Sondazhi

A duhet të dënohen politikanët, që kanë vjedhur dhe kanë abuzuar me pronën publike?

Shfaq Rezultatet

Loading ... Loading ...

Kalendari

Prill 2014
Hën Mar Mër Enj Pre Die Sht
« Mar    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Arkivi

Kategoria

Përdorues NëLinjë

Skënderbeu që vret

ARDIAN VEHBIU E diel, 09 Mars 2014

Në këtë moment, i vetmi gjest i urtë do të ishte që politikanëve në Kosovë t’u propozohej një moratorium, në lidhje me debatet publike për Skënderbeun, pro dhe kundra – në mos për gjë tjetër, të paktën për hir të kombit dhe flamurit!
Ia behu edhe dita kur Skënderbeu të sulmohet nga pikëpamja thjesht kombëtariste.

Për këtë rekord i detyrohemi një deputeti të PD-së në Kosovë, Amir Ahmeti, i cili qenka shprehur tani së fundi se “Skënderbeu nuk duhet të quhet hero kombëtar, pasi ka masakruar shqiptarët me besim mysliman”, deklaratë që ka një farë relevance politike, thjesht për shkak të burimit se nga vjen.

Pa çka se nuk do të ishte keq, për politikën në Kosovë dhe për shëndetin e komunikimit publik në trevat mbarëkombëtare, sikur z.…

» Lexo më tej: Skënderbeu që vret

Gjergj Kastrioti dhe nënë Tereza, zilia me të cilën ushqehen islamikët e dështuar

Reagim publik

Në lidhje me njollosjen e personalitetit të Skënderbeut dhe Nënës Terezë nga deputeti islamik Amir Ahmeti, Intervista e datës 8 Mars 2014 në Gazetën Express

Nga Gjon Keka

Gjithnjë, kur kam shkruar, nuk kam menduar për asgjë tjetër, pos për të sjellë në dritë të vërtetën historike te vendin tim dhe paraardhësit te kombit tim. Poashtu edhe për të identifikuar sëmundjet dhe të keqen e tij të madhe, që i është mbetur si gjemb në kurriz. Sa më shumë që unë shkruaj dhe hulumtoj për këtë, mendoj se e keqja e tij e madhe, ajo që gjithmonë ishte burimi i të gjitha të këqijave të tij, ishte pushtimi barbar osman, edhe më pas siç edhe po shihet, fryti i mbetjeve të saj me negacionet, duke e minuar dhe shkatërruar lirinë, dinjitetin, identitetin dhe lumturinë e ketij kombi, prandaj pikërisht janë këto të keqija të cilat i kam luftuar me të gjitha mjetet demokratike dhe aftësitë e mia, pra me lapsin dhe mendjen time dhe do t’i luftoj gjerë në ditën e fundit, si një shqiptar që e mbron dhe e don atdheun e tij në dritë dhe jo në thellësinë e mjerimit dhe në lartësinë e injorancës.…

» Lexo më tej: Gjergj Kastrioti dhe nënë Tereza, zilia me të cilën ushqehen islamikët e dështuar

INXHENIER GJON BISHA NË ARRITJET TEKNOLOGJIKE BOTRORE

Dr. Zef Mulaj

(Një shpikje e re në fushen teknologjisë)

Këto dite në faqet e informacionit industrial të Europes dhe të Shteteve të Bashkuera, gjejme emrin e shqiptarit Gjon Bisha me origjin nga Vau – Dejes Shkoder, me banim dhe me pune në Itali.

Dita e diplomimit – Inxhinier Gjon Bisha në Universitetin Politeknik Marche, Itali

Mbaroi studimet në Universitetin Politecnica delle Marche në Ancona në shkencat informatike e automazione industriale. Punon në fushen e elektronikes. Një njeri me pasione të mëdha për shkencen dhe teknologjinë, ku ka bëre emer për kualitetin e tij të lartë profesional e si qytetar këtu në Itali.

Për një kohë jo shumë të gjatë, rreth 2 vjeçare, me këmnguljen dhe pasionin e tij studion mënyrat dhe aplikon teknika të avancuera të makinave automatike distributore.…

» Lexo më tej: INXHENIER GJON BISHA NË ARRITJET TEKNOLOGJIKE BOTRORE

Gruaja Legjendare – nderim për Adilen, gruan e Adem Jasharit!

