Sondazhi

A duhet të dënohen politikanët, që kanë vjedhur dhe kanë abuzuar me pronën publike?

Shfaq Rezultatet

Loading ... Loading ...

Kalendari

Prill 2014
Hën Mar Mër Enj Pre Die Sht
« Mar    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Arkivi

Kategoria

Përdorues NëLinjë

Ardian Vehbiu polemizon me Markun e Elezin lidhur me gegnishten

ResPublica.al | 17 shkurt 2014

Ardian Vehbiu ka veçuar nga një shkrim i Rudolf Markut, për të cilin ne kemi ‘raportuar’ në faqen tonë, një copëz ku autori shfaqet i befasuar prej një ndërhyrje të deputetit Blushi në komisionin parlamentar për politikën e jashtme. Ndërhyrja e Blushit ishte një nënvizim mbi marrëdhënien jo fort miqësore të Ndrecës, kandidat për kreun e Ambasadës në Vatikan, me shqipen standarde. Copëza e Markut e veçuar nga Vehbiu është:

“Ndjehesh i trishtuar tek mendon se profesor Ardian Ndreca, me komandën e latinishtes, greqishtes së vjetër, gjermanishtes, italishtes, frëngjishtes, anglishtes, duhet të diskutohet nëse është i denjë që të jetë ambasador i vendit të vet në Vatikan, ngase di dhe gegnisht…Gjë që do të thotë se dhe Luigj Gurakuqi, padër Gjergj Fishta, Ndre Mjeda, Migjeni, at Zef Pllumi do të ishin të përjashtuar nga nderi për të qenë ambasadorë të vendit tonë për shkakun e mëkatit të gegnishtes.”

Dhe Vehbiu thotë të vetën më pas: “Argumenti është manipulativ dhe, në thelb, i padenjë për penën e Markut.…

» Lexo më tej: Ardian Vehbiu polemizon me Markun e Elezin lidhur me gegnishten

Tirana zyrtare refuzon me stil pjesëmarrjen në punimet e organizatës islamike

ResPublica.al | 17 shhkurt 2014

Gazeta Shqip njofton se Shqipëria nuk do të marrë pjesë në Sesionin e 9 të Asamblesë Parlamentare të Organizatës për Bashkëpunim Islamik (OBI) që do të zhvillohet nesër dhe pasnesër në kryeqytetin e Iranit, Teheran. Nisur nga fakti se Shqipëria është një vend anëtar i kësaj organizate që nga viti 1992, në drejtim të kryetarit të Parlamentit Ilir Meta, ka ardhur një festë për pjesëmarrje.

Por përgjigjja e Kryetarit të Kuvendit në lidhje me këtë ftesë ka qenë jo, duke e lënë Shqipërinë pa përfaqësim politik në këtë konferencë, e cila ka si synim të koordinojë një sërë veprimesh politike mes “vendeve myslimane”. Sipas Ralf Gjonit, këshilltari për Politikën e Jashtme i Metës, kryeparlamentari ka marrë një ftesë nga homologu i tij iranian për këtë konferencë, por është detyruar t’i kthejë një përgjigje negative për “arsye të kufizimeve buxhetore gjatë këtij viti dhe për shkak të axhendës tejet të ngjeshur politike”.…

» Lexo më tej: Tirana zyrtare refuzon me stil pjesëmarrjen në punimet e organizatës islamike

Pavarësia e shteteve shqiptare!

Ismet Hasani, Suedi

Në 6 vjetorin e Pavarësisë se Kosovës
Të gjithë ”kosovarëve” kudo që janë, urime

P A V A R Ë S I A

Fatet e kombeve të vegjël dalin nga dyert e tragjedive të mëdha!
Vetëm liria i jep gjallëri e kuptim jetës. Me të shpërthejnë të gjitha aftësitë e forcat pozitive dhe e çojnë shoqërinë drejt majave më të larta të shkencës, artit dhe përparimit të mendimit njerëzor.

P A V A R Ë S I A

Pëllumb, fluturova nga vendet e largëta
në sqep Letrën e mbajta,
mbi ré, ujëra e oqeane fluturova
Kosovës – Letrën mbi Pavarësinë ia dërgova.

Arbër e kam emrin
i vjetër në histori,
me mund e ruajtët vendin,
Urime për Pavarësi!

