Sondazhi

A duhet të dënohen politikanët, që kanë vjedhur dhe kanë abuzuar me pronën publike?

Shfaq Rezultatet

Loading ... Loading ...

Kalendari

Prill 2014
Hën Mar Mër Enj Pre Die Sht
« Mar    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Arkivi

Kategoria

Përdorues NëLinjë

Aziz Murati krijues dhe piktor nga ish (Hajkobilla) Gjelberishta e Gallapit !

Nga Asllan Dibrani

Aziz Murati njëri ndër personalitet e para që ndoqi arsimin dhe u bë juristi i tretë në gjithë Kosovën. Ai pos , punës profesionale shkruante ndërkohë, po edhe ishte një piktor autodidakt i cili la peizazhe dhe vepra arti si piktura ne mesin e tyre edhe librin . Fshatin e tij e përshkroi edhe me bukurinë siç e përjetonte në shpirt me gjithë banoret e saj përmes lapsit dhe brushës . Azizi ishte një njëri modest, i qet nuk u thirrte, kurrë në pozicionin që kishte.

Malësinë e Gollakut, për nga peizazhet, malet, thyerjet, lartësitë e pyjeve dhe regjioni hynë në rangun e bukurive të natyrës me pamje mahnitëse. Edhe përkundër rrethanave të pafavorshme për të jetuar atje, braktisja e banorëve e ka bërë të veten, nga e cila shumë vendbanime janë shpopullzuar, pas furtunave dhe përndjekjeve të vazhdueshme nga pushtuesit sllav në shekujt e fundit.…

» Lexo më tej: Aziz Murati krijues dhe piktor nga ish (Hajkobilla) Gjelberishta e Gallapit !

Nizamët arnautë masakrojnë në gusht 1823 kryengritësit liridashës ortodoks arvanit e grek në Morè/Greqi

“Kush për 500 vjet ka thanë “JAM TURK”, nuk ka të drejtë sot të thotë “JAM SHQIPTAR”

Sadoqe turqit osmanllij per pese shekuj ua ndaluen shqiptarve shkrimin e gjuhes me qellim qe te mos mbesin asnji gjurme historike per krimet e tyne gjate pushtimit dhe keshtu ne nji te ardhme te mund te shtrembnojshin historine simbas inetersave te tyne, prep qe prep te vertetat historike te ngjarjeve tragjike ne trojet shqiptare i kan shkrue kleri kristjan dhe patriotet shqiptar si dhe te huejt europian qe gjindeshin ne ate periudhe neper keto troje. Vete turqit kan pase thane se “Minarja n’thes nuk hin ?!?!”.

Tue kerkue dokumentacione rreth te parve te mij, te cilet kan qene familje konsullore ne Shkoder-Durres, qe simbas librit te pagezimeve te famullise se kishes katolike te lagjes Tophane ne Shkoder (AQSH Tirane) rezulton te kene qene ne Shqipni qyshe para dates 23.11.1766, un gjeta disa relacione te nxjerruna nga Arkivat e Vjenes, te cilat nji nga para-ardhesit e mij, konsulli i pergjitheshem ne Durres ne trojet shqiptare i perandorise austro-hungare Giuseppe (Joseph) Emidio Tedeschini ( linde ne Durres ne vitin 1782 – vdeke po ne Durres me 9 janar 1858) ia dergonte Ministrise se Jashtme te Perandorise Austro-Hungare ne Vjene rreth disa ngjarjeve te atyne viteve ne trojet shqiptare.…

» Lexo më tej: Nizamët arnautë masakrojnë në gusht 1823 kryengritësit liridashës ortodoks arvanit e grek në Morè/Greqi

Per te, Ticinese – poezi në italisht nga Ajet Shala

Poeti Ajet Shala së shpejti do paraqitet perpara publikun me librin e tije te katert.
Kesaj radhe te gjitha poezit te perkethyera ne Italisht.
Ne blogun Fjala e lire po dergojme njeren perej tyre per botim.
Gjin Musa

PER TE, TICINESE

Quando cadrà il tramonto sulle rive piano,
Verrò per incontrarti infine a te vicino.
Potessi divenire una cometa infocata
Che scende sul fiorito letto della tua stanza!