Urime 8 Marsi, 8 mars 2014

Nga Uk Lushi

Dhe 8 marsi erdhi përsëri! Mirë se na vjen festë e grave – Dita e Gruas, për të cilën pritet 364 ditë!

Si festohet 8 marsi ndër shqiptarë? Gëzueshëm dhe ndezshëm. Me 8 mars ne bëjmë përpjekje vigane të shfaqim nderimin dhe ndjenjat dashurore për gratë. Vetëm sa nuk i mbulojmë ato me lule dhe peshqeshe. Por cila është pozita reale e femrës sonë – me 8 mars dhe çdo ditë tjetër? Si është situata e vërtetë e grave shqiptare? Nuk po i kthej përgjigje këtyre pyetjeve. Në vend të përgjigjeve, po rrëfej dy ndodhi ashtu siç kanë ngjarë. Historitë reale krijojnë mundësinë për secilin të nxjerrë konkluzione vetjake dhe të gërmojë në ndërgjegje për përgjigje të sinqerta dhe personale.…

» Lexo më tej: Gruaja Legjendare – nderim për Adilen, gruan e Adem Jasharit!

Festa e 7 marsit/ Lule, bizhuteri dhe mbi të gjitha, zarfe me para

Urime të sinqerta dhe vetëm lule! Kështu festoheshin 7 marset e dikurshëm. Sot kjo ditë është materializuar aq sa pa frikë mund të cilësohet festa e dhuratave për mësuesit.

Nënat janë kujdesuar për listën e gjatë të dhuratave, sigurisht pas preferencave të shfaqura hapur ose jo nga vetë mësueset. Dhuratat më të shpeshta kanë qenë bizhuteritë e shtrenjta të floririt, me perla, aksesorë të ndryshëm dhe orendi shtëpiake.

Por ajo që dominonte në masë ishte dhurata e mbyllur në zarf, ku shuma në para konkurronte dhe pagën e një muaji të mësuesit, raporton Vizion Plus. Materializimi i 7 marsit, indirekt pranohet edhe nga vetë mësuesit. Këtë fakt e dëshmon përpjekja e tyre për të fshehur me ngut dhurata e shumta.

Dita e mësuesit është festë tipike shqiptare dhe daton 127 vjet më parë kur në Korçë u hap ”Mësonjëtorja e parë Shqipe”.…

» Lexo më tej: Festa e 7 marsit/ Lule, bizhuteri dhe mbi të gjitha, zarfe me para

Homeri shqiptar Pader Gjergj Fishta është monument kulture dhe atdhedashurie mbarëshqiptare

Diskriminimi permes Nates dhe dites: Poeti Kombetar Fishta, jeton ende ne stalle bagetish, ndersa i llastuari i rregjimeve Kadare prane nje saraje perrallore


Ju rrugaca sallahana
vagabonda shakllabana
rricna t’ndyet, mikrobe të kqi
qi të mjerës moj Shqipni
kthelltë hi i keni në mushkni
pa dhimbë gjakun tuj ia pi,
por der kur, bre batakçi!
Bre coftina, kalbe mbi dhè
der kur ju, tu tallë npër ne,
do t’na qelbi fis e atdhè
…”

At Gjergj Fishta (1870-1940)

Klajd Kapinova

Duhen pergezuar Nismetaret ne Facebook (1 Milion Shqiptar Qe Shtepia e At Gjergj Fishtese Te Rikonstruktohet), per Rlindjes se Poetit te Madh Kombetar. Ata menjehere duhet te marrin kontakt me Banken e Shqiperise apo Kosoves, qe te hapin llogari bankare dhe ne japim kontributin tone direkt.…

» Lexo më tej: Homeri shqiptar Pader Gjergj Fishta është monument kulture dhe atdhedashurie mbarëshqiptare

INTERVISTA/ Robert Elsie: Po të jetoja në Shqipëri, do çmendesha. Është njësoj si në kohën osmane

Në “Shqip” nga Rudina Xhunga, Robert Elsie, në intervistën e tij të parë televizive. Albanologu me i njohur ne boten akademike bashkëkohore në një rrëfim për shqipen dhe Shqipërinë në 100 vite shtet.

