Sondazhi

A duhet të dënohen politikanët, që kanë vjedhur dhe kanë abuzuar me pronën publike?

Shfaq Rezultatet

Loading ... Loading ...

Kalendari

Prill 2014
Hën Mar Mër Enj Pre Die Sht
« Mar    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Arkivi

Kategoria

Përdorues NëLinjë

Të gjithë ata që nuk u ndëshkuan për Gërdecin

Nga Mero Baze

Në vitin e gjashtë janë të gjithë të lirë. Ata që gabuan për arsye teknike, i ka nxjerr gjykata, ata që firmosën për arsye politike, nuk u dënuan kurrë, ndërsa ata që e nisën biznesin në emër të pushtetit të Familjes, ende nuk janë pyetur. Historia e tragjedisë së Gërdecit është nga ato ngjarje që ndajnë në dy pjesë historinë e një shoqërie dhe një pushteti. Ngjarje të tilla fiksojnë kufirin mes pushtetit të krimit në politikë dhe shoqërive të lira, por ndajnë dhe kufirin mes lirisë dhe dinjitetit brenda një grupi politik dhe nënshtrimit para autoritarizimit dhe duarve të përgjakuara të një familje në pushtet.
Sali Berisha
1. Sali Berisha

Historia e fshehjes së këtij krimi ka nisur pak minuta pas tragjedisë në zyrën e kryeministrit Sali Berisha.…

» Lexo më tej: Të gjithë ata që nuk u ndëshkuan për Gërdecin

Zef Mulaj cicëron si zogu në botën shqiptare!

Nga Flori Bruqi

Zef Mulaj, lindur në Nikaj-Mërtur të Malësisë së Gjakovës (Tropojë), në fshatin Qeresh-Mulaj. Ka shkruar poezi qysh në rininë e tij. Ka mbaruar studimet e larta në Fakultetin e Mjekësisë, Tiranë (Dega Farmaci). Ka punuar shumë vite në zonat e vendlindjes. Veç punës si farmacist, është marrë gjithnjë me kërkime shkencore në fushën e tij, sidomos në studimin e bimësisë mjeksore të alpeve të Shqipërisë. Në vitin 1994 vendoset në mënyrë legale në Itali, me një bashkëpunim shkencor në fushën e tij.

Në vitin 1998, mbaroi përsëri studimet e larta në universitetin Camerino të Italisë, ku mbrojti titullin Doktor në shkencat farmaceutike, pikërisht në studimin e bimësisë mjeksore të alpeve të Shqipërisë. Është Anëtar i Lidhjes së Shkrimtarve dhe Artistëve në qytetin ku jeton në Itali.…

» Lexo më tej: Zef Mulaj cicëron si zogu në botën shqiptare!

Në përkujtim të bashkëatdhetarit Ndue Tunë Jakaj (1957-2014)

Ditën e marte, më 11 mars 2014, në Spitalin ‘Saint Johns’, Detroit (Michigan), pushoi së rrahuri zemra e atdhetarit Ndue Jakajt, në moshën 57-vjeçare, duke lënë mbrapa zonjën e tij, dy djem dhe katër vajza.

nga Tomë Mrijaj

Në vitin 1957, lindi fëmiu i parë, që do të pagëzohet me respekt në shenjë përkujtimi, me emërin e gjyshit Ndue, në familjen e Jakajve të Ranocit në Kosovë. Ky ishte një gëzim i papërshkruar, për çiftin e ri Tunën e nënën Gjyle, axhallarët: Martinin e Tomën dhe mbarë familjen e madhe të Jakajve.
Ky ishte një lajm shumë i mirëseardhur në Kullën e madhe shumë të mirënjohur të Jakajve, i cili, u përhap sipas zakoneve dhe traditave shqiptare, me krisma pushkësh dhe jehonë shtëpi më shtëpi dhe mal në mal.…

» Lexo më tej: Në përkujtim të bashkëatdhetarit Ndue Tunë Jakaj (1957-2014)

Mbi rrezikun real të laicitetit në Shqipëri

Nga Mero Baze

Ka reagime të përziera dhe keqkuptime rreth idesë së kontrollit të financimit të komuniteteve fetare përmes një kontributi që mund të japë vet shteti shqiptar. Reagimet janë të grupuara në dy çështje kryesor. Çështja e parë është frika se financimi prek laicitetin dhe e dyta se rëndon buxhetin e shtetit.