Nella stanza ove sei accenderò fuochi a piacere.
Coltiverò il tuo petto come un giardiniere
Griderò con voce montana incessantemente
Sull’altopiano Lucomagno splendente.

Lì coglierò allora fiori e ghirlande
Per ornarti il petto che qual forno arde.
Vedrò le labbra che bruciano come una face,
Vedrò le guance che somigliano a brace.

Ti abbraccerò alla luce di un fievole stoppino
Quando ti terrò in grembo accanto al camino
Il dolce Merlotti verrà dalla Taverna
Addolcirà il vino una vita intera.

» Lexo më tej: Per te, Ticinese – poezi në italisht nga Ajet Shala

PËR TY DARDANË – poezi nga Shaban Cakolli

NDËRRIM KOHËSH

Kohët shkojnë
kohët vijnë
sa keq vlerën
që nuk ja u dijmë
kohët enden,kohët ikin
ato ndajnë natën me ditën
ditën me natë
rrëpatu,mos pusho asnjë çast
jeta është e shkurtër,nuk është e gjatë
dita që po shkon,një ditë e jetës më pak.

E URREJ NJËSHIN

Një bënë vetëm një
aj nuk mund të quhet dashuri
Njëshi që gënjen jetën
dashurohet me vetvetën.
Ç´kërkon shqierti
shohin sytë
dashuria duhet jetë vet e dytë
dashuri shumë lloje ka mbi dhe
dashuria kur kënaq epshet
një i ri me një të re
është një tjetër që kall veshkët
dashuria për Atdhe.
Dashuri që të ndezë mallin
shpirt e zemër të përvëlon
gembin hapur nga perendimi
rrënjët ngulitur n´Kosovë.

VETMIA

Vetmia brenë
nuk të lë të qetë
ajo ka folenë
në burgun e vërtetë.

» Lexo më tej: PËR TY DARDANË – poezi nga Shaban Cakolli

20 SHKURTI 1991

BEDRI BLLOSHMI

Lufta e Ftohtë, duket se e arritëm qëllimin e saj. Për gati 46 vjet, popujt e Europës Lindore provuan një ëndërr absurde dhe të mjerueshme. Mbas shumë vendeve të Europës Lindore, që e groposën komunizmin, radha i erdhi Shqipërisë. Ishim ne burgun famëkeq torturues dhe vdekjeprurës të Burrelit. Në burgun e Burrelit në këtë burg varr masiv, ishin tretur dalngadalë dhjetra e qindra burra që luftuan për një Shqipëri ndryshe. Këta burra, këta shqiptarë të vërtetë i shkriu tortura dhe uria gërryese që solli komunizmi. Burgu i Burrelit, një vend groposje për ajkën intelektuale që shihte vetëm nga perëndimi, ka rënkuar dhe vazhdon të rënkojë sa të jetë njerëzimi, për të vetmin faj se donin vendin e tyre, Shqipërinë.…

» Lexo më tej: 20 SHKURTI 1991

Shenasi Rama: Ja e vërteta e rrëzimit të bustit, skandali i Azemit me femrën franceze, Sali Berisha traktat të fshehtë me Ramiz Alinë

Shenasi Rama, themeluesi i Shoqatës Studentore “Fan Noli” dhe organizatori i grevës së urisë së studentëve, në intervistën për gazetën “SOT” tregon se ishin 108 studentë që filluan grevën e urisë dhe të tjerët u bashkuan nga entuziazmi, kur u pa se fitorja u arrit. Shenasi Rama zbardh edhe prapaskenat sesi Azem Hajdari dhe Berisha kërkonin të sabotonin grevën e studentëve të cilët nuk donin të hiqej emri i Enver Hoxhës nga Universiteti i Tiranës, sepse kishin nënshkruar me Ramiz Alinë traktatin e paqes, dhe tregon për herë të parë, që vendimi për rrëzimin e bustit të Enver Hoxhës në sheshin “Skënderbej” u mor në dhomën e tij, në godinën numër 6 të Qytetit të Studentëve. Gjithashtu, Shenasi Rama, thotë se 20 shkurti nuk është pikë referimi i PD-së, por ky 20 Shkurt është ruajtja e interesave të familjes Berisha.…

» Lexo më tej: Shenasi Rama: Ja e vërteta e rrëzimit të bustit, skandali i Azemit me femrën franceze, Sali Berisha traktat të fshehtë me Ramiz Alinë

Tullumbacët e Gëzim Kalasë!

