Aktet terroriste dhe diktatorët po e sfidojnë paqen botërore?!

0
366

Pas ngjarjeve tragjike në Ankara dhe në Berlin

Nga Skënder MULLIQI

Dy ngjarje tragjike e karakterizuan të hënën, njëra në Ankara dhe ngjarja tjetër në Berlin. Vrasësi më kollare polici, Mevlut Mert Altintash e vrau ambasadorin rus në Ankara, Andery Karlov. Thuhet së polici, i cili shtiu mbi trupin e ambasadorit Karlov i takonte organizatës FETO. Gjatë sulmit janë lënduar edhe tre përsona, Leyla Gundogan, shqiptarja me nënshtetësi turke si dhe Anastas Zimbirikali dhe Anil Deger Injured. Këtij akti duket së iu paraprinë vrasjët masive të civilëve nga regjimi i Putinit dhe i Asadit në Alepo. Polici jashtë detyrës kishte bërtitur “Allahu Akbar” gjatë sulmit duke thënë: “Ju rusët shkatërruat Alepin dhe Sirinë”.

Turqit kishin frikë prej kohësh nga aksione të tilla. Kjo për shkak se vendi ishte goditur nga sulme të ndryshme duke e rritur pasigurinë dhe angazhimin e policisë në shumë fronte (ISIS, separatistët kurdë, tensionet e brendshme). Dhe spastrimet që nisi Erdogan pas përpjekjes për grushtin e shtetit – që sipas disave – kanë dobësuar mbrojtjen. Presidenti rus, Vladimir Putin, ka mbajtur një konferencë të jashtëzakonshme pas vrasjes së ambasadorit rus në Turqi. Ai ka thënë ndër të tjera “Se vrasja e Karlovit, është një provokim i pastër, e cila vrasje kërkon të dëmtojë procesin e paqes në Siri”. Shumë agjensione prestigjioze të lajmeve në botë këtë atentat e cilësuan si mjaftë të rrezikshem edhe për paqën botërore.

Një ngjarje tjetër tragjike e cila tronditi opinionin botëror ndodhi po ditën e hënë në Berlin. Një kamion ishte përplasur në turmën në një treg krishtlindjës duke lënë nëntë të vdekur dhe mbi 50 persona të plagosur. Kësaj tragjedie thuhet së i kishin shpëtuar këngëtarja shqiptare, Fatime Kosumi dhe një shqiptarë tjetër. Incidenti ngjalli kujtimet e sulmit të muajit korrik në Nice të Francës kur një tunizian goditi me kamion turmën që po kremtonte ditën e Bastijës duke vrarë 86 veta. Sulmi i Nicës që marrë përsipër nga grupi militant “Shteti Islamik”.

Edhe pse vrasja e ambasadorit rus në Ankara dhe vrasjet në turmë në Berlin janë dy gjarje të ndara, duket së ishin mirë të sinkronizuara, edhe pse përgjëgjsinë për këto sulme ende nuk e ka marr askush, edhe pse sigurisht që të dyja mund të kan lidhje më ngjarjët e fundit tragjike në Siri. Unë në disa shkrime autoriale e kam potencuar rrezikun që paraqet implikimi ushtarak rus në Siri në krahun e diktatorit Bashar Al Asaadit.

Putin moti nga njohësit e politikës dhe njohësit ushtarakë është cilësuar si njeri shumë i rrezikshem për paqën botërore. Këtë e tregoi aneksimi i Krimesë dhe ndjekjët dhe vrasjët e pa mëshirshme të qeqenëve. Tërthorazi presidenti amerikan Barak Obama nëpërmbyllje të mandatit të tij si president, e pranoi pas shumë sygjerimeve, së lejimi i ekspeditës ushtarake ruse në Siri ishte gabim i madh i administratës amerikane. Ai kërkoi nga Putin ndalimin e bombradimeve ne Alepo dhe dënoi vrasjët e grave, fëmijëve dhe pleqëve.

Por, rusët e pa besë dhe siq janë popull më kodë gjenetikë të prishur bashkë edhe serbët, janë të predisponur që tu shkaktojnë shumë të liga dhe dhembje njerëzimit në botë. Nga kjo politikë e pa krye e diktatorit Putin dhe organizatës terroriste ISIS, po vazhdojnë të bien viktima të njerëzve të pafajshëm. Çfarë faji kan qytetarët në Berlin të cilët as në ëndërr nuk e kan menduar së do të goditën pa mëshirshem në mbremjën e kobshme të të hënës? Sigurisht asnjë faj.

Putin si duket është vet përkrahësi më i madh i terroristëve mizor të ISIS-it. Rusët dhe serbët gadi haptazi janë duke e përkrahur terrorizmin si më njerëz (mercenarë ruso-serb në Siri) dhe mjete materiale, i kan bankat e posaqme për nga po i financojnë. Po bëhet lojë e dyfishtë, që në emer të luftës kundër terrorizmit, po dëshirohet realizimi i objektivave hegjemoniste në Lindje të Mesme dhe në Ballkanin Perëndimor posaqerisht. Dihet së dhuna e nxitë dhunën. Kjo më së shumti po iu krijon favore diktatorëve mizorë për të mbetur sa më gjatë në pushtet.

Diktatorët gjithmonë edhe i kan shkaktuar luftërat. Lufta në Siri dhe aktet e shumëta terroriste në Francë, Gjermani dhe Turqi, janë seriozisht duke e lëkundur paqën botërore. Gjithësesi dy aktet e fundit tragjike janë të dënueshme, por që këto akte duhet të shërbejnë si zgjim i mbarë botës demokratike, që të veprojnë ngutshem, por pa emocione që kjo gjendje të kapërcehet pa shkaktuar turbulenca të nivelit global…

LINI NJË KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here