Për Lul Bashën !

0
204

Nosh Vuksani

More Lul ma gezofsh ata emen
Ke orgjinen prej Drenices
Per me te pa merr ne qafe çdo femen
Ne kryqytet je rrite te shqipnise
Kem kujtu se je i matun
Ne daq me shkolle ne daq me pashi
Ruje mire autoritetin
Me fjale te gojes mos e prish vedin
Demostraten e fillove
Ti bodh bukur e drejtove
Si me kenge e me muzike
Me te kujtue fest dit per dite
Larg nga rremuja e larg nga sherri
Deri ketu te rrofte karakteri !
Pore monella ka dy ane
Njena asht me nder me thane
Te uroj more zotni
Goja jote te kete kufi
Mos me sha e mos me fy
Se ato xheste s jane per ty
Mose e prish ate krenari
Per do pune duhet me u mate
Mose lyp rremuje grindje e shamate
Prej mengjezit deri n mesnate
S.asht per ty o more djale
Me kerku njerz me terheq zvarre
S jane te huje pore jane shqiptare
Ksaj i thone Rroma per Toma
Me thy xhama e me shpu goma
Llogarite mire ate pune
Ste pranon kush pushtet me dhune
Ate rini msoje kso dore
Demostrat gjithmon paqsore
Ne daq vedit me ja lane name
Merr vesh Fishten qka ka thane
Se burri mire po thote nuk ngutet
Prej burrnijet e jo prej tutet
Mos u fryje si gjel kotecit
Lart dy gishta e tre drejt vedit
Dhe nga nji here dukesh si xhihadist
Kure drejte qillit çon nji gisht
Nuk nxirret gje jo me shamate
Ta dijshe mire se jam i djathte
Po ta la ket porosi
Se kam per vedi pore per ty
Se kam hy ne shtatdhet e kater
Me politik s merrem per hater
Dhe tre muje ne na kane mbete
Hekri mbetet prap i nxehte
Ka mundesi fiton ti vete
Se ne rremuje fiton nji i trete
Nisi njerzit te shkojne ne pune te vete
Deputetet t hyne parlament
Se Vitingun kane mbi koke
Gjysa s marrin asnji vote
Degjo plakun pashe njate Zote
Mose te bajne kush mish-per top

Nosh Vuksani emigrant Itali dat 24-Fruer-2017

Dërgoi për publikim, Gjin Musa, gazetar

SHKRUAJ NJË KOMENT