» Lexo më tej: Pavarësia e shteteve shqiptare!

Bilbili – tregim nga Benjamin Franklin

B I L B I L I

Për Madame Brillon, Passy, 10 nëntor 1779.
Benjamin Franklin (Benxhamin) (1706-1790) është një prej baballarëve themelues të SHBA-ve dhe në shumë mënyra, konsiderohet edhe si “amerikani i parë”. Një dijetar me famë botërore, ai ishte një autor i përkryer, botues, teoricien politik, politikan, postar, shkencëtar, shpikës, aktivist civil, burrë shteti dhe diplomat. Pas kthimit të tij nga Anglia, në maj të 1775-s, ai u bë një nga nismëtarët e hartimit të Deklaratës së Pavarësisë së SHBA-ve, anëtar i Komitetit të të Pestëve, të cilët hartuan dhe prezantuan para Kongresit të Kontinentit, Deklaratën e Pavarësisë, e cila u pranua nga Kongresi me 4 korrik 1776, që njihet edhe si data e shpalljes së pavarësisë për SHBA-të.…

» Lexo më tej: Bilbili – tregim nga Benjamin Franklin

Milazim Krasniqi e quan Anton Zako Çajupin idiot!

Nga Rrezart Kalaja

Nuk kanë të ndalur fyerjet e Milazim Krasniqit ndaj vlerave tona të kombit. Pos aferës dhe rrëmujës që ka krijuar në Universitetin e Prishtinës, tani me është përqendruar me të gjitha forcat t’i përdhunos dhe t’i përbaltë figurat ma madhështore të kombit, që përmes tyre sendërtojë trupin e vet si popull. Milazim Krasniqi përmes kësaj videoje që po ju prezantojmë, pozicionohet hapur në anën e ish pushtuesve osmanë, nga e cila poezitë e Çajupit të madh i quan idiotiste dhe e përsërit disa here se Anton Zako Çajupi është “idiot”, që përmes poezisë së tij e luftoj pushtuesin pesë shekullor.

Ky njeri me deklaratat e veta ma po shihet se është i shtyre nga pikëpamja ideologjike e tij të hapë plagë të reja mbi vlerat tona duke i minimizuar dhe duke e çmuar atë të pushtuesve, nga e cila vetvetiu rrjedh pyetja se ku janë ata studentë?…

» Lexo më tej: Milazim Krasniqi e quan Anton Zako Çajupin idiot!

Piktori i talentuar shkodran prof. Guljelm Mosi

Prof. Guljelm Mosi

Piktori prof. Guljelm Mosi, i lindur ne Shkoder, me 27 Tetor 1939, vjen nga nje familje intelektuale dhe e vjeter e qytetit te Shkodres. Qe nga mosha adoloshenciale ne klase te pare te shkolles fillore filloj te realizojne vizatimet e tij te para, te cilat terhoqen vemendjen e mesuesve, nxensve te shkolles dhe kujshive te ndyshem. Duke punuar me nje pasion te madh nisi te vizatoje paesazhe te ndryshme te qytetit te tij te lindjes. Dallohen shtepiat e ndryshme karakteristike, po ashtu rruget e vjetra te ktij qyteti antik qe nder te tjera shquhet te jete dhe djepi i artit dhe i kultures se gjithe Shqiperise, po ashtu historikisht njihet ne historine boterore dhe si kryqyteti antik i Imperit Illir.…

» Lexo më tej: Piktori i talentuar shkodran prof. Guljelm Mosi

Zëra të largët dhe Lisi i vjetër – poezi nga Dr. Zef Mulaj

ZËRA TË LARGËT

Ndonëse e ndigjojnë zërin
Përtej kohëve shkon.
Ndoshta edhe Ti dhe të gjithë
e dimë, por heshtim.
Nga friga herë e njërit
herë e tjetrit. Nëpër sheshe
betohen, grumbullohen,
me zërin e largët që shkon
përtej diellit. Ulërojnë
në buzqeshje u rrinë
fytyrat e ngrira me shpresë,
e shiu mbërthen horizontin…

KY LIS SHEKULLOR

Rreh era lisin shekullor,
nëpër stinë i lodhur.
Prerë krahët lëkurë djegur,
rrënjët si oktapod
mberthejnë tokën.
Emra të harruar
mbi gjethet shkruar.
Nëper rrënjet sythet
nyjëzohen kur era fryn
hereë majtas herë djathtas.
Pyjet për rreth
adaptohen verbërisht
në ekologjinë kimike, duke
injektuar lëngje në thatësirat
që qajnë gurin.
Shekullor lis i lodhur
rrënjët buzë lumit tharë.
Përkrah pyjeve dridhet
nga infeksioni që i pin mushtin.

