ALFRED MIRASHI MILOTI, ARTISTI QE PO MAHNIT EUROPEN DHE KONTINENTET TJERA

0
1556
Po ngarkohet...

Gjin Musa, gazetar

Alfred Mirashi, Artist Italo-Shqiptare, aka Milot ka lindur 29 gusht 1969 në Milot në veri të Shqipërisë, në rrethin e Kurbinit në një qytet jo shumë larg nga deti. I pari i pesë fëmijëve, katër djem dhe një vajzë, proveneniva nga një familje e exkulak shqiptare, paraardhësit e tij, në fakt, ishin pronarë të mëdhenj tokash dhe për këtë arsye ai kishte frikë nga hakmarrja nga komunistët. Babai i Alfred ai ishte pikturë, dhe nëna e saj, maglierista. Ajo qëndisur veshjet dhe veshjet për dasma dhe raste të tjera, vëzhgimi i rrobave tradicionale veshur gjatë festimeve kombëtare dhe festivale të fshatit, e kombinuar me vizionin e ngjyra të ndritshme, e kuqe, bruz, blu, ari, e gjelbër, dhe shifra të panumërta gjeometrike dekorativ, lindi pasionin e tij për vizatim. Pra, të armatosur me një fletore dhe laps skica të bëra për familjen.

* * *

Po ngarkohet...
Nëse klikoni reklamën, këta paguajnë 0,000001 $ ... Bukur ë? :-) -- Thanks!

Për ata që kishin marrë pjesë në shkollën e artit, ëndrra ishte për të marrë pjesë në të vetmen akademi të arteve të bukura të Shqipërisë, të vendosura në kryeqytetin Tiranë. Ishte një privilegj i rezervuar për disa. Pranimi në konkursin që u zhvillua në fillim të korrikut të çdo viti dhe të përfshirë një mijë kandidatë, në mesatare arriti të kalojë provimin më së shumti rreth tridhjetë prej tyre, “zgjedhur” nga një juri e artistëve zyrtare. Merr pjesë në vitin 1987. Alfred, edhe për shkak të “njolla” reputacionin e saj në mënyrë të njohur për ata që erdhi nga një familje e kulakëve, vazhdimi i studimeve ishte e vështirë, sigurisht, nuk do të fitojë dhe Despairs. Ajo është e viteve nëntëdhjetë dhe ndryshimet politike. I zhgënjyer nga një sistem mbytës, ndjenja e përhapur në mesin e artistëve që aspirojnë, merr mundësinë l ‘ “eksodi”, dhe në fillim të marsit ’91 kripë në një nga anijet e ankoruara në portin e Durrësit me destinacion Italinë.

Qëllimi i cili ka për qëllim është që të arrijë perëndimin, utopi për të gjithë ata që për dekada të tëra kishin sytë e lidhur nga komunizmi. Zbarkoi në Brindisi me 5000 njerëz, dhe pas një bredhje të gjatë, ai ndalet në Napoli, ku, në sajë të bujarisë e Ferraro dhe Bardhë familje mund të vendosen poshtë. Për të jetuar merr duke bërë punë të ndryshme, të tilla si gdhendje druri për një kompani të vogël. Fakti i të jetuarit në një qytet të plotë të monumenteve inkurajon atë për të vazhduar me kërkimin e tij. Ajo godet pamje të drejtpërdrejtë të veprave të Caravaggio dhe artistë të tjerë nga Napoli. Edhe pse e vendosur mirë, por ushqyes fuqimisht dëshirën për të marrë pjesë në akademinë e arteve të bukura, e lë Napolin dhe u vendosën në Firence, ku ai është një punëtor në një fabrikë tekstili në Prato. Nuk vjen në kontakt të ngushtë me artin e Rilindjes. Vëzhgojnë me kujdes kryeveprat mbahen në muze Uffizi: Michelangelo, Botticelli, Raphael, Leonardo, Caravaggio etj, njohuri të cilit bëhet pjesë e kujtesës së tij pikture, si dhe arkitekturës, sheshet “në një shkallë të njeriut” statujat etj Por ka edhe e kupton se ajo që jeta nuk i përgjigjet në pritjet e tyre të vërtetë.

