Çfarë fitoi dhe çfarë humbi Lulzim Basha?!

0
1669

Gjin Musa, gazetar dhe analist i pamvarur.

18 Muaj PD dhe lideri shpirteror i saj Sali Berisha u veviten ne vorbudhen e pa qartesis politike.
18 muaje vetem sajesa, per te sabotuar me çdo çmim reformen ne drejtesi.
18 muaje intriga dhe mashtrime nga ma marramendeset, lufte me nderkombetaret.
Berisha s’bashku me Lulin dhe nji pjes te çoroditur te PD, menduan se poi trembin nderkombetaret!

Kame bindjen se z. Berisha e kishte harruar grushtetin e 98, dhe ultimatumin e SHBA, aso kohe iku si dhi e zgjebosur, po mjerishte nuk do ta kujtoj te shkuaren e tije teper te zymet.
PD dhe kryetari i saj Lulzim Basha ishin ne mese te dy trysnive, ajo e nderkombetareve dhe trysnia Berisha, Luli ishte ne piken e hallit, kujt te ja prishe dhe kujt te ja ndreq!!

Reforma ne drejtesi ishte krye fjala per nderkombetaret, politikanet shqiptar si Ilir Meta dhe Lulzim Basha po kerkonin me ç’do çmim shkaterrimin e reformes, duke mose dashur te besonin se nuk do ta fitonin betejen me SHBA dhe BE.
Ambasadori Lu dje u tregua i prere, ultimatumi i Uashintonit vdekje prures per kupolen e PD dhe te LSI, kjo e fundit po hillej si zorra ne prushe, mire me Ramen!e mire me Bashen po ketu Iliri dhe Basha i benin llogarit gabim, mungonin numerat per te rrezuar qeverisjen dhe Edi Ramen, nji metod e njohur nga Ilir Meta dhe kupola e LSI.
Tashma çdo enigem ka marre funde, bashkimi i votave me pa dashjen e Saliut dhe te Lulit, po i forti thone te rrahe dhe nuk te lene te qashe.

Kushdo sot i bene nji pyetje vetevetes. Po ç’fare fitoi dhe çfare humbi Lulzim Basha?

Pa asnji bindje politike, Lulzim Basha u tregue se nuk di te drejtoj PD,eshte penge i Sali Berishes,eshte njeriu qe pase Berishes mbane mbi supe akuza trishtuese perpara drejtesis,kjo ishte loja qe thoshte dikur i ndjeri Artisti i Popullit Ndrek Luca.

Luli doli ne nji konferen shtypi, dhe po tregohej si kaposhi siper grumbullit te plehut, po na numronte meritat e tija personale (qe vetem merita Lulzim Basha nuk njefe ne karjeren e tije politike) nuk di se kujte po ja shiste, sigurisht Fahri Balliut te 55. tjeter kujte nuk i hynin ne pune keto dokrra mashtruese.

Pse nuk dha shpjegime Luli, pse e zvarriti reformen 18 muaj,nga kushe mbahej penge? Pse sot u arrit “suksesi”pasi Lulin e vranë, e diskretituan nderkombetarisht, keta ja kane thane disi me marifet Eduart Selami e Majlinda Bregu,qe reforma do miratohet, dhe ashtu ndodhi.

Pse politika shqiptare nuk dine te gjeje rrugen e dialogut dhe te mirekuptimit?

Pergjigja tashma dihet.

Korrupsioni i gjygjetareve ju ka hapur rrugen pushtetareve qe fillojn nga Berisha e Ilir Meta, dhe pastaj rreshti sa vjen dhe zgjatohet.

Te luftosh krimin, dhe ata qe e ushqejn krimin korruptiv, dhe ma gjere,eshte te vetedorzoheshe perpara drejtesis.
SHBA dhe BE e dinin mire qe klasa politike dhe drejtesia ne shqiperi jane ma te korruptuarit ne Europë.

Edi Rama me te mirat dhe te keqijat qe ka, ne keto tre vite te nji qeverisje teper te mundimsheme,me nji opozit te dalur jashte kontrodhit njerzor, arriti ta realizoj premtimin themeltar te nji shteti qe do te ndertoj shtet. Reformen ne drejtesi.
Miratimi i kesaje reforme eshte demokratizimi i vendit, eshte forca e shteti ligjor, lufta pa kompromis ndaj cilido pushtetar apo funksionar i larte ne shtetin ekzekutiv.