» Lexo më tej: Zëra të largët dhe Lisi i vjetër – poezi nga Dr. Zef Mulaj

Humanisti, që u kthye në legjendë…

Kushtuar mjekut humanist, nerologut Sandër Ashta…

Nga Pjetër Logoreci

Gjatë vizitave në atdhe befasohem nga ndryshimet e mëdha. Ndër ditët e qëndrimit, sidomos kur dielli shndritë rrugicat shekullore, por edhe fasadat e pallateve modern të qytetit tim të lindjes Shkoder, të vjen dëshira për ndonjë shetitje nga bregu i liqenit për të soditë natyrën e për të sjellë në kujtesë vitet e shkuara.

Sa kujtime janë ruajtur në memorien e qytetit tim, për ngjarje nga më të ndryshmet; histori luftrash e pushtimesh, ngjarje artistike e patriotike, gëzime e tragjedi familjare; sa kujtime për personazhe shumëngjyrësh të cilët kanë ndikuar kulturën dhe humorin e qytetit; sa kujtime për dijetarë e specialistë të fushave të ndryshme që nderuan e lartësuan emrin e qytetit të Shkodrës.…

» Lexo më tej: Humanisti, që u kthye në legjendë…

Ingrid Stratti, e para shqiptare që frymëzon Europën

Publikuar në NOA, më 14.02.2014

Ingrid Stratti

PUBLICITETKëtë vit European Institute for Gender Equality (EIGE, Instituti Evropian për Barazi Gjinore) ka emëruar për herë të parë një shqiptare, Profesoreshen Ingrid Stratti, në mes të grave dhe burrave që frymëzojnë Europën për barazinë gjinore (“Wo/Men Inspiring Europe 2014”). EIGE i ka dedikuar Ingrid Strattit një javë të tërë nga 24 shkurt deri 2 mars 2014.

Doktoraturë mbaruar shkëlqyeshëm në Politika dhe Marrëdhënie Ndërkombëtare, Ingrid Stratti është Drejtoreshë e Qendrës Ndërkombëtare për Kërkime dhe Studime Ndërkulturore (CIRSI) dhe kryeredaktore e revistës “Temperanter”, revistë ndërkombëtare të studimeve ndërkulturore në një perspektivë gjinore. Anëtare e Komitetit Shkencor të Fondacionit Nilde Iotti, ka bërë kërkime dhe jep mësim mbi politikat e barazisë dhe integrimit të emigrantëve me kualifikim të lartë, mbi pjesëmarrjen politike të grave.…

» Lexo më tej: Ingrid Stratti, e para shqiptare që frymëzon Europën

Dalja nga Konferenca islamike, rikthim i imazhit të Shqipërisë europiane

Nga Gjon KEKA

Asgjë nuk mund të humb në botën tonë reale, çdo lëvizje, çdo eksperiment apo edhe devijim e dalje nga natyra e lindur e nje populli është e pranishme në historioskopin e tij. Historia është gjyqi i tij, i politikave të gabuara e rrënuese dhe i kohës për të cilën populli ynë dhe udhëheqësit e tyre nuk kanë qeverisur me vizion, urtësi, ndërgjegje dhe përgjegjshmëri të plotë.

Gabimet që mund të bëjnë udhëheqësit e një vendi reflektojnë si në botën e brendshme dhe prishjen e natyrës së vërtetë të popullit dhe shtetit demokratik ashtu edhe të deformimit dhe rrënimit të imazhit dhe rrespektit të jashtëm, pra ndërkombëtar.