Në vitin 1995 dhe ai u regjistrua në Akademinë e Brera në Milano. Me disa para mënjanë në vitet e mëparshme dhe mbajtja bërë punë i rastësishëm, ai ka ndërmend të marrë një arsim të mirë. Këto Milanese kanë vjet punë të pandërprerë, vëzhgimit dhe studimit, thelbësore për një piktor. Atje, poshtë veçanërisht mësuesit si Alberto Ghinzani, Mino Ceretti dhe Francesco Poli, respektivisht skulptor, piktor dhe kritik arti. Gjatë këtyre viteve ai provon një ndihmë e madhe për mbështetjen financiare të vëllait të tij Drinush dhe Zerina gruas. Mundësia, më parë ka mohuar një interes në avant-gardës artit dhe përfshirjen në komunitet, tani është i arritshëm. Në vitin 1996 ai kishte një ekspozitë solo, portrete të përditshme, një Klasa Master në Milano. Ai shfaqur një seri e piktura dhe skica, të cilat janë testet inicialet e tij. Një vit më pas, 1997, portretet janë të renditura që do të ekspozohen gjatë prezantimit të stilisti mbledhjen e Laura Biagiotti. Rast e di Coiffeur Rolando Elisei.

Dy të bëhet një miqësi e madhe, e cila lehtëson përfshirjen e saj në botën artistike të Milanos. Akademia, së bashku me nxënësit e tjerë themeloi gazetën: “informacion Brera”, që është i problemeve specifike të shkollës, nga të cilat ai është zëvendës drejtor. Ai fitoi një bursë Socrates dhe Erasmus për gjashtë muaj shkon në Angli për të studiuar në Art & Design Loughborough Universitare. Në Londër, muzetë vizitojnë, që do të forcojë kulturën e saj. Pjesa e kthimit në ekspozitën kolektive të organizuar nga M. Ceretti dhe A. Ghinzani në Linati hapësirë e Milanos; më pas ai u ekspozuar në kolektivin Brera në Lucern në Zvicër; Pastaj, gjithmonë të etur për të dalë jashtë, ai mori pjesë në ekspozitën e nxënësve dhe miqve të organizuara nga komuna e Novara Brera; Ai fitoi konkursin e mbajtur nga Walt Disney Fondacioni i Orlando; Së fundi partcipa Transaccademia ekspozitën si pjesë e Ciklit Classic dhe Metamorphosis, organizuar nga Alik Cavaliere në Stelline Fondazione në Milano.

1998 hapet me pjesëmarrjen në ekspozitën e Artit në natyrë, të mbajtur edhe në hapësirë Linati e Milanos dhe Testet 23 artistë të rinj të Akademisë Brera, organizuar nga A. Ghinzani dhe M. Ceretti. Më vonë ai fitoi çmimin e parë për pikturë në konkursin e mbajtur në Villa Litta në Milano. Menjëherë pas kësaj ai fitoi çmimin e parë në Sallonin, në Il Torchio di Porta Romana në Milano, i projektuar nga F. Poli. Alfred kohë nënshkrim piktura me emrin e tij fazë “Milot”, atë të vendit të tij të lindjes. Kjo është pjesërisht një kujtim nostalgjik, por ajo shpreh nuk do të ndërpresë lidhjet me vendin e origjinës. 1999 mbetet e fundit e katër viteve të akademisë. Ai merr pjesë në disa grup: ai i gjashtë studentët e Linati hapësirë Brera të Milanos, kuruar nga A. Ghinzani; artit Bienalja Felice Casorati në Pavarolo mbajtur në Torino; Sondazhi kombëtar i njëzet e tre Akademitë e Arteve të Bukura të Italisë mbajtur në Romë; Bienalja Kombëtar i italiane Akademive të Alatri Frosinone është mbajtur në Brera. Ai fitoi çmimin për pikturë Mis Cotonella çmimin Brera në Milano.

Në mesin e këtyre pranive më indikative është se Salon unë, në Museo della Permanente në Milano, edituar nga dy profesorë të Brera, Laura Cherubini dhe Giacinto Di Pietrantonio. Një juri do të zgjedhin dy më premtuese rreth katër mijë pjesëmarrës dhe Alfred është një nga fituesit. Rrjedhimisht, ajo është intervistuar në faqen kulturore të gazetës “Republika” nga gazetari Cloe Piccoli, i cili flet e tij “Odisea” në botën e artit. Paneli i dha gjithashtu është botuar në revista të ndryshme. Rreth kësaj F. Poli thotë: “Në Fi-dritare Open 1999 triptik pikturuar mbi një sfond të verdhë të ndritshme ka gjurmë të mëdha të mbetjeve të bardhë dhe fuchsia rozë, plus të vogla ngjyrë të verdhë … .Në më të fundit seri d “veprat e Milot, propozon një skenar pikture që zhvillon në thelb ligjin e mëparshëm, por me shtimin e fut më shumë të pabotuar në krahasim me më shumë kritereve tradicionale informale …”.