Në të vërtetë, debati që dua të hap në këtë çështje nuk ka të bëjë as me laicitetin dhe cënimin e tij, dhe as me peshën që ka ky financim në buxhetin e shtetit, por me frenimin e financimit të veprimtarive fetare nga qarqe antishqiptare që mund të cënojnë sigurinë tonë kombëtare.

Laiciteti në Shqipëri nuk cenohet nga të qenurit shteti kontributor financiar në mbajtjen në këmbë të objekteve të kulteve të feve tona kryesore.…

» Lexo më tej: Mbi rrezikun real të laicitetit në Shqipëri

Filozofët e tjetërsimit kombëtar

Nuhi Ismaili

Koha.net, 11.03.2014

Njëqind e sa vjet pas përfundimit të njërës nga robëritë më të rënda e shumëshekullore mbi shqiptarët-robërisë turke- në një kohë kur trashëgimtarët e pushtuesve turq, siç e konsiderojnë vetveten tani qeveritarët e diplomatët e ndryshëm turq, duan ta ringjallin Perandorinë e dikurshme Osmane, në një kohë kur disa “shqiptarë” në pushtet (në Kosovë) ndërrojnë tekstet shqipe, sipas kërkesave turke dhe (në Shqipëri e Kosovë) i bashkohen strategjisë neo-osmane turke
Duke marrë atë edhe si strategji “kombëtare shqiptare”, në një kohë kur edhe ata që janë marrë aq gjatë e me përkushtim me urtinë kombëtare e njerëzore, e edhe janë mburrur e afirmuar si figura kombëtare e intelektuale shqiptare, veçmas duke u marrë me studimin dhe përhapjen e urtisë kombëtare të rilindësve, kanë heshtur, sikur të mos ishin më ata të mëparshmit dhe, mbase edhe e kanë braktisur idealin e orientimin e tyre të mëparshëm, apo, mbase, edhe janë penduar për përkushtimet e tyre të mëparshme, etj., pikërisht në këtë kohë, më shumë se asnjëherë më parë, u ringjallën shërbëtorët e dikurshëm “shqiptarë” të pushtuesit turk.…

» Lexo më tej: Filozofët e tjetërsimit kombëtar

Una vita dopo la “morte”

Ringraziamento

Sento il dovere di ringraziare, in segno di educazione, umanità e civiltà, le persone che con la loro professionalità mi hanno ridato la vita; è il minimo che possa fare, io Gjin, che ha visto la morte in faccia.

Non tanto tempo fa nel nostro giornale “Albania press” ho presentato un piccolo racconto con il titolo “Là dove Madre Teresa dà vita e dà speranza”. Era un reportage sulla “Casa di beneficenza” che più di due decenni fa inaugurò personalmente Madre Teresa. Ho ricordato il titolo di quell’articolo proprio in quei giorni in cui ho vissuto un’esperienza non comune della mia vita, o meglio dire, ero al confine tra la vita e la morte.

Racconto questo episodio perché negli ultimi giorni del mese di gennaio del 2014 ho vissuto una morte clinica.…

» Lexo më tej: Una vita dopo la “morte”

Historitë e pavdekshme të Prekë Pjetër Cali (1872 – 1945)

I lumi ti o zogu i malit,
që se dron Memin e Smajlit

shprehje malaziase

Klajd Kapinova

Kanë kaluar disa dekada nga dita e pushkatimit të trimit Prekë Calit, piramidës së gjallë të sinorëve arbërore, u përbalt nga historia dhe fletushkat komuniste sot. Në afërsi të Lezhës (jo larg Shkodrës), në katundin Kukël (Mali i Jushit), në një shtëpi të thjeshtë malësore më 29 korrik të vitit 1878, babait Pjetër e nënës kreshnike Rudes, u lindi fëmija i parë “familjari bujar, piramida e kufirit shqiptar, krenarie e Kelmendit dhe e Malësisë së Madhe, atdhetari i zjarrtë, Martiri i Demokracisë: Prekë Pjetri (Cali) Hasanaj.”[1]

Këtu u lind tribuni i Malësisë, një nga udhëheqësit më të shquar të mbrojtjes së trojeve stërgjyshore ilire.…