Shqiperia pase mbi 25 vitesh, arriti te behet shtet, te kete nji drejtesi qe askush nuk mundet ti afrohet per rushfete dhe joshje, politikanet dhe pushtetaret qe fillojn nga kryetaret e komunave dhe sot Bashki duhet te kalojn ne siten e drejtesis, keshtu do kemi nji qeverisje rendore dhe qendrore te afte profesionalisht, dhe te pa perlyer me krimin e mashtrimit dhe te grabitjeve te pasurive, secilit t’i behen llogaritë, pasuritë e teperta tu konfiskohen dhe ti kethehen popullit.

Populli shqiptar pa dadhime partiake sot ndihet krenare,po nderton institucionet demokratike, po reformon drejtesin qe per 25 vite e ka shkaterruar shqiperin, te gjitha keto jane atributi kembengules i kryeministrit Edi Rama dhe i mbeshtetjes nderkombetare.Testi i disheruar u kalua.

Lulzim Basha duhet te kerkoje falje publike, per luften marramendese per ta sabotuar kete reform, Partia Demokratike ka ne gjirin e saje intelektuial me integritet dhe profesionalizem, keshtu qe Lulzim Basha duhet te japi llogari perpara demokrateve shqiptar, minimalja dorheqja nga kreu i Partis dhe shkuarja vete vullnetarisht perpara drejtesis, neser do jete vone, nderkombetaret tani monitorojn ç’do qeliz te shtetit shqiptar.Po per habin e te gjithe opinjonit publik dhe atij nderkombetar, Sali Berisha dhe grushti i tije “Anti shtete”pau shuar jehona e dekòeratave politike, duke e quajtur diten e ejte nji dite te jashtezakonsheme per shqiperin dhe shqiptaret,Sali Berisha rrokullis ç’do deklerat te Lulzim Bashes dhe te vete partis demokratike.

Sebepet e PD dhe te Sali Berishes kane shokuar kedo!deklerata e Ambasadotit te SHBA tashma nji deklerat shokuese per vete Partin demokratike.

Qendrimi i menjihershem i PD demokratike dhe i LSI do te thot se te inkriminuarit nuk duan reforma kushtetuese,nuk duan shtet ligjevendes,nuk duan nji drejtesi qe te beje drejtesi.Ja deklerata e Ambasades se SHBA.
Ambasada e SHBA është e zhgënjyer që vëren se pas deklarimit të një marrëveshjeje midis qeverisë dhe opozitës, kreu i opozitës,

Z. Basha ka paraqitur një kërkesë të re të papranueshme.
Ky zhvillim i fundit na detyron të arrijmë në përfundimin se kjo është një përpjekje e qëllimshme nga kreu i opozitës për ta bllokuar këtë reformë. Paketa e reformës është gati dhe përmbush të gjitha standardet e Komisionit të Venecias, SHBA dhe BE. Nëse Z. Basha nuk i përmbush dot premtimet e tij, Qeveria e Shteteve të Bashkuara iu bën thirrje anëtarëve të parlamentit individualisht ta miratojnë këtë reformë më 21 korrik.

Kushe mundet te flasi nji fjale tjeter?
Tashma jane ore te tensionuara, nderkombetaret po presin,populli shqiptare pa ngjyra politike jane te indinjuar dhe te zhgenjyer nga politika dhe politikanet shqiptare. Partia Demokratike dhe LSI ne se minojn votimin e neserme historia do ti denoje.Lulzim Basha i ndodhur ne kete situat, nene presionin e Sali Berishes, minimalia eshte qe orgjentisht te japi dorheqien nga kreu i partis demokratike.

Nji nate heshtje dhe ankthi, oret kalojn, Shqiperia do ta kaloje provimin diten e neserm apo do ndeshkohet nderkombetarisht, populli do heshte!apo do mobilizohet qe neser Parlamenti o ti nenshtrohet nji votimi o ne te kundert ky parlament te pushtohet nga populli.Grusht shteti Berishian tashma eshte i hapet, i dukshem, po me nji Lulzim Bashe qe eshte penge,ose eshte pale me boten e krimit Berisha dhe bashkepuntoret e tije qe per 25 vjete e vodhen, dhunuan dhe e vranë Shqiperin dhe Shqiptaret……ore pritje!!!!

LINI NJË KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here