A duhet ta pranojë robërinë nji popull për hir të politikës?

0
896

Gjin Musa, gazetar

Tashma nuk mundet te kete shqiptare qe nuk e di, se jemi rober te nji grusht politikanve te ndyre.
50 vitet e rregjimit diktatorial te pakten shtet na dhane, ligje dhe kushtetut, shendetesi falas, punesim te detyruar,arsimimin tete vjeçar te detyruar, feja e shqiptarit ishte shqiptaria, nji ushtri dhe polici te organizuar, krimi i vrasjes paguhej me vrasje, rendi dhe qetesia absulute, ligji dhe drejtesia ndeshkonte cilindo fajtor,po kishim vertet shtet…
Po sot pase 25 vitesh “Demokraci”.

Sote nuke eshte turpe fare te kendohet kenga “o sa turp me kene shqiptar”.
I theme me dhimje keto fjale po vete realiteti shqiptare nuk me lejohet ne ndergjegjen time, t’i beje lozhe jetes se mjerimit qe ka mbuluar Shqiperinë…
Nuk ka se ku te shkoj ma keqe!jemi bere gazi i botes, politikanet tane te pa moral dhe njerzillek po na poshterojn,jemi bere skllever te politikes, shegerte te vetevrasjes njerzore…..
Na mbyten rrenat dhe mashtrimet e politikanve tone, nga majta ne te djathte te politikes. Nji politik mashtruese dhe e pa asnji sens te moralit politik.

Po ngarkohet...
Nëse klikoni reklamën, këta paguajnë 0,000001 $ ... Bukur ë? :-) -- Thanks!

Ashtu siç filloi ndertimi i shtetit mbrapshte qe nga viti 1992 nuk e ndali te mbrapshten per 25 vite dhe poe vazhdon me terbim.
Athere kure Europa po mendonte qe shqiperis ti hapeshin dyert drejt perendimit,ndodhi ajo qe s’kishte ndodhur ne asnji shtet te BE, shkaterrimi perfundimisht i shtetit,viti 1997 eshte viti qe i vulosi shqiperis frenimin ,apo e then troç dyeret drejt Europes u mbydhen.

Me ardhjen e partis demokratike ne pushtet, me formimin e qeveris se pare demokratike, me kryeminister Aleksander Meksi,u duke qe gjerat po shkonin per s’mari.
Dalja ne krye te shtetit e Sali Berishes si president i vendit perfundimishte demokracia groposet.
Sali Berisha i etur per lavdi personale paralizoje institucionet e shtetit, u be njeriu qe do kontrodhonte ç’do gje,pushtet absolut poi frigshem.

Qeveria dhe z.Meksi mbeten nene hijen e nji diktatori i mbeshtjellur me flamurin e “demokracis”e ky ishte Sali Berisha.
Pase ngjarjeve te 97 per pake kohe Saliu struket,po kreun e PD e rimori perseri,sepse e kishte me “tapi”e mori qe te vishej me pushtet politik per te qene mai mbrojtur nda çdo sulmi politik apo ligjor, gjjithsesi per kasaphanen e 97 nuk i hyne as gjembe ne kembe…

Me ndimen e shteteve te BE shqiperia fillon ta rimarre veteveten, po kusaret e politikes ishin te predispozuar vetem te pasuroheshin per vete,populli mbetet per politiken dhe politikanet nji kope e pa bari.
Sot po bisedoja me nji mikun tim diku ne BE me nji funksion te larte dhe me shaka i thashe ç’fare po bene Europa me ne?Miku mu pergjige shpejt dhe prere,ase mose ta anrrojn shqiptaret Europen,tashma çdo gja ka shkuar ne zero.
Te merremi gjithmon dhe ç’do dite me marrinat e Saliut nuk ja vlen.

Po qeveria aktuale si po punon?
Duhet te jemi te hapur dhe te ndergjegjshem qe dobet e ndoshata shume dobet, sharjet opozit mazhorancë jane nji tymnaj sa per te çoroditur opinjonin publik, ata jane bashkudhtare te se keqes shqiptare, te gjithe te korruptuar e te lidhur me krimin dhe ustadharet e krimit.

Kujt duan te ja shesin keto politika çoroditese?
Nuk paska forcen nji mazhoranc parlamentare te marri ne dore fatet e vendit?kjo eshte e pa pranuesheme,eshte mashtrim publik.
Ne cilin vend te BE ndodhe siç ndodhe ne shqiperi?
Prokuroria nuk arreston politikanet e inkriminuar deri ne krime me vrase politike, apo deputet e ministra qe jane bere milioner, me vila e makina luksoze, ore dore byrzyluqe floriri qe kushtojn miliona, populli po lufton per jete a vdekje,diskuton buken thate.

Kui interesojn popullit pallavrat e parlamentit, ky parlament duhet shkrir nji ore e ma pare se nuk ndryshon metoden e punes.
Kryetari i parlamentit z.Ilir Meta eshte i pa afte te dretoj kuvendin e shqiperis, faktoret jane, ose eshte i inkriminuar ne korrupsion dhe e verteta kjo eshte,ose i druhet dikujt aty ne ate salle qe nuk tregon forcen qe i jepe ligji.
Flasim per shtet! Po ku ka shtet, kur ne disa ambasada edhe pse jane caktuar ambasadoret prej kohesh vendet jane vakante, ambasadoret kaperdisen neper Tiran, qe ketu tregohet serioziteti i shtetit ne mardhanje me nderkombetaret, e kerkojm reforma te fuqishme dhe shume te guximsheme, jemi larg, po shume large, sepse nuk kemi shtet dhe ligje,nuk kemi drejtesi ase prokurori, pra kemi nji shtet pa çati,qe do thot pa nji zot shtepie.

Presidenti i republikes kur i preken interesat personale dhe familjare ulurin,po kur shefe qe shteti ka rreshqitur nga binaret,sepse te rreshqitur e mori heshte “burri” i shtetit.
Shqiptaret duhet te ndergjegjesohen se per 25 vite u mashtruan nga hajdut politik,te cilet na premtuan lugen e floririt.
Situata politilke dhe ajo ekonomike tashma nuk ka ku te shkoj ma keqe, pozit dhe opozit ne lute njera me tjetren per çifliqet e droges, akuza e kundra akuza, sharje e kundra sharje, “armiqe”te betuar, bashke ne dreka e darka dhe pregadisin skenaret per filmin e radhes qe sna mungon çdo te ejte, fale zotit e shofim pa pages kete filme horror.

Me sa duket politikanve ju intereson kanga; “O SA TURP ME KENE SHQIPTAR”
Po besoje shqiptaret e vertet nuk e duan kete kange, duan rimkamjen e Shqiperis, ndertimin e saje.
Atdheu do bijet e diaspores te marrin fatet e Shqiperis ne dore, tek ju eshte shpresa, ju e mbajtet vendin gjalle ne keto 25 vite, sot atdheu u therret hajdeni ne sofer bije dhe bija qe merguat per nji jete ma te mire, Shqiperia po renkon, po eshte ne meshiren e zotit.


Nëse klikoni reklamën, këta paguajnë 0,000001 $ ... Bukur ë? :-) -- Thanks!

LINI NJË KOMENT

Ju lutem, futni komentin tuaj!
Ju lutem, futni emrin tuaj këtu