shërimit.

Ndryshime në dietën e mëposhtme janë të rëndësishme:

Ushqimi i pashëndetshëm shkakton mungesë ekuilibri e pH dhe duke krijuar një ambient acid, që është i përkryer për krijimin e qelizave të kancerit. Nga ana tjetër, dieta alkaline do të rivendosë ekuilibrin për të luftuar inflamacionin.

Kjo kryesisht përfshin perimet me gjethe organike jeshile, brokoli, perime rrënjë, barëra dhe erëza, fasule, thjerrëza dhe bizele, lulelakër dhe lakra, hudhër, qepë, presh dhe chives, arra dhe fara, së bashku me një sasi të vogël të drithërave jo-gluten si oriz.

Ajo gjithashtu përfshin 50-100 gram mish të ushqyer me bar, peshk të freskët, apo mish organik shpendësh disa herë në javë dhe fruta sa më shumë të freskëta dhe perime që mundeni.

Gluteni çon në inflamacion, kështu që shmang drithërat me gluten. Eliminimi i kokrrave me gluten të lartë si drithërat, thekrën, grurin, si dhe drithërat në formë makaronash, ëmbëlsirash, bukën, muffins, biskotat dhe mallrat e tjera të pjekura.

Në vend të kësaj, konsumoni drithëra jo-gluten si oriz, quinoa, Amaranth, hikërror dhe mel. Për më tepër, ju duhet të shmangni produktet “pa gluten” të përgatitura, si ato që përmbajnë sheqer apo vajra të përpunuara.

Qelizat e kancerit përdorin më shumë glukozë për njësi të kohës se sa qelizat e tjera. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme për të shmangur sheqerin me çdo mjet. Plus, sheqeri kullon magnezin e trupit dhe kontribuon në kancer. Ju gjithashtu duhet të shmangni sheqernat “natyrore” të tilla si agave dhe mjaltë. Në vend të kësaj, hani pak fiq, kajsi të thata, salce molle jo të ëmbël ose ananas të freskët.

Sipas një studimi të kryer nga Prof. (Emeritus) T. Colin Campbell, Ph.D., Cornell University Cow, qumështi është një nga ushqimet për promovimin e kancerit, kjo vjen për shkak të proteinave kazeinë.

Nëse vuani nga kanceri, shmangni produktet e qumështit, sepse ato mund të çojnë në përkeqësimin e kockave, për shkak të prodhimit të lartë të acidit, inflamacion, dhe nxitjes e përhapjes së kancerit.

LINI NJË KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here