Prandaj nisur nga kjo, anëtarësimi i Shqipërisë në Konferencën Islamike ka qenë jo vetëm një gabim (nga Sali Berisha), por edhe një mëkat ndaj historisë së vërtetë të kombit shqiptar europian, një devijim dhe rrënim i vetë natyrës së unitetit të shpirtit harmonik të brendshme të popullit dhe shtetit shqiptar, por edhe i dëmit dhe prishjes së imazhit në botën demokratike dhe të civilizuar.…

» Lexo më tej: Dalja nga Konferenca islamike, rikthim i imazhit të Shqipërisë europiane

Ata qe jeten ja kushtuan folklorit

Te shkruash per Dukagjinin, historitë, trimeritë, herojtë, luftrat, gojedhenat, per folklorin dhe per artistat do duhej nje kohë shum e gjate. Por un po ndalem ne bajrakun e Shoshit ne nje kulle, ku nuk munguan cilesitë e lartpermendura. E kam fjalen per Mark Lulashin e Gurres Shoshit. Marku ishte i biri i Lulash Ndout, ishte nje djalë i gjatë dhe serioz, guximtar, patriot dhe shumë atdhetar.

Por shum shpejt ai do behej edhe nje njeri shum i rendesishem per Gurren, per Shoshin dhe mbar dukagjinin. Me zgjuarsin e ti prej malsori , me edukaten qe i dha familja dhe me nje njohuri te gjer rreth kanunit Marku do behej nje nder njerezit me te kerkuar per pleqni dhe kuvende te rendesishme.…

» Lexo më tej: Ata qe jeten ja kushtuan folklorit

Si u nda Shqipëria: Mehmet Konica, një ndër dëshmitarët e ndarjes së kufijve

Më 15 janar 1913, mbi tryezën e Eduard Greit, Kryetarit të Konferencës, qenë vendosur pesë projektet mbi kufijtë në Ballkan, dy projekte bazë, ai rus dhe ai Austro-Hungarez, dhe tre ndihmës. Projekti Shqiptar, Serbo-malazez dhe projekti grek.

Konica i premtoi Greit një minierë floriri,Projekti Austro-Hungarez me Kosovë e Çamëri

Nga Konferenca e Ambasadorëve në Londër deri tek vrasja e Gjeneral Telinit. Aventura për vendosjen e kufijve të Shqipërisë dhe humbja e gjysmës së territoreve. Historia e Konsullit Haven dhe e mbështetjes që SHBA vendosi t’i japë Qeverisë së Tiranës.

Eduard Grei, Ministri i Jashtëm i Mbreterisë Britanike dhe Kryetar i Konferencës së Ambasadorëve të Fuqive të Mëdha për Ballkanin, kishte caktuar vetëm 15 minuta kohë për takimin me përfaqësuesin shqiptar në Londër, Mehmet Konicën.…

» Lexo më tej: Si u nda Shqipëria: Mehmet Konica, një ndër dëshmitarët e ndarjes së kufijve

KOLEC TRABOINI: TRI FESTA, NË NJË DITË…

(Kur përuroi librat, “E kam Atdheun te porta” e “Dashuri”)

Nga: MURAT GECAJ

Nga e djathta: K.Traboini, F.Kulli e M.Gecaj

Nuk ishte hera e parë, që salla kryesore e Ministrisë së Kulturës mblodhi poetë, shkrimtarë e artistë, të cilët ishin nga Tirana, por dhe nga Durrësi. Kësaj here, mikpritësi ishte poeti, shkrimtari e kineasti Kolec Palok Traboini. Në vijim të botimeve të shumta e cilësore të mëparshme, në ditën e shënuar të ShënValentinit, ai solli para të ftuarëve, kolegë, miq e dashamirë, dy libra të rinj poetikë, “E kam Atdheun te porta” e “Dashuri”. Sigurisht, kjo ishte një kanaqësi e veçantë për atë, por dhe për të gjithë pjesëmarrësit në këtë veprimtari përuruese, që u la atyre mbresa të pashlyera.…

» Lexo më tej: KOLEC TRABOINI: TRI FESTA, NË NJË DITË…

Kosova e Pavarur, e vendosur në rrugën drejt integrimit europian

Nga: Neki Babamusta

Kosova – Dardania e hershme, krenari historike kundër nënshtrimit

Paqja e Shën Stenfanit (1877), Kongresi i Berlinit (korrik 1878) dhe Konferenca e Ambasadorëve në Londër (korrik 1913) coptuan padrejtësisht kombin shqiptar, ndër më të vjetërit në Evropë dhe në botë.

