A t’kemi ma borxhe z. President?!

0
505

Gjin Musa

Ne historit presidenciale, ne boten demokratike, mundet te kete ndodhur ndonji incident i pa kontrolluar te nji presidenti.
Po incidente te nji pase njishme ndodhin vetem me presidentin e vendit tim, i cili quhet Bujar Nishani, Berisha… mjerim total per nji “burre” shteti te pa asnji moral presidencial.
Qe kure u zgjolle ky “burre”president, shume nga ata qe njifnin ushtarakun e P.P.SHu ndjen te zhgenjyer, pasi Nishani ishte po ky ushtarak qe mbrojti bustin e diktatorit tek shkolla ushtarake, na kujtohen mire dekleratat e Nishanit aso kohe.
Fatkeqesisht ne krye te PD erdhi nji kardiolog me zemer Serbi, i perbetuar qe Shqiperin dhe shqiptaret ti mbaje penge te politikes diktatoriale.
Berisha eshte i vetemi politikan qe nuk ka patur dialoge te mirefillet me asnji nga pas ardhesit e tije ne krye te shtetit shqiptare.
I vetmi president qe do mbahet mende si burre shteti ishte dhe do mbetet Alfred Moisiu.
Berishes ketu i ngeci sharra ne gozhde, propozoj dhe me votat e PS u emerue Bamir Topi si kreu i shtetit shqiptare, ketu Berisha mendoj se Presidentin e kishte nene komand,po per hir te s’vertetes z. Topi u distancue shpejte nga urdherat e Berishes.
Propozimi dhe zgjellja e z. Nishani si President i vendit ishte nji bumaran per vendin.
Nji i semue sakat, kjo eshte fatkeqesi dhe nuk duhet pergojuar, po kur nuk di t’i qendrosh karriges drejte eshte faji i atij qe eshte ne karrige.
Presidenti aktual kryen ma s’miri deryren e ushtarakut te SHQUP.
Vizita e sekretarit te shtetit Amerikan z.Kerri vertetoj ne menyren ma te pa kontestueshme,se Presidenti i Rep.se Shqiperis eshte ushtari besnik i Sali Berishes…
Kushe ka pare takimin e z.Bujar Nishani me sekretarin Amerikan te shtetit, te takohen teke shkallet e avionit, ka kapur koken me duare! Mjere ne per “burre shtetarin”Presidentin e shtetit shqiptar.
Ky takim me sa duket ishte porosi e Berishes qe z. Nishani te dikrititohej publikisht… Berisha eshte mesuar qe koleget e vete, pasi i mjel, dhei manipulon, ne nji moment ai di ti helli ne kanalin ansore te rruges.
Nishani qe ne ditet e para te marrjes se detyres si president i Republikes dha shejat e duhura qe i sherbente me besnikri SHQUP dhe plakushit S.BERISHA.
Veprimi arbitrar dhe i pa pergjegjshem i z.Nishani, me dekretimet e ndryshimeve ne qeveri,eshte akte anti kushtetues,anti demokratik,veprim qe kerkon te krijoje kriza politike dhe instucionale.
Ku e merre kete guxim ky “burre”shteti qe te shkeli kushtetuten?.
Presidenca e shtetit Shqiptare ka kohe qe eshte kethyer ne zyre konultative ne mes Berishes dhe Nishanit.
Po me kete president duam te bejm reformat e domosdoshme?
Pergjigjia eshte edhene prej kohesh,Shqiperia nuk ka president legjitim,nuk ka president qe mbron ligjin dhe kushtetuten,sa here qe Berishes i preken interesat ,Nishani mpref shpaten presidenciale,keshtu veproj me qeverin aktuale,nji president qe sulmon kryeministrin dhe qeverin,nji president qe nuk ka force te liroje apo te ngarkoj ne detyre diplomatet pa urdherin e kasapit Berisha.
Po ky Bujar Nishani,sepse emerin e presidentit ka kohe qe e ka braktisur,nuk dekretoj Ardian Ndrecen si ambasador ne selin e shejte te Vatikanit,e dini pse?sepse ishte Sali Berisha po mbronte fijet e vjetra te korrupsionit,duhej qe motra e Aleksander Frangajt te qendronte ne zyrat e Ambasades bile e vete shpallur Ambasadore,ja deri ku arrin krimi korruptiv.
Po ky Nishani u tregue i pa burre dhe zemer katile ne rastin e z.Visar Zhiti,turpe dhe vetem turp per nji krye familjar,se kreu i shtetit ase nuk ishe dhe ase do jeshe kurre o Bujar Nishani.
Ti duhet te beshe te pakten nji akte njerzor_jepe dorheqje sepse nuk je per kreun e shtetit,ti je nji gure shahu i Sali Berishes qe po luan me fatet e jetes tane,karjera e juaj ka marre funde,gabimet jane aqe trashanike sa ti prej kohesh do te ishe ne shtepin tane, ose ne shtepin e SHQUP qe te ka bere si nji ushtar besnik i PD.
Z.Nishani keni harruar se jeni president i ter shqiptareve.
Nji pyetje ta drejtoj si qytetar i vendit tim.
A te kemi gje tjeter borç o zotri Nishani,te shqelmosh kushtetuten!!!
Qofshe ti si je,po koha do te gjykoje vetem per keqe,do mbetesh ne historin e njerzeve te deshtuar.

LINI NJË KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here