Poezi nga Rrustem Geci

1
1249
Po ngarkohet...

P R E S H E V A

Jam bimë e Mollës së Kuqe
jo luginë, po krahinë e gjerë
jam pjesë e dheut shqiptar
jam e pushtuar nga Serbia
Si të jetoj nën terr të serbit
nën duart e tij të përgjakura
më sheh sa jam e poshtëruar
për çdo ditë jam e burgosur
Në këtë atdhé me Preshevë
me Bujanoc dhe Medvegje
plotë tokën e kam me varre
plotë tokën e kam me të rënë
O ti që atje flet krejt ndryshe
Jam degë e Mollës së Kuqe
Kosovë është emëri im! Dhe
Shqipëri është Presheva, hej!…

BIJTË E BURGOSUR

Po ngarkohet...
Nëse klikoni reklamën, këta paguajnë 0,000001 $ ... Bukur ë? :-) -- Thanks!

Dritë e hënës ç´ke moj nënë
yjet po pyesin pse s´ka hënë
gjyqet e huaja gjyq na bëjnë
nderin e luftës të na zhbëjnë

Oj Kosovë, flutur me fletë
brenda burgut,… burgu vret
Burg i Huaj s´shprehë drejtësi
djemtë e tanë i mban n´ kuvli

Fol Kosovë, Kosovë-Shqipëri
pjesë të tokave i kem n´robëri
plagët e tokës po lëshojnë za
pse s´formojmë ushtri o vëlla

Gjaku i lirisë kurrë s´vjetrohet
nëpër shekuj, dhe as n´histori
fol Kosovë, trimja e shqipeve
duam Bashkimin me Shqipëri!..

GJUHA SHQIPE

Shqipërisht e shqiptarëve
shqipërisht e tërë atdheut
aq sa je atllantishte, aq je
pellazge, dhe shqipërishte

Gjak gjuhësor i shqipes
gjak shkrimor për këngë
tërë gjuha e shqiptarëve
flitet dhe shkruhet bukur

Dy perandori xhelatësh
tokat na i mbushën varre
libra të tërë na i dogjën
dhe vepra krejt të fillimit

Jam shqipja e të lashtëve
jam gjaku juaj gjuhësor
jam gjuha e shqiptarëve
trashëgimtarja, Shqipëri!

Rrustem Geci – Dortmund, 2016


Nëse klikoni reklamën, këta paguajnë 0,000001 $ ... Bukur ë? :-) -- Thanks!

1 KOMENT

 1. SHQIPTAR

  Ruaje gjakun e pastër
  Dinjitetin kombëtarë
  Krenarinë tonë
  Besën bujarinë
  Nderin lavdinë
  Lirinë si sytë
  Atdheun anekënd
  Mençuria guximi
  Por ah

  Pjesët e trungut
  Manastiri
  Camëria
  Medvexha
  Ulqini

  Bashkimi shpirtëror
  Gjeografia jonë.

  Nga Halil Preniqi.

LINI NJË KOMENT

Ju lutem, futni komentin tuaj!
Ju lutem, futni emrin tuaj këtu