Gjin Musa

Ka pake dite qe po na cfaqet vende e pa vende nji ‘krye’ sidikalist i quajtur Gezim Kalaja,shume nga ata qe e njofin nga afer qe ne vitet kure ishte pilot helikopteri sote habiten! aso kohe njiheje si gjenerali i Petrit Dumes, nji histori e vjeter tashma e harruar nga vete Gezim Kalaja.
Gezimi njifet si njeriu qe u ngujue ne minieren e Valiasit, kontriboje per shembjen e komunizmit,si demokrat apo si socialiste kjo mbetet enigem!…

Ashtu si pa u ndjer Gezimi u vu ne krye te sindikatave te minatoreve, u ba edhe kryetar isindikatave, sigurishte me bekimin e Berishes.
Ky ‘krye sindikatas’ku ishte per tera keto vite qe nuke u degjua te ngre zerin kunder pa drejtesive qe qeveria Berisha ju beri punonjeseve te minjerave ne mbare teritorin shqiptar.…

» Lexo më tej: Tullumbacët e Gëzim Kalasë!

Përkujtimore për Simon Dedvukaj – që humbi jetën me 11 shtator 2001 në kullat binjake

Simon Dedvukaj, eshte nje nder 4 shqiptaret, qe humben jeten tragjikisht nga sulmi terrorist me 11 Shtator 2001 ne Kullat Binjake, ne Manhattan New York.

Familja e tij ka pergatitur nje perkujtimore. Ky eshte stenip i familjes se Dede Gjon Lulit. Familja ka perkujtimin e djalit të humbur dhe gezohen që të përkujtohet biri i tyre!

Shikoni materialin e përgatitur në PDF

» Lexo më tej: Përkujtimore për Simon Dedvukaj – që humbi jetën me 11 shtator 2001 në kullat binjake

Një opozitë për rrugë të gjatë

Nga Mero Baze

Në historinë e politikës shqiptare këto 23 vite, opozitat kanë pasur ciklin e tyre të rrugës dhe pastaj të përfshirjes në institucione. Veçmas tyre, në shkollën politike të Berishës, protesta është përdorur më shumë si një mjet politik për të nxjerrë jashtë loje kundërshtarët brenda partisë, se sa për të dëmtuar kundërshtarin politik.

Për këtë arsye, Lulzim Bashën nuk e kam marrë seriozisht si një lider, që ka nevojë për rrugën, për arsyen e vetme se atij ia kanë dhuruar pushtetin brenda partisë dhe nuk shikoj ndonjë rrezik real që dikush mund ta rivalizojë sa është Berisha gjallë. Berisha, në vitin 1997 deri në vitin 2001, iu drejtua rrugës, pasi ishte në shënjestër të ndërkombëtarëve dhe kundërshtarëve brenda partisë për ta eliminuar politikisht.…

» Lexo më tej: Një opozitë për rrugë të gjatë

EPOPE PRESIDENCIALE – nga FATMIR LAMAJ

EPOPE PRESIDENCIALE

FATMIR LAMAJ
[ Email: lamaj_fatmir@yahoo.com ]

Në kolltuk duke gërhitur
Endrrat të shtyjnë në humnerë
Kur shikon sa lart je ngritur
President një ish kapter.

Të kujtohe ato ditë
Kur Shqipëria ish në zjarr
Si servil e si zabit
Hiqeshi si trim i marrë

Në dorë mbaje dyfekun
Derdhje lot për komandantin
Sa shpejt kalove hendekun
U bashkove me brigantin.

Për ty erdhën ditë të arta
E çngjyrose biografinë
U ngrite në poste të larta
U bërë njësh me Salinë.

Fillove si deputet
Pa shumë bujë nisi kariera
kur horri merr pushtet
I duhen dhe kamariera.

Dalëngadalë pa bërë zë,
Duke ndenjur prapa gardhit
Ngjite shkallët një nga një
Nen kujdesin e të madhit

Një ditë u bërë ministër
Servilizmi s’të lë pa gjë.