Me datën 31.1.2013 në Kroaci (Dalmaci) zbulohet harta e fiseve ilire, 2200 para erës së re, harta më e vjetë në botë. Me 1.2.2013 për herë të parë TV Klan publikon hartën më të vjetër të Shqipërisë etnike. Trojet e Shqipërisë etnike përmblidhnin: Ilirinë, Epirin, Dalmacinë, Maqedoninë e sotme, Janina me gjirin e Nartën. Tokat e të parëve tanë figurojnë të dokumentuara në katër vilajete: Kosova, Shkodër, Manastir dhe Janina. Në këto vilajete përfshihen territore mbi 90,000 km katrore bazuar në hartën e publikuar këto ditët e fundit.…

» Lexo më tej: Kosova e Pavarur, e vendosur në rrugën drejt integrimit europian

Shkolla shqipe në mërgim, është Dashuria e Atdheut

(Miradije Gashi, veprimtare e shquar kombëtare, mësuese e krijuese, me krenari bart kësulen e bardhë mbi kokë)

Shkruan: Shaban Cakolli

Shqiptarët janë populli më i lashtë autoktonë në kontinentin europian, me një histori mijëra vjeçare të ngarkuara me luftëra, rrudhje kufinjësh, pushtime, përndjekje nga të cilat kanë përjetuar dhimbje dhe emigrime të një pas njëshme nëpër epoka. Për kundër këtyre përjetimeve të dhimbshme, shqiptarët kanë mbijetuar, duke trashëguar gjuhën e tyre amtare, duke ruajtur doket dhe zakonet, art, kulturë e traditë kombëtare, të cilat ishin dhe mbetën bërthama e çështjes kombëtare. Shpërnguljet e para shqiptare janë shumë të lashta, për të cilat nuk na takon neve të shkruajmë, nga se për to është folur e shkruar nga historian shqiptar e botëror, shkrimtar e poet të shquar.…

» Lexo më tej: Shkolla shqipe në mërgim, është Dashuria e Atdheut

Milazim Krasniqi militant, komunist i titizmit, LDK-ist, PDK-ist, teolog ekstremist, tani vehabist dhe përçarës në UP-së!

Mbijetesa e një pseudo-intelektuali faqezi!

Nga Asllan Dibrani

Kush ishte dhe kush është Milazim Krasniqi ?
Gazetari dhe analist i vetëquajtur i mashtrimit në rolin e një hipokriti analitik në këndin e tij vështrues nga pozicioni i rriqnizmit ,sipas kapitalit të dhuruar e kthen penën. Milazim Krasniqi dikur militant i Titizmit dhe vëllazërim- bashkimit jugosllav ishte nje nder besnikët i asaj kohe.Jehona ishte negative edhe këto ditë në Universitetin e Prishtinës për te !

-Komunisti i përbetuar i dëgjuar dhe i përkëdhelur nga Lidhja Komuniste të ish Jugosllavisë. Pas lëvizjeve dhe fillimit revolucionar të ish Presidentit të Kosovës , ju bashkua LDK-së me çka u devalvuar me disa njerëz lojal , qe si mik e kishte Jusuf Buxhovin, që u ulën këmbë e kryq në kolltuqet e buta jugosllave qe ma ju vinte fundi me ndryshimet radikale në tërë Evropën .…

» Lexo më tej: Milazim Krasniqi militant, komunist i titizmit, LDK-ist, PDK-ist, teolog ekstremist, tani vehabist dhe përçarës në UP-së!

”Qeveria Thaçi” nuk e ka shumicën në Parlament

RTK’së, më 11 shkrut 2014 me fillim në orën20:20mbajti
emisionin e rregullt ”Debat” – moderoi z. Ridvan Berisha
I ftuar: z. Ramush Haradinaj, kryetar i AAK’së

Përgatiti Ismet Hasani

Mbi 8-të vite nuk kisha të drejt ta vizitoja vendim tim; isha ”viktimë” e procesve gjyqësore
Kam pyetur:“Çfarë do të thotë ”haraç”?- ”Këtë e kanë ”imagjinuar” të tjerët kundër teje!”
Qeveria me kr/ministrin Thaçi i ka sjellë shumë të këqija vendit. Nuk pajtohem me atë që Qeveria e quan të “zakonshme”. Nevojitën ndryshime thelbësore… Iu kam drejtuar Presidentës sepse ashtu e kërkon rendi; Znj. Donika Gërvalla- viktimë e ”kuzhinave të huaja”; jam rritë me frymëzimet dhe veprën e Jusuf Gërvallës; historikisht ishim miq me familjen Gërvalla. Brigadës se UÇK’së ia kam ngjitë emnin ”Jusuf Gërvalla”.