Një rrëfim interesant i albanologut të njohur për vështirësitë e punës së tij në funksion të gjuhës shqipe. Elsie, që i njeh shqiptarët prej vitesh, arrin në një konkluzion trishtues. Ai thotë se nuk do jetonte kurrë në Shqipëri, pasi aty do çmendej. “Unë nuk mund të jetoj këtu. Është një vend pak i egër për mua, marrëdhëniet midis njerëzve janë pak të egër. E di që është vetëm një fasadë se brenda e kanë shpirtin e mirë, por kanë një egërsi në marrëdhëniet njerëzore. Ju dini të mbroheni këtu, ndërsa unë këtu jam si lepur, nuk di të mbrohem.

» Lexo më tej: INTERVISTA/ Robert Elsie: Po të jetoja në Shqipëri, do çmendesha. Është njësoj si në kohën osmane

Pikë për pikë kundër pretendimeve të Putinit për ngjarjet në Ukrainë

Diplomatët amerikanë në Kiev u kundpërgjigjën vetëm pak orë pas konferencës për shtyp të presidentit rus, Vladimir Putin

Ruben Avxhiu

Në një intervistë të ditës së sotme, ambasadori rus në Tiranë tha se Presidenti Vladimir Putin e kishte sqaruar më së miri arsyet e veprimeve të fundit të Rusisë në Ukrainën fqinje.
Është e vërtetë që Presidenti Putin mbajti dje një konferencë për shtyp për gazetarët ku artikuloi qendrimet ruse ndaj Ukrainës. Ai ishte madje shumë bindës në versionin e tij të përshkrimit të zhvillimeve në Kiev dhe Krime.

Po vetëm pak orë pak shpjegimeve të tij, Ambasada Amerikane botoi në përgënjeshtrim pikë për pikë të të gjitha pretendimeve dhe tezave të presidentit rus. Jo për herë të parë në këto 20 vitet e fundit, Moska është kapur duke shitur shkeljen e të drejtës ndërkombëtare si respektim të saj, agresionin si shpëtim dhe hipokrizinë cinike si moral.…

» Lexo më tej: Pikë për pikë kundër pretendimeve të Putinit për ngjarjet në Ukrainë

Pader Gjergj Fishta eshte monument kulture dhe atdhedashurie ne zemrat tona

Klajd Kapinova

Nismetaret te marrin kontakt me Banken e Shqiperise apo Kosoves, qe te hapin llogari bankare dhe ne japim kontributin tone direkt.
Pse te presim, te behemi nje milion vete per te ringritur nje Qender te Madhe Kulturore kushtuar Pader Gjergj Fishtes!?

Kesisoj, secili nga ne qe jeton ne diaspora, mund te nxjerre nga $100 apo me shume, sipas mundesise se xhepit secili, per te realizuar nje veper fisnike per identitetin e vetes tone.
Te presim sa te behen 1 milion vete, ne nuk bejme asgje, veçse vrima ne uje apo vetem mbesim me fjale moralizuese si papagalli: “M’ka que nana me la gojen!”.

Nuk eshte tashme fjala te rindertohet shtepia e tij (pse eshte jashte kohes), por duhet te rikonceptohet nje Qender e Re e Madhe Kulturore Mbarekombetare, te blehet edhe toke me hapesire te mjaftueshme apo mbi tabanin e kesaj kulle apo dhe perreth nderteses autoktone, mjerisht te braktisur deri ne perdhunim…
Arkitektet e “huaj”, qe jetojne dhe punojne neper bote dhe kane pervoje, sebashku me ekspert ne vendlindje, kane mundesi te hapin nje konkurs bashkepunimi, per nje projekt ambicioz dhe me disa kate funksionale.…

» Lexo më tej: Pader Gjergj Fishta eshte monument kulture dhe atdhedashurie ne zemrat tona

Jusuf Buxhovi mos hezito ndihmo në zbulimin e vrasjes së vëllezërve Gërvalla, Kadri Zekës dhe vrasjeve tjera nga UDB-ja jugosllave!

Nga Asllan Dibrani dhe Sylë Mujaj

Kapitulli I

Si është e mundur që Serbia të jetë zyrtarisht edhe me e fortë, sot kur nuk është brenda Kosovës se sa dje kur ishte me tanke e ushtri, tani ma sot i ka 10 komuna e 20 vende rezervë?!.