» Lexo më tej: EPOPE PRESIDENCIALE – nga FATMIR LAMAJ

Ardian Vehbiu polemizon me Markun e Elezin lidhur me gegnishten

ResPublica.al | 17 shkurt 2014

Ardian Vehbiu ka veçuar nga një shkrim i Rudolf Markut, për të cilin ne kemi ‘raportuar’ në faqen tonë, një copëz ku autori shfaqet i befasuar prej një ndërhyrje të deputetit Blushi në komisionin parlamentar për politikën e jashtme. Ndërhyrja e Blushit ishte një nënvizim mbi marrëdhënien jo fort miqësore të Ndrecës, kandidat për kreun e Ambasadës në Vatikan, me shqipen standarde. Copëza e Markut e veçuar nga Vehbiu është:

“Ndjehesh i trishtuar tek mendon se profesor Ardian Ndreca, me komandën e latinishtes, greqishtes së vjetër, gjermanishtes, italishtes, frëngjishtes, anglishtes, duhet të diskutohet nëse është i denjë që të jetë ambasador i vendit të vet në Vatikan, ngase di dhe gegnisht…Gjë që do të thotë se dhe Luigj Gurakuqi, padër Gjergj Fishta, Ndre Mjeda, Migjeni, at Zef Pllumi do të ishin të përjashtuar nga nderi për të qenë ambasadorë të vendit tonë për shkakun e mëkatit të gegnishtes.”

Dhe Vehbiu thotë të vetën më pas: “Argumenti është manipulativ dhe, në thelb, i padenjë për penën e Markut.…

» Lexo më tej: Ardian Vehbiu polemizon me Markun e Elezin lidhur me gegnishten

Tirana zyrtare refuzon me stil pjesëmarrjen në punimet e organizatës islamike

ResPublica.al | 17 shhkurt 2014

Gazeta Shqip njofton se Shqipëria nuk do të marrë pjesë në Sesionin e 9 të Asamblesë Parlamentare të Organizatës për Bashkëpunim Islamik (OBI) që do të zhvillohet nesër dhe pasnesër në kryeqytetin e Iranit, Teheran. Nisur nga fakti se Shqipëria është një vend anëtar i kësaj organizate që nga viti 1992, në drejtim të kryetarit të Parlamentit Ilir Meta, ka ardhur një festë për pjesëmarrje.

Por përgjigjja e Kryetarit të Kuvendit në lidhje me këtë ftesë ka qenë jo, duke e lënë Shqipërinë pa përfaqësim politik në këtë konferencë, e cila ka si synim të koordinojë një sërë veprimesh politike mes “vendeve myslimane”. Sipas Ralf Gjonit, këshilltari për Politikën e Jashtme i Metës, kryeparlamentari ka marrë një ftesë nga homologu i tij iranian për këtë konferencë, por është detyruar t’i kthejë një përgjigje negative për “arsye të kufizimeve buxhetore gjatë këtij viti dhe për shkak të axhendës tejet të ngjeshur politike”.…

» Lexo më tej: Tirana zyrtare refuzon me stil pjesëmarrjen në punimet e organizatës islamike

Pavarësia e shteteve shqiptare!

Ismet Hasani, Suedi

Në 6 vjetorin e Pavarësisë se Kosovës
Të gjithë ”kosovarëve” kudo që janë, urime

P A V A R Ë S I A

Fatet e kombeve të vegjël dalin nga dyert e tragjedive të mëdha!
Vetëm liria i jep gjallëri e kuptim jetës. Me të shpërthejnë të gjitha aftësitë e forcat pozitive dhe e çojnë shoqërinë drejt majave më të larta të shkencës, artit dhe përparimit të mendimit njerëzor.

P A V A R Ë S I A

Pëllumb, fluturova nga vendet e largëta
në sqep Letrën e mbajta,
mbi ré, ujëra e oqeane fluturova
Kosovës – Letrën mbi Pavarësinë ia dërgova.

Arbër e kam emrin
i vjetër në histori,
me mund e ruajtët vendin,
Urime për Pavarësi!

» Lexo më tej: Pavarësia e shteteve shqiptare!