» Lexo më tej: Historitë e pavdekshme të Prekë Pjetër Cali (1872 – 1945)

Sfidë për Demokracinë – libër historik nga Shefqet Dibrani

Monografia “SFIDË PËR DEMOKRACINË“, kryesisht merret me shqyrtimin e veprimtarisë së Degës së LDK-së në Zvicër dhe raportin e atyre forcave karshi zhvillimeve politike e shoqërore në Kosovë, rajon dhe më gjerë. Ky trajtim, përveç që kap një periudhë të caktuar kohore, ka për synim parësor t’i argumentojë disa gjëra, disa çështje të atyre zhvillimeve politike, duke i argumentuar ato procese me dokumente dhe materiale të kohës, për të nxjerrë në pah dhe për t’i pasqyruar si duhet veprimet e asaj kohe për të cilën po flasim, parë në raport me zhvillimet rajonale dhe të ndryshimeve gjeostrategjike që ndodhnin në aspektin global.

Kjo monografi është sajuar si një lloj “Ditari politik”, ku parim themelor është ana faktike e atyre lëvizjeve dhe zhvillimeve politike e shoqërore, gjithmonë bazuar në dokumentet e shumta të cilat kryetari i Degës së LDK-së në Zvicër, Hajdar Sadrija, i ka ruajtur me kujdes.…

» Lexo më tej: Sfidë për Demokracinë – libër historik nga Shefqet Dibrani

KRENARIA JONE KOMBETARE GJERGJ KASTRIOTI-SKENDERBEU MBROJTES I KRISHTERIMIT DHE EUROPES

AJET DELAJ

E para duhet thene se UDBja ka rreth 50 vjet qe investon per te paraqitur shqiptaret e Kosoves si musliman e radikale muslimane. Me cfare po shikohet investimet e tyre nuk kane shkuar dem. Do doja te pyesja te tere ata kosovare qe menojne si ky gjakshprishur se si I quajne ata shqiptare qe kane bashkepunuar me Serbine ne 50 vitet e fundit dhe me tej. A nuk ishte e njejta situate edhe me ata shqiptare me siguri fare te pakte qe kishin filluar te nderronin fene ne kohen e Gjergj Kastriotit?

Si trajtohet tradhtaret apo ta themi me bute ata qe bashkepunojne me pushtuesin ne nje lufte clirimtare.

Ne shqiptaret duhet te jemi krenare dyfish qe Gjergj Kastrioti ka kryesuar dhe perfaqesuar Europen ne lufte per te perballuar hordhite otomane.…

» Lexo më tej: KRENARIA JONE KOMBETARE GJERGJ KASTRIOTI-SKENDERBEU MBROJTES I KRISHTERIMIT DHE EUROPES

Një shtëpiake e dëshpëruar në PD

Nga Mero Baze

Jozefina Topallit i ka dhembur mungesa e një seance plenare të enjten që shkoi. Edhe pse Ilir Meta ia ka marrë dorën humorit dhe u tall me të, duke theksuar se nuk e mblodhi Kuvendin se nuk ishte Berisha, në protestën e Topallit ka diçka që i dhemb, pikërisht për këtë shkak. E enjtja e shkuar ishte një ditë kur ajo mund të shfaqej e vetme në Kuvend, larg hijes së Berishës dhe udhëzimeve të Bashës për “qentë e gjahut” të tij. Për këtë shkak, ajo e donte deomos të enjten që shkoi Kuvendin, jo aq shumë për të thënë ndonjë gjë të mençur, por për të treguar se ajo mund të mbajë gjallë shtëpinë, kur mungojnë burrat.…

» Lexo më tej: Një shtëpiake e dëshpëruar në PD

Skënderbeu që vret

ARDIAN VEHBIU E diel, 09 Mars 2014

Në këtë moment, i vetmi gjest i urtë do të ishte që politikanëve në Kosovë t’u propozohej një moratorium, në lidhje me debatet publike për Skënderbeun, pro dhe kundra – në mos për gjë tjetër, të paktën për hir të kombit dhe flamurit!
Ia behu edhe dita kur Skënderbeu të sulmohet nga pikëpamja thjesht kombëtariste.

Për këtë rekord i detyrohemi një deputeti të PD-së në Kosovë, Amir Ahmeti, i cili qenka shprehur tani së fundi se “Skënderbeu nuk duhet të quhet hero kombëtar, pasi ka masakruar shqiptarët me besim mysliman”, deklaratë që ka një farë relevance politike, thjesht për shkak të burimit se nga vjen.