Të dihet e vërteta për Jusuf Buxhovin, dhe të tjerët që ishin në shërbimin e huaj, e përse mos të dihet e vërteta edhe për Hysen Gegën ish i burgosur politik i përndjekur edhe nga perendimi?.

More të dihet e vërteta edhe për te gjithë UDB-ashit që i kemi në qeverinë si lloj agjencie të Serbisë, ashtu u përfol po pa pas hudhër nuk vjen edhe era…

Këto ditë u bënë paqavër ish UDB-ashit, tradhtaret, gënjeshtaret, injorantet me prononcime të llojeve të veta bajate dikush me akuza, dikush me kundër akuza, tjerët me argumente, kështu që siç duket thesi u hapë nuk munden ma të mbesin ma anonim nën hijen e një sistemi të hekurt që kishte regjimi serb.…

» Lexo më tej: Jusuf Buxhovi mos hezito ndihmo në zbulimin e vrasjes së vëllezërve Gërvalla, Kadri Zekës dhe vrasjeve tjera nga UDB-ja jugosllave!

Zbulimi i një enigme

Bedri Blloshmi

Ndëshkimi që mori Ali Bardhi mesa duket fati nuk ishte i kënaqur. Fatin nuk ka fuqi askush për ta ndryshuar ashtu siç ndodhi dhe më pas. Për ta ditur të vërtetën apo për ta zbuluar, një ditë u nisa për në morgun e Elbasanit. Kërkova dhe e gjeta personin që mbante çelësat e cadavrave. Ja shpjegova problemin, ai ma preu shkurt “Këtu nuk ka asnjë lloj shënimi në këto vite që kërkoni juve, rregjistrat që janë këtu janë që nga 2005 e këtej. Megjithatë shko tek kjo godina këtu përballë se ke drejtoreshën”. U takuam, biseduam, por nuk mësova asgjë mbi fatin ogurzi të Aliut.

Shpesh pyes veten: Çfarë donte Ali Bardhi në fshatin Kokrevë të Librazhdit? Me kë shkoi Aliu atje?…

» Lexo më tej: Zbulimi i një enigme

Dallgë deti – dallgë shpirti – poezi nga Agim Gashi

Agim Gashi

DALLGË DETI E DALLGË SHPIRTI

Dallgët deti sonte ka ngritë,
i ka ngritë dhe shpirti im.
Ah si shkon kjo jetë mizore
asnjë ditë nuk kam qetsim.

Ushtojnë dallgët fryn murlani
ndali pak o deti im,
ta shikoj se mos po ndalen
edhe dallgët e shpirtit tim.

Dallgë, ngrihen si për kiameti
dhe gjasojnë me një cunam.
Pse çuditem me dallëgë deti,
kur tanë jetën cunam e kam.

Sonte gjumi më ka ikë.
Shiqoj orën e s’shof dot.
Shof Yllin e mëngjezit.
Me dallgë shpirti prap lufton.

Dallga e detit si cunami
ma e lehtë më duket mu‘,
se sa dallga e shpirtit tim
që m´ka djegë e përvlu.

Fli moj dallgë dhe ti së pakut,
pse shkund detin e shpirtit tim?

» Lexo më tej: Dallgë deti – dallgë shpirti – poezi nga Agim Gashi

Ja kush është Flutra Kuqani Malo (poezi)

Eshtë lindur në Tiranë në një familje të nderuar arsimtaresh, bije e prindërve Tefë dhe Luçije Kuqani, dhe ka banuar në qytetin e Shkodres, ku dhe ka kryer edhe studimet.

Ka punuar si cicerone në Muzeun e Shkodrës. Me erën demokratike në Shqipëri emigron në Itali, ku jeton dhe sot dhe punon në një studio legale në Romë.
E mëkuar që në vogëli në fushën e letërsisë nga babi dhe nëna, mori pasionin për të hedhur në letër herë pas here çdo gjë që i linte mbresa. Më vonë ndihmon të atin në mbledhjen e toponamastikës së Veriut, arkivuar në Institutin e Gjuhësisë – Letërsisë në Tiranë dhe mbledhjen e shume doreshkrimeve, qe u perkasin qytetit te saj.

