I N V A L I D I – poezi nga Rrustem Geci

0
819
Po ngarkohet...

I N V A L I D I

Prej gjakut të jetës është liria jonë
Lufta UÇK-së disave u duket asgjë
në luftë i kam humbur gjymtyrët
shumë nga tanët tretën mërgimeve

Me gjak trimash çliruam Kosovën
liria gjak prej gjithsecilit ka pirë
me mija kanë rënë në beteja, dhe
me mijëra të lidhur na i pushkatuan

Po ngarkohet...
Nëse klikoni reklamën, këta paguajnë 0,000001 $ ... Bukur ë? :-) -- Thanks!

Kosovë, jam krenar me luftën që
bëra, unë vet e zgjodha veten në
luftën për liri, vdekjen e kam parë
disa herë, lufta m’i mori këmbët

Prej gjakut të jetës është liria jonë
toka sërish i takon barit dhe luleve
tashti jam ( invalid ) i pa rëndësi
njeri i pamjaftueshëm për vetveten

Jam i nderuar që isha pjesë e luftës
e jo një i shtirur dhe tregëtar lirie
kam një mbesë me emrin, Shqipëri
luan gëzueshëm, e qeshet si fëmijë!…

Rrustem Geci – Dortmund, 2016


Nëse klikoni reklamën, këta paguajnë 0,000001 $ ... Bukur ë? :-) -- Thanks!

LINI NJË KOMENT

Ju lutem, futni komentin tuaj!
Ju lutem, futni emrin tuaj këtu