ADHURUESIT E OKUPATORIT

2
758

LULASH ARA

ADHURUESIT E OKUPATORIT

Hoxh Latifi thërret ezanin
Po nisë e shfleton Kuranin
Tuj çjerrë, tuj ba me gisht
Dy fjalë shqip, shtatë arabisht
Z’behë në fëtyrë si flaka e qirit
Luftë po thotë me i shpallë qafirit
Luftë qafirëve me ju shpallë
Si gomari tuj u pallë
Pasha Allahun xheleshan
Me sha turkun, hiq nuk ban
Jo, nuk ban turkun me sha
Vallahi e kena v’lla
Gjithmonë të mirën dashtë na e ka
Kush del kundër, thotë ashtë shkja…!
Ka dhe të tjerë si puna e k’ti
Në Kosovë, Maqedoni
Sharlatana, faqezi
S’njohin komb, as shqiptari
Duan flamur me yll e hanë
Fjalë të zeza rrinë tuj thanë
Kriminel quajnë Kastriotin
K’ta që punë s’kanë hiq me Zotin
Shajnë Gjergj Fishtë e Nënë Terezë
K’ta kopila të pabesë
I thurin lavdi Sulltanit
Këta këlysh të Erdoganit
Gjuhën shqipe duan ta vrasin
Arabisht kërkojnë të flasim.
Jo mor jo, se jam shqipëtarë
O birë bushtre, o tradhtarë
Nuk jam serb, as grek prej rodit
Jam stërnip i Kastriotit
Dua shqipen në flamur
Si m’ka lanë Gjergji dikur
Abc-enë – e gjuhën shqipe
Dua Shqipërinë të jetë etnike
Nënë Terezën e Gjergj Fishtën
Rrespektoj xhaminë dhe kishën
Rugovën, Adem Jasharin
Boletinin, Ismail Qemalin
Vazhdoni, lehni pa n’da
Shqipet kurr s’kan me u përça.

— — — — — — — — — — — — — — —
Lulash Ara

2 KOMENTE

  1. O hoxh o Mandrill, ti nuk e meriton emrin Fatmir, por nderroje bone turqisht, Igballudin. per shembull. Ti o hoxh e ke vertetue qe Darwini nuk ka te drejte… sepse njeriu nuk eshte bo nga Majmuni, por e verteta eshte se: Majmuni rrjedh prej Musliman… veç kqyre foton edhe e sheh gabimin e Darwinit, sepse s’ka gjasa teorike, qe ky Mandrill nuk rrjedh prej Muslimanit.

LINI NJË KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here