Besim ajo ndjek aspiratat e tij, pavarësisht nga bërryl marrë në “sistemin e artit”. Në vitin 2001 ai mori pjesë në disa ekspozita kolektive: në Spring Air në vitin 2001 e mjeshtrave bashkëkohore të Sacile City, në Pordenone; 2RC Milan Galeria e bën atë në-SERT në panjohurve kolektive në Itali në Pavia dhe në një ekspozitë të mbajtur në Museo della Permanente në Milano. Me këtë rast kryetari i muzeut A. Ghinzani shkruan për të: “Ne kemi parasysh se çfarë mund të jenë të dhënat e njerëzore të tij; përpjekje për të dal në një realitet të vështirë, nëse jo dramatike; trashëgiminë kulturore në mënyrë të pashmangshme do të vendosë përsëri, si një pikë fillimi dhe të vazhdojë … .com ardhur rezultatet e para të konfirmuara vitin e kaluar nga çmimin e parë merret në Salon I. Edhe kjo duket të jetë fragmentare ose kufizojnë zeroing pikturë njëngjyrëshe, kërkimi i tij fiket as nuk vuan nga korrente melankolik pikturës fundit mjeshtër informale. Është koha tepër bujare për të ndërtuar, për të bërë forma gjeneruese dhe hapësinor në gjendje për ta bërë atë nëpërmjet madhësive dhe ngjyrave në mënyrën e të parit jetë dhe pozitiv. ”

Por është 2003 viti i shpërthimit Milot, ne shohim protagonist në Angevin Napoli me personal tij “The Milot Veneri”, realizuar në bashkëpunim me qytetin e Napolit dhe Rajonit Campania dhe patronazhin e Ambasadës shqiptare e Italisë. Ekspozita e artistëve të rinj të Mesdheut, vendos një moment historik në kërkimin e tij konceptuale dhe stilistike, duke propozuar një seri e piktura të mëdha, të quajtur “Këndi i Mesdheut”, mbi ndotjen në mes të kulturës popullore shqiptare (veçanërisht cilësi e rrobave tradicionale të vendit të tij e origjinës), dhe memorien historike të Mesdheut, përfaqësuar nga ikona skulpturore konsoliduar në vizionin jugore artistike evropiane, nga statujat e matricës ilire me ato greke, romake dhe Rilindjes. Njëkohësisht Milot paraqet një seri e instalimeve që të kandidojë nëpër tërë komplotin e ngjarjeve kulturore të Mesdheut.

E ndikimit të veçantë është “Adhurimi i Milot” punës, se “ekspozita titullin e saj dhe e cila është e përfaqësuar zyrtarisht nga shtatë vezë të mëdha të përmendura disa figurave historike të cilat kanë hyrë në imagjinatën kolektive: nga Nënë Tereza Calcutta të Skënderbeut, Dante Alighieri, Caravaggio, Giordano Bruno, Aleksandri i Madh dhe Diego Armando Maradona. Simbolikisht, ky instalim shqyrton nevojën e mitit, si një pikë e domosdoshme referimi në kulturën bashkëkohore. Në të njëjtën linjë konceptuale janë tre të tjerë instalimeve: “Gjurmët e Detit – kthimi i Uliksit”, “lodra e mia të ndaluara” dhe “Mashtrim i Zeusit”, vepra që janë një përshtatje të përsosur për ngjyra dhe vlera ideologjike e pikture ekspozitë. Me rastin e përurimit është paraqitur një katalog që përmban, përveç veprave, tekstet e kritikëve Enzo Battarra, Eduardo Cycelin, Massimo GUASTELLA, Francesco Poli, Massimo Sgroi dhe Paul Thea.