Bilbili – tregim nga Benjamin Franklin

B I L B I L I

Për Madame Brillon, Passy, 10 nëntor 1779.
Benjamin Franklin (Benxhamin) (1706-1790) është një prej baballarëve themelues të SHBA-ve dhe në shumë mënyra, konsiderohet edhe si “amerikani i parë”. Një dijetar me famë botërore, ai ishte një autor i përkryer, botues, teoricien politik, politikan, postar, shkencëtar, shpikës, aktivist civil, burrë shteti dhe diplomat. Pas kthimit të tij nga Anglia, në maj të 1775-s, ai u bë një nga nismëtarët e hartimit të Deklaratës së Pavarësisë së SHBA-ve, anëtar i Komitetit të të Pestëve, të cilët hartuan dhe prezantuan para Kongresit të Kontinentit, Deklaratën e Pavarësisë, e cila u pranua nga Kongresi me 4 korrik 1776, që njihet edhe si data e shpalljes së pavarësisë për SHBA-të.…

» Lexo më tej: Bilbili – tregim nga Benjamin Franklin

Milazim Krasniqi e quan Anton Zako Çajupin idiot!

Nga Rrezart Kalaja

Nuk kanë të ndalur fyerjet e Milazim Krasniqit ndaj vlerave tona të kombit. Pos aferës dhe rrëmujës që ka krijuar në Universitetin e Prishtinës, tani me është përqendruar me të gjitha forcat t’i përdhunos dhe t’i përbaltë figurat ma madhështore të kombit, që përmes tyre sendërtojë trupin e vet si popull. Milazim Krasniqi përmes kësaj videoje që po ju prezantojmë, pozicionohet hapur në anën e ish pushtuesve osmanë, nga e cila poezitë e Çajupit të madh i quan idiotiste dhe e përsërit disa here se Anton Zako Çajupi është “idiot”, që përmes poezisë së tij e luftoj pushtuesin pesë shekullor.

Ky njeri me deklaratat e veta ma po shihet se është i shtyre nga pikëpamja ideologjike e tij të hapë plagë të reja mbi vlerat tona duke i minimizuar dhe duke e çmuar atë të pushtuesve, nga e cila vetvetiu rrjedh pyetja se ku janë ata studentë?…

» Lexo më tej: Milazim Krasniqi e quan Anton Zako Çajupin idiot!

Piktori i talentuar shkodran prof. Guljelm Mosi

Prof. Guljelm Mosi

Piktori prof. Guljelm Mosi, i lindur ne Shkoder, me 27 Tetor 1939, vjen nga nje familje intelektuale dhe e vjeter e qytetit te Shkodres. Qe nga mosha adoloshenciale ne klase te pare te shkolles fillore filloj te realizojne vizatimet e tij te para, te cilat terhoqen vemendjen e mesuesve, nxensve te shkolles dhe kujshive te ndyshem. Duke punuar me nje pasion te madh nisi te vizatoje paesazhe te ndryshme te qytetit te tij te lindjes. Dallohen shtepiat e ndryshme karakteristike, po ashtu rruget e vjetra te ktij qyteti antik qe nder te tjera shquhet te jete dhe djepi i artit dhe i kultures se gjithe Shqiperise, po ashtu historikisht njihet ne historine boterore dhe si kryqyteti antik i Imperit Illir.…

» Lexo më tej: Piktori i talentuar shkodran prof. Guljelm Mosi

Zëra të largët dhe Lisi i vjetër – poezi nga Dr. Zef Mulaj

ZËRA TË LARGËT

Ndonëse e ndigjojnë zërin
Përtej kohëve shkon.
Ndoshta edhe Ti dhe të gjithë
e dimë, por heshtim.
Nga friga herë e njërit
herë e tjetrit. Nëpër sheshe
betohen, grumbullohen,
me zërin e largët që shkon
përtej diellit. Ulërojnë
në buzqeshje u rrinë
fytyrat e ngrira me shpresë,
e shiu mbërthen horizontin…

KY LIS SHEKULLOR

Rreh era lisin shekullor,
nëpër stinë i lodhur.
Prerë krahët lëkurë djegur,
rrënjët si oktapod
mberthejnë tokën.
Emra të harruar
mbi gjethet shkruar.
Nëper rrënjet sythet
nyjëzohen kur era fryn
hereë majtas herë djathtas.
Pyjet për rreth
adaptohen verbërisht
në ekologjinë kimike, duke
injektuar lëngje në thatësirat
që qajnë gurin.
Shekullor lis i lodhur
rrënjët buzë lumit tharë.
Përkrah pyjeve dridhet
nga infeksioni që i pin mushtin.