Pa çka se nuk do të ishte keq, për politikën në Kosovë dhe për shëndetin e komunikimit publik në trevat mbarëkombëtare, sikur z.…

» Lexo më tej: Skënderbeu që vret

Gjergj Kastrioti dhe nënë Tereza, zilia me të cilën ushqehen islamikët e dështuar

Reagim publik

Në lidhje me njollosjen e personalitetit të Skënderbeut dhe Nënës Terezë nga deputeti islamik Amir Ahmeti, Intervista e datës 8 Mars 2014 në Gazetën Express

Nga Gjon Keka

Gjithnjë, kur kam shkruar, nuk kam menduar për asgjë tjetër, pos për të sjellë në dritë të vërtetën historike te vendin tim dhe paraardhësit te kombit tim. Poashtu edhe për të identifikuar sëmundjet dhe të keqen e tij të madhe, që i është mbetur si gjemb në kurriz. Sa më shumë që unë shkruaj dhe hulumtoj për këtë, mendoj se e keqja e tij e madhe, ajo që gjithmonë ishte burimi i të gjitha të këqijave të tij, ishte pushtimi barbar osman, edhe më pas siç edhe po shihet, fryti i mbetjeve të saj me negacionet, duke e minuar dhe shkatërruar lirinë, dinjitetin, identitetin dhe lumturinë e ketij kombi, prandaj pikërisht janë këto të keqija të cilat i kam luftuar me të gjitha mjetet demokratike dhe aftësitë e mia, pra me lapsin dhe mendjen time dhe do t’i luftoj gjerë në ditën e fundit, si një shqiptar që e mbron dhe e don atdheun e tij në dritë dhe jo në thellësinë e mjerimit dhe në lartësinë e injorancës.…

» Lexo më tej: Gjergj Kastrioti dhe nënë Tereza, zilia me të cilën ushqehen islamikët e dështuar

INXHENIER GJON BISHA NË ARRITJET TEKNOLOGJIKE BOTRORE

Dr. Zef Mulaj

(Një shpikje e re në fushen teknologjisë)

Këto dite në faqet e informacionit industrial të Europes dhe të Shteteve të Bashkuera, gjejme emrin e shqiptarit Gjon Bisha me origjin nga Vau – Dejes Shkoder, me banim dhe me pune në Itali.

Dita e diplomimit – Inxhinier Gjon Bisha në Universitetin Politeknik Marche, Itali

Mbaroi studimet në Universitetin Politecnica delle Marche në Ancona në shkencat informatike e automazione industriale. Punon në fushen e elektronikes. Një njeri me pasione të mëdha për shkencen dhe teknologjinë, ku ka bëre emer për kualitetin e tij të lartë profesional e si qytetar këtu në Itali.

Për një kohë jo shumë të gjatë, rreth 2 vjeçare, me këmnguljen dhe pasionin e tij studion mënyrat dhe aplikon teknika të avancuera të makinave automatike distributore.…

» Lexo më tej: INXHENIER GJON BISHA NË ARRITJET TEKNOLOGJIKE BOTRORE

Gruaja Legjendare – nderim për Adilen, gruan e Adem Jasharit!

Urime 8 Marsi, 8 mars 2014

Nga Uk Lushi

Dhe 8 marsi erdhi përsëri! Mirë se na vjen festë e grave – Dita e Gruas, për të cilën pritet 364 ditë!

Si festohet 8 marsi ndër shqiptarë? Gëzueshëm dhe ndezshëm. Me 8 mars ne bëjmë përpjekje vigane të shfaqim nderimin dhe ndjenjat dashurore për gratë. Vetëm sa nuk i mbulojmë ato me lule dhe peshqeshe. Por cila është pozita reale e femrës sonë – me 8 mars dhe çdo ditë tjetër? Si është situata e vërtetë e grave shqiptare? Nuk po i kthej përgjigje këtyre pyetjeve. Në vend të përgjigjeve, po rrëfej dy ndodhi ashtu siç kanë ngjarë. Historitë reale krijojnë mundësinë për secilin të nxjerrë konkluzione vetjake dhe të gërmojë në ndërgjegje për përgjigje të sinqerta dhe personale.…

» Lexo më tej: Gruaja Legjendare – nderim për Adilen, gruan e Adem Jasharit!