Kështu fillon një periudhë e begatë karrierë artistike që do të, në një personal ose kolektiv, në të gjithë Italinë për të ekspozuar veprat e tij. Ne e shohim atë në vitin 2006 në ekspozitën “Vinces Agata O i Shenjtërisë”, Catania. Nga Francesco Gallo, në vitin 2007 në mesin e “1000 artistë për ‘sondazhi çuditshëm të artit në Itali”. katalog Rizzoli, kuruar nga Philippe Daverio dhe Jean Blanchaert, shëtitës, Napoli, Roma, Bologna, Venice., Pastaj në vitin 2007 merr pjesë në ekspozitën “Lazio ndërmjet Europës dhe Mesdheut në Vittoriano” në Romë.

portet Ndërkombëtar i hapur në vitin 2008, kur ai është i pranishëm në Nju Jork në Peg Alston Gallery Fine Art kuruar nga James Genovese dhe pastaj në Berlin në Infantellina Bashkëkohor, me Charlotte Stein kurator.
Suksesi ndërkombëtar vazhdon në vitin 2009 me një ftesë për Bienalen e Pragës 4, Pavilion “Shqipëria dhe Kosova”, Artan Shabani, Giancarlo Politi dhe Helena Kontova, (catalog Giancarlo Politi botues), dhe madje edhe në Nju Jork, ende Peg Alston Gallery Fine Art me ekspozitës së kuruar nga vetë Peg Alston.
Në vitin 2011 vjen lakmuar ftesën për “Open 14”, Ekspozitën Ndërkombëtare të Skulptura dhe instalimet në Venecia Lido nga Paolo de Grandis dhe kapak këpucëve.

Viti 2012 është një vit i zënë për të artistit i cili fitoi Çmimin Ndërkombëtar të Pikturë dhe galligraphy, redaktuar nga Vincenzo Sanfo. Beining- Kinën për Muzeo ujit Cube- Pekin, Edicioni 2 “Art Cube Water”. Ai merr pjesë në edicionin e pestë të Bienales Ndërkombëtare të Torinos, veprat e artit në letër, redaktuar nga Giovanna Barbero “Blurring 2012″ dhe gjithashtu fitoi në Londër, për të ” London Olimpike Arteve të Bukura 2012 “, Medaljen e Artë në Pikturë në Muzeu Barbican Centre, redaktuar nga Sanfo Vinzenco, personal “Passepartout” galeria “gjykata e Artit Bashkëkohor”, kuruar nga Rosanna Tempestini Frizzi e Carolina Orlandini në Firence është një sukses dhe shpall “Key” simbolin e tij artistik.

Pastaj ai merr pjesë në kolektive “Vetë-Portrete” (Artistët e mijëvjeçarit të tretë) në Brindisi, redaktuar nga Massimo GUASTELLA. A është i njejtë “Identiteti shqiptar” Kopshti i Bukurisë, nën sponzorimin e ‘Shqipërisë Ambasadori HE Llesh Kola, në bashkëpunim me Provincën Rajonale të Sirakuzës, Noto dhe Qyteti i Art Project Group nga Marco Nereo Rotelli. Dhe pastaj “Artour-or Villa Duhet Kulla”, edituar nga Tiziana Leopizzi në Firence, “Vendi u përball”, Della Muzeu i romake Qytetërimit, në Romë, nën patronazhin e ‘Ambasadës Shqiptare në Romë.

Në vitin 2014 ai u ekspozuar në d’Art Jinan Moderne Musée në Kinë, ekspozitën “Nga Leonardo da Vinçit për kohën e sotme” nga Vincenzo Sanfo.Në Maltë, në “Instituti Italian i Kulturës në ekspozitën” Art Nëpërmjet Mesdheut “nga Anselmo Villata. Në Akademinë Firence ‘e Arteve dhe Dizajnit Art II Mustle Qyteti i Artit për artin bashkëkohor. “Unë dhe Michelangelo” nga Tiziana Leopizzi dhe Luigi Zang.

Në 2015 merr pjesë në edicionin e XI të Bienales Pekinit, dhe në vitin 2016 ekspozita “Beso” në Galerinë Tornabuoni në Firence.
Së bashku me mikun e tij Artist Helidon Xhixha bën ekspozitën në Pallatin Mbretëror në Torino, “Mendimi dhe Veprimi” nga Anselmo Villata. Torino 2016.


Nëse klikoni reklamën, këta paguajnë 0,000001 $ ... Bukur ë? :-) -- Thanks!

LINI NJË KOMENT

Ju lutem, futni komentin tuaj!
Ju lutem, futni emrin tuaj këtu