E shtyrë nga dashuria për letërsinë, filloi të shkruajë që në bankat e shkollës, ku fiton dy çmime të prozës në vitin 1970 e 1972.…

» Lexo më tej: Ja kush është Flutra Kuqani Malo (poezi)

Morali gjerman dhe drejtoritë e të hyrave publike në Maqedoni!

Enisa BAJRAMI

Para disa ditëve lexova një lajm që vinte nga Gjermania, ku thoshte që ish-presidenti i vendit z.Christian Wulff i cili përpara disa viteve u akuzua për dyshime se përfitoi nga pozita e tij duke marrë një hua me interesa të favorshme për një ndërtim të një shtëpie gjatë kohës që ishte guvernator i Saksonisë së Poshtme, u shpall i pafajshëm nga gjykata e vendit. Lajmi më tej thoshte që pas akuzave të këtilla Christian Wulff kishte dhënë dorëheqje të menjëhershme duke ja hapur rrugën përballjes së tij me drejtësinë, dhe pse e kishte ditur shumë mirë që ishte i pafajshëm.

E fillova shkrimin me këtë shembull të hijshëm të demokracisë së vërtetë sepse doja të jap një shembull konkret se si normalisht duhet të reagojnë funksionarët shtetëror kur ata abuzojnë me pozitën që e kanë fituar falë votave të popullit.…

» Lexo më tej: Morali gjerman dhe drejtoritë e të hyrave publike në Maqedoni!

Eksklusive: Sendet personale te ALEKSANDER MOISIUT

Rikthejne të gjallë në mesin tonë kujtimin e aktortit të madh!

Nga Pjetër Logoreci

Pas përpjekjesh të mëdha dhe kërkimesh të gjata, që më quan në zbulimin e maskës së vdekjes dhe kaçurrelit me flokët e Aleksandër Moisiut në Vjenë, m’u rrit deshira për të vazhduar me tej. Rastësia më ndeshi me një album të vjetër teatror, të botuar në Vjenë, mbrenda të cilit ndodhej një dokument që bënte fjalë për disa objekte që i përkisnin aktorit Moisiu. Lista (inventari) përmbante edhe maskën e vdekjes e po ashtu kacurrelin me flokët e tij, por edhe objekte të tjera të panjohura për mua e po ashtu për të gjithë shqiptarët.

Kështu nisa punën për t’i gjetur dhe për t’u njohjur me objektet e “reja”.…

» Lexo më tej: Eksklusive: Sendet personale te ALEKSANDER MOISIUT

Adem Jashari – qëndresë kombëtare – poemë nga Ismet Hasani

» Lexo më tej: Adem Jashari – qëndresë kombëtare – poemë nga Ismet Hasani

EVROPA E BASHKUAR DHE SHQIPTARËT (IV)

Brahim AVDYLI:

Duke dashur të përkrahë shtjellimin e mëtutjeshëm të punimeve të mia, Ridvan Muslija ka deklaruar për çështjen pellazgo-ilire, pra shqiptare, se, “te gjithë heronjt e lashtësise me plis në kokë, të gjithë shkrimet e vjetra lexohen e marrin kuptim vetëm nga gjuha shqipe, edhe alfabeti që quhet grek është pellazgo–iIir”. Këtë gjë duhet ta njohë opinioni botëror dhe evropian. Evropa nuk duhet të lejojë shkencëtarët dhe teoricienët e vet të rrëshqasin me sy të mbyllur në kthetrat e gënjeshtrave greko-sllave apo tjetër, por të shohë kontributin e vjetër e të dokumentuar pellazgo-ilir, pra shqiptar, nëpër gurë, statuja, mbishkrime, etj., për kulturën e përgjithshme të njerëzimit dhe të Evropës, sikurse të mendimeve të mitologjisë, të Zotave dhe të besimeve.…

» Lexo më tej: EVROPA E BASHKUAR DHE SHQIPTARËT (IV)

Mentaliteti kosovar në peshojë të drejtësisë!