Festa e 7 marsit/ Lule, bizhuteri dhe mbi të gjitha, zarfe me para

Urime të sinqerta dhe vetëm lule! Kështu festoheshin 7 marset e dikurshëm. Sot kjo ditë është materializuar aq sa pa frikë mund të cilësohet festa e dhuratave për mësuesit.

Nënat janë kujdesuar për listën e gjatë të dhuratave, sigurisht pas preferencave të shfaqura hapur ose jo nga vetë mësueset. Dhuratat më të shpeshta kanë qenë bizhuteritë e shtrenjta të floririt, me perla, aksesorë të ndryshëm dhe orendi shtëpiake.

Por ajo që dominonte në masë ishte dhurata e mbyllur në zarf, ku shuma në para konkurronte dhe pagën e një muaji të mësuesit, raporton Vizion Plus. Materializimi i 7 marsit, indirekt pranohet edhe nga vetë mësuesit. Këtë fakt e dëshmon përpjekja e tyre për të fshehur me ngut dhurata e shumta.

Dita e mësuesit është festë tipike shqiptare dhe daton 127 vjet më parë kur në Korçë u hap ”Mësonjëtorja e parë Shqipe”.…

» Lexo më tej: Festa e 7 marsit/ Lule, bizhuteri dhe mbi të gjitha, zarfe me para

Homeri shqiptar Pader Gjergj Fishta është monument kulture dhe atdhedashurie mbarëshqiptare

Diskriminimi permes Nates dhe dites: Poeti Kombetar Fishta, jeton ende ne stalle bagetish, ndersa i llastuari i rregjimeve Kadare prane nje saraje perrallore


Ju rrugaca sallahana
vagabonda shakllabana
rricna t’ndyet, mikrobe të kqi
qi të mjerës moj Shqipni
kthelltë hi i keni në mushkni
pa dhimbë gjakun tuj ia pi,
por der kur, bre batakçi!
Bre coftina, kalbe mbi dhè
der kur ju, tu tallë npër ne,
do t’na qelbi fis e atdhè
…”

At Gjergj Fishta (1870-1940)

Klajd Kapinova

Duhen pergezuar Nismetaret ne Facebook (1 Milion Shqiptar Qe Shtepia e At Gjergj Fishtese Te Rikonstruktohet), per Rlindjes se Poetit te Madh Kombetar. Ata menjehere duhet te marrin kontakt me Banken e Shqiperise apo Kosoves, qe te hapin llogari bankare dhe ne japim kontributin tone direkt.…

» Lexo më tej: Homeri shqiptar Pader Gjergj Fishta është monument kulture dhe atdhedashurie mbarëshqiptare

INTERVISTA/ Robert Elsie: Po të jetoja në Shqipëri, do çmendesha. Është njësoj si në kohën osmane

Në “Shqip” nga Rudina Xhunga, Robert Elsie, në intervistën e tij të parë televizive. Albanologu me i njohur ne boten akademike bashkëkohore në një rrëfim për shqipen dhe Shqipërinë në 100 vite shtet.

Një rrëfim interesant i albanologut të njohur për vështirësitë e punës së tij në funksion të gjuhës shqipe. Elsie, që i njeh shqiptarët prej vitesh, arrin në një konkluzion trishtues. Ai thotë se nuk do jetonte kurrë në Shqipëri, pasi aty do çmendej. “Unë nuk mund të jetoj këtu. Është një vend pak i egër për mua, marrëdhëniet midis njerëzve janë pak të egër. E di që është vetëm një fasadë se brenda e kanë shpirtin e mirë, por kanë një egërsi në marrëdhëniet njerëzore. Ju dini të mbroheni këtu, ndërsa unë këtu jam si lepur, nuk di të mbrohem.

