ARTIKUJ

ARTIKUJ TË NDRYSHËM

Aferat e tmerrshme: Berisha i bën presion Metës me 85 milionë eurot e “Alpetrol”...

Dërgoi për publikim: Gjin Musa, gazetar, 16 nëntor 2016 Lulzim Basha dhe Sali Berisha nuk kanë ndërmend të flasin publikisht tashmë për aferën 90 milionë euroshe të Ilir Metës nga “Alpetrol” dhe DIA-CEZ”. Berisha ka...

Për krimin grabovcian

AUTORI: ARBEN IDRIZI, GAZETAEXPRESS - 13 gusht 2016 Administrata publike është parajsa e krimit të tillë grabovcian. Krimi grabovcian është në të vërtetë universal dhe sa duket i përjetshëm Prore kam qenë dhe vazhdoj të jem...

KA VDEKUR DISIDENTI I BURGOSUR KINEZ

... DHE FITUES I ÇMIMIT NOBEL PËR PAQE, LIU XIAOBO Nga Frank Shkreli Disidenti më i njohur kinez dhe fituesi i Çmimit Nobel për Paqë në vitin 2010, vdiq një javë parë në moshën 61-vjeçare pas...

FAIK ose DOMENIK KONICA nuk u varros ceremoni fetare, por vetëm me tinguj, tinguj...

Klajd Kapinova “E vërteta, nuk ka nevojë për stil gjarpërues e të yndyrshëm të shkrimeve akademike.” – Faik KONICA, Albania 2, 1897 Shumë shqiptarë dhe të huaj patën mundësi t’i dhurojnë nder dhe vlerësime veprës...

Shtypja e shqiptarëve të Kumanovës midis dy luftërave botërore

Kumanova 1908 - Pikëtakim i luftrave në mes xhonturqve dhe bullgarëve, Winner Blat Eugen Shehu/INA, 11/08/2015 Shqiptarët e Kumanovës ato bijë të denjë të arbërev të lashtë, kanë qenë dhe mbeten ende sot luftëtarë të vetë-egzistimit,...

“Vuçiç, e ndjej dhimbjen tënde”- publicistja shpërthen ndaj Ramës: Me cilin organ e ndjen?

Kimete Berisha dhe Edi Rama NGA: B.S MË: 15 GUSHT 2017 Kryeministri Edi Rama, në një intervistë për mediat serbe ka folur në lidhje me deklaratat e presidentit serb, Aleksander Vuçiç për një dialog të brendshëm...

KOSOVË – GJAKU IM T’U BËFTË DRITË

Xhemail Peci MARIE SHLLAKUT Kushtuar studentes së filozofisë në Romë, Martires Engjëll e Heroinës së Kombit Shqiptar, e cila me armët ngjeshur për lirinë e shenjtë të mëmëdheut, përjetësoi vargjet epike të Gjergj Fishtës për...

Nuk kemi liderë, por kemi shumë udhëheqës politikë të rrejshëm

Vështrim Nga Skënder MULLIQI Me secilin njeri që takohesh temë e pashmangshme është politika. Sikur të kishin shumica një vend të punës, sigurisht së tema e politikës do të kishte mbeturn temë sporadike. Por, në këtë...

PAK FJALË NGA AUTORI ZEF MULAJ

Te mbrohesh dhe te kurohesh nga semundjet, duhet ta quash veten objekt i natyres dhe natyren “spitali” yt i mjekimit. Ky studim, në fakt, nisë pothuajse me fillimet e jetës sime, pra që në fëmini. Kam...

Kemi nevojë për gjak të ri

Nga Aurel Dasareti, USA, ekspert i shkencave ushtarake-psikologjike (dasaretiaurel@yahoo.com.au) Komunikimi gojor midis dy kundërshtarëve politik shqipfolës nuk është shumë i bukur. Tingëllon më shumë si dy burracak pervers që debatojnë me temën: "I imi është...