» Lexo më tej: Zëra të largët dhe Lisi i vjetër – poezi nga Dr. Zef Mulaj

Humanisti, që u kthye në legjendë…

Kushtuar mjekut humanist, nerologut Sandër Ashta…

Nga Pjetër Logoreci

Gjatë vizitave në atdhe befasohem nga ndryshimet e mëdha. Ndër ditët e qëndrimit, sidomos kur dielli shndritë rrugicat shekullore, por edhe fasadat e pallateve modern të qytetit tim të lindjes Shkoder, të vjen dëshira për ndonjë shetitje nga bregu i liqenit për të soditë natyrën e për të sjellë në kujtesë vitet e shkuara.

Sa kujtime janë ruajtur në memorien e qytetit tim, për ngjarje nga më të ndryshmet; histori luftrash e pushtimesh, ngjarje artistike e patriotike, gëzime e tragjedi familjare; sa kujtime për personazhe shumëngjyrësh të cilët kanë ndikuar kulturën dhe humorin e qytetit; sa kujtime për dijetarë e specialistë të fushave të ndryshme që nderuan e lartësuan emrin e qytetit të Shkodrës.…

» Lexo më tej: Humanisti, që u kthye në legjendë…

Ingrid Stratti, e para shqiptare që frymëzon Europën

Publikuar në NOA, më 14.02.2014

Ingrid Stratti

PUBLICITETKëtë vit European Institute for Gender Equality (EIGE, Instituti Evropian për Barazi Gjinore) ka emëruar për herë të parë një shqiptare, Profesoreshen Ingrid Stratti, në mes të grave dhe burrave që frymëzojnë Europën për barazinë gjinore (“Wo/Men Inspiring Europe 2014”). EIGE i ka dedikuar Ingrid Strattit një javë të tërë nga 24 shkurt deri 2 mars 2014.

Doktoraturë mbaruar shkëlqyeshëm në Politika dhe Marrëdhënie Ndërkombëtare, Ingrid Stratti është Drejtoreshë e Qendrës Ndërkombëtare për Kërkime dhe Studime Ndërkulturore (CIRSI) dhe kryeredaktore e revistës “Temperanter”, revistë ndërkombëtare të studimeve ndërkulturore në një perspektivë gjinore. Anëtare e Komitetit Shkencor të Fondacionit Nilde Iotti, ka bërë kërkime dhe jep mësim mbi politikat e barazisë dhe integrimit të emigrantëve me kualifikim të lartë, mbi pjesëmarrjen politike të grave.…

» Lexo më tej: Ingrid Stratti, e para shqiptare që frymëzon Europën

Dalja nga Konferenca islamike, rikthim i imazhit të Shqipërisë europiane

Nga Gjon KEKA

Asgjë nuk mund të humb në botën tonë reale, çdo lëvizje, çdo eksperiment apo edhe devijim e dalje nga natyra e lindur e nje populli është e pranishme në historioskopin e tij. Historia është gjyqi i tij, i politikave të gabuara e rrënuese dhe i kohës për të cilën populli ynë dhe udhëheqësit e tyre nuk kanë qeverisur me vizion, urtësi, ndërgjegje dhe përgjegjshmëri të plotë.

Gabimet që mund të bëjnë udhëheqësit e një vendi reflektojnë si në botën e brendshme dhe prishjen e natyrës së vërtetë të popullit dhe shtetit demokratik ashtu edhe të deformimit dhe rrënimit të imazhit dhe rrespektit të jashtëm, pra ndërkombëtar.

Prandaj nisur nga kjo, anëtarësimi i Shqipërisë në Konferencën Islamike ka qenë jo vetëm një gabim (nga Sali Berisha), por edhe një mëkat ndaj historisë së vërtetë të kombit shqiptar europian, një devijim dhe rrënim i vetë natyrës së unitetit të shpirtit harmonik të brendshme të popullit dhe shtetit shqiptar, por edhe i dëmit dhe prishjes së imazhit në botën demokratike dhe të civilizuar.…

» Lexo më tej: Dalja nga Konferenca islamike, rikthim i imazhit të Shqipërisë europiane

Faqja 9 prej 15« E para...7891011...E fundit »