Nga Asllan Dibrani, art@asllandibrani.com

Veprimi dhe gjendja sipas kuptimeve të foljeve ndarje, ka kuptime të ndryshme, po në të shumtën e rasteve kjo fjalë përfundon në demin e njërës palë;

- Si për shembull ndarja e festave ka kuptimin, në festat nacionale të krijuara gjatë historisë. Ndarja e çmimeve (e librave, e dhuratave bëhet në bazë të vlerave si krijues, veprimtarë etj ). Ndarja administrativo-tokësore, ndarja e të ardhurave. Ndarja shoqërore e punës në familje në kolektive, po edhe në shoqëri . Ndarja e fjalëve në fund, në të përditshmen e të folurit në vlerësim debat, apo në ndonjë takim kulturor me fjalë të ëmbla e afron dikë, po edhe e hidhëron! Ndarja e punëve midis pjesëtarëve të familjes, gruaja (nga burri).…

» Lexo më tej: Mentaliteti kosovar në peshojë të drejtësisë!

Apologjia e Ballkanit

ResPublica.al – BY FERID MUHIQ, 1 mars 2014

Sokrati është i mundur vetëm në Ballkan. Nëse kërkoni argumente, përfytyrojeni Sokratin në Angli, ose në Gjermani, ose në Suedi. Sokrati është saktësisht fenomen ballkanik; një instancë endemike, siç është edhe Ballkani një rast endemik. Të të akuzojnë për krim ata që u ke bërë të mirën më të madhe; të të dënojnë me vdekje ata që u ke hapur dhe u ke ndriçuar mendjen, kjo mund të ndodhë vetëm në Ballkan. Sokrati, sipas profetes nga Delfi, e cila nuk kish gabuar asnjëherë, ishte “më i mençur ndër njerëz”. Mendjen e tij plot bujari ua dhuronte të gjithëve. Dijen e tij e këmbente me miqtë dhe me armiqtë. Ai mbeti i varfër, edhe pse e donin më të pasurit.…

» Lexo më tej: Apologjia e Ballkanit

GJAKU I TYRE SHENJTËROI THEMELET E LIRISË

Shkruan: Shaban Cakolli

Në jetë nuk ka vepër më madhështore se ajo e çlirimit të atdheut.Kjo ishte ëndrra shekullore e shqiptarëve,ëndërr të cilën nëpër shekuj nuk e përjetuan shumë shqiptarë,edhe pse dhanë gjitha veprat gjeniale të qëndueshmërisë dhe sakrificave. Shqiptarët u pushtuan nëpër shekuj nga pushtues të ndryshëm,por kurrë nuk rreshtën së vepruari për të dalur nga kthetrat e robërisë.Ata u organizuan në forma të ndryshme,u bashkuan rreth lëvizjeve dhe grupeve patriotike.Lëvizja e tyre ishte lëvizje Revolucionare për Bashkimin e Shqiptarëve.

Kjo Lëvizje nuk kishte qëllim vetëm çlirimin e Kosovës,por bashkimin e gjitha copave të shkëputura të atdheut në një shtet të vetëm me të gjithë shqiptarët,në shtetin natyral,shtet ky të vetmin që e njohin epokat dhe historia.Dihet sot se 17 shkurti për ne shqiptarët ka vlerën e vet,por çlirimi i Kosovës nuk e përmbushë vizionin e plotë të lirisë shqiptare,shumë shqiptarë ende të shkëputur nga trojet e tyre lëngojnë nën thundrat e sllavëve,kurse patriotët shqiptarë edhe sot ëndrrojnë të jenë aty ku ishim dikur në një trung,aty duhet sërish të jemi,deshi apo s´deshi dikush tjetër,synimi ynë ishte dhe mbetet bashkimi i trungut shqiptarë,aty ku e njohin kohët e lashtësisë.Për të arritur deri te ky 17 shkurt i pavarësisë së Kosovës,u deshën njëqind vjet përpjekje ,sakrifica,burgosje,luftëra,dëshmorë.Gjenerata të tëra u flijuan e u sakrifikuan për çlirimin e Kosovës.Vendosmëria dhe dashuria për lirinë ishte e madhe për shqiptarët,ate nuk mundi të e ligështoj as dhuna e terrori serb,as arrestimet,burgosjet e vrasjet.…

» Lexo më tej: GJAKU I TYRE SHENJTËROI THEMELET E LIRISË

Faqja 6 prej 15« E para...45678...E fundit »