» Lexo më tej: ”Qeveria Thaçi” nuk e ka shumicën në Parlament

E DASHURA IME EVA – PËRMBLEDHJE POETIKE NGA ARIF MOLLIQI

Shkruan: Shaban Cakolli

Vështrim rreth librit më të ri të poetit Arif Molliqi

Shtëpia Botuese PA – Prishtinë, 2013

Lexuesit tanë sot në të shumtën janë të interesuar që të njohin botën shpirtërore të autorëve të rinjë. Ata bëjnë kërkime , kërkime të cilat u ofrojnë të bukurën. Nga kërkesat që bëjmë, kemi hasur autorët e rinjë janë shquar në punën e tyredhe kanë prurje të bukura. Unë do të përmendja këtu Arif Molliqin, që është një autori i ri dhe shumë i suksesshëm që ka arritur nivelet më të larta dhe të letërsisë evropiane, pa përmendur dhe shumë autorë të rinj tek ne, të cilët vërtetë e kanë ngritur në nivel dhe i kanë dhënë përmasa të reja letërsisë shqipe, që mund të lexohet nga çdo lexues i botës.…

» Lexo më tej: E DASHURA IME EVA – PËRMBLEDHJE POETIKE NGA ARIF MOLLIQI

Artisti Ali Miruku një personalitet i artit shqiptaro-amerikan në një ikjë që s’do ketë ike !

Nga Lek Gjoka, Jacksoville Florida

Artistat nuk vdesin sepse në veprat e tyrë vazhdon e do të vazhdojë të jetojë jeta e personazheve që ato iu kanë dhene jete.

Një artist i tillë jetoj e punojë për shumë vitë në Jacksonville Florida deri para pak ditësh kur një sëmundje e rënde dhe tinzare i trokiti në trup dukë mos i lënë as një mundësi të vetme per ta luftuar dhe për dy javë kalon më amshim dukë lenë në lot bashkshortën Suzanen dhe dy femijet djalin Erjonin dhe vajzen Arjola që e kishin jo vetem baba por një idhur të jetës se tyre.
Piktori quhet Ali Miruku dhe iku nga kjo botë pa mbushur të gjashtëdhjetat.
Kush ishtë ky artist që la vepra madhore në pikture dhe skulpture si në Shqipëri ashtu edhe në Florida.…

» Lexo më tej: Artisti Ali Miruku një personalitet i artit shqiptaro-amerikan në një ikjë që s’do ketë ike !

EVROPA E BASHKUAR DHE SHQIPTARËT (II)

Brahim AVDYLI

Veprën e tij e fillon Henric L. Wuermeling me një kërkim të gjetjes së bazave të vjetra të Evropës. Ai e nis kërkimin prej Zeusit, prej Zotit të Madh, që është pellazg hyjnor, pra Shqiptar, dhe i cili e sjell, apo e rrëmben apo e grabitë me fjalë Princeshën Evropa dhe lundron për në qytetin e përjetshëm, d.m.th. të amshuar, pra në Kretë, d.m.th. në Bashkimin Evropian.
Ai e fillon një punë të tillë me një mit, me kualifikimet e besimit njerëzor dhe merr para vetes një mori veprash të Gjermanisë e të Kontinentit të Evropës dhe të Botës, që i vë në listë të librave. Ne, e dimë këtë listë.

Po e marrim një vepër tjetër, mitet më të famshme të lashtësisë, të Gerold Dommermuth-Gutrich, të përkthyer në gjuhën shqipe me licencë nga gazeta “Shekulli”, e cila paraqet një vepër të veçantë të 50 miteve më të njohura të lashtësisë.…

» Lexo më tej: EVROPA E BASHKUAR DHE SHQIPTARËT (II)

Faqja 9 prej 15« E para...7891011...E fundit »