» Lexo më tej: INTERVISTA/ Robert Elsie: Po të jetoja në Shqipëri, do çmendesha. Është njësoj si në kohën osmane

Pikë për pikë kundër pretendimeve të Putinit për ngjarjet në Ukrainë

Diplomatët amerikanë në Kiev u kundpërgjigjën vetëm pak orë pas konferencës për shtyp të presidentit rus, Vladimir Putin

Ruben Avxhiu

Në një intervistë të ditës së sotme, ambasadori rus në Tiranë tha se Presidenti Vladimir Putin e kishte sqaruar më së miri arsyet e veprimeve të fundit të Rusisë në Ukrainën fqinje.
Është e vërtetë që Presidenti Putin mbajti dje një konferencë për shtyp për gazetarët ku artikuloi qendrimet ruse ndaj Ukrainës. Ai ishte madje shumë bindës në versionin e tij të përshkrimit të zhvillimeve në Kiev dhe Krime.

Po vetëm pak orë pak shpjegimeve të tij, Ambasada Amerikane botoi në përgënjeshtrim pikë për pikë të të gjitha pretendimeve dhe tezave të presidentit rus. Jo për herë të parë në këto 20 vitet e fundit, Moska është kapur duke shitur shkeljen e të drejtës ndërkombëtare si respektim të saj, agresionin si shpëtim dhe hipokrizinë cinike si moral.…

» Lexo më tej: Pikë për pikë kundër pretendimeve të Putinit për ngjarjet në Ukrainë

Pader Gjergj Fishta eshte monument kulture dhe atdhedashurie ne zemrat tona

Klajd Kapinova

Nismetaret te marrin kontakt me Banken e Shqiperise apo Kosoves, qe te hapin llogari bankare dhe ne japim kontributin tone direkt.
Pse te presim, te behemi nje milion vete per te ringritur nje Qender te Madhe Kulturore kushtuar Pader Gjergj Fishtes!?

Kesisoj, secili nga ne qe jeton ne diaspora, mund te nxjerre nga $100 apo me shume, sipas mundesise se xhepit secili, per te realizuar nje veper fisnike per identitetin e vetes tone.
Te presim sa te behen 1 milion vete, ne nuk bejme asgje, veçse vrima ne uje apo vetem mbesim me fjale moralizuese si papagalli: “M’ka que nana me la gojen!”.

Nuk eshte tashme fjala te rindertohet shtepia e tij (pse eshte jashte kohes), por duhet te rikonceptohet nje Qender e Re e Madhe Kulturore Mbarekombetare, te blehet edhe toke me hapesire te mjaftueshme apo mbi tabanin e kesaj kulle apo dhe perreth nderteses autoktone, mjerisht te braktisur deri ne perdhunim…
Arkitektet e “huaj”, qe jetojne dhe punojne neper bote dhe kane pervoje, sebashku me ekspert ne vendlindje, kane mundesi te hapin nje konkurs bashkepunimi, per nje projekt ambicioz dhe me disa kate funksionale.…

» Lexo më tej: Pader Gjergj Fishta eshte monument kulture dhe atdhedashurie ne zemrat tona

Jusuf Buxhovi mos hezito ndihmo në zbulimin e vrasjes së vëllezërve Gërvalla, Kadri Zekës dhe vrasjeve tjera nga UDB-ja jugosllave!

Nga Asllan Dibrani dhe Sylë Mujaj

Kapitulli I

Si është e mundur që Serbia të jetë zyrtarisht edhe me e fortë, sot kur nuk është brenda Kosovës se sa dje kur ishte me tanke e ushtri, tani ma sot i ka 10 komuna e 20 vende rezervë?!.

Të dihet e vërteta për Jusuf Buxhovin, dhe të tjerët që ishin në shërbimin e huaj, e përse mos të dihet e vërteta edhe për Hysen Gegën ish i burgosur politik i përndjekur edhe nga perendimi?.

More të dihet e vërteta edhe për te gjithë UDB-ashit që i kemi në qeverinë si lloj agjencie të Serbisë, ashtu u përfol po pa pas hudhër nuk vjen edhe era…

Këto ditë u bënë paqavër ish UDB-ashit, tradhtaret, gënjeshtaret, injorantet me prononcime të llojeve të veta bajate dikush me akuza, dikush me kundër akuza, tjerët me argumente, kështu që siç duket thesi u hapë nuk munden ma të mbesin ma anonim nën hijen e një sistemi të hekurt që kishte regjimi serb.…

» Lexo më tej: Jusuf Buxhovi mos hezito ndihmo në zbulimin e vrasjes së vëllezërve Gërvalla, Kadri Zekës dhe vrasjeve tjera nga UDB-ja jugosllave!

Faqja 6 prej 15« E para...45678...E fundit »