Mala: Perandoria Osmane na ktheu në myslimanë që identiteti shqiptar të mos ekzistonte (Video)

2
913

GAZETAEXPRESS, 06 Gusht 2016

Mungesa e një kishe autoqefale ka qenë një prej arsyeve se pse shqiptarët janë konvertuar në myslimanë, thotë historiani Muhamet Mala.

Në emisionin “Personale” të TV Dukagjinit, ai ka thënë se nuk mund të mohohen lidhjet mes shqiptarëve dhe Turqisë gjë që, sipas tij, po dëshmohet edhe në ditët e sotme.

Sipas Malës, Perandoria Osmane asnjëherë nuk ua fali shqiptarëve rezistencën e Skënderbeut, andaj kishte politikë që t’i kthente në myslimanë dhe turq në mënyrë që identiteti shqiptarë të mos ekzistonte. /Telegrafi/

2 KOMENTE

 1. I nderuari Muhammmad Al Mala,
  Çdo fjlae e juaj eshte perfekt e thënë/shkruar…
  Unë vetem po e shtoj se komtributin me te madh sot pra ne kete dite dhe ne ditet e ardhshme per humbjen e idtentitetit SHQIPTAR e bejne personat sikur ju Mohammad Al Mala, i cili akoma e mban identitetin qe hordhite muhamedane te Otomanise, që ua imponuan SHQIPTAREVE. Prandaj mos shko ne historine e otomanise por merru me GJEOGRAFINE e sotme… e sot Zotni Muhmmmad al Mala, keni mundesine qe te kontriboni identitetit SHQIPTAR, duke e nderruar kete emer pa lidhje me nje emer me lidhje …me kombin SHQIPTAR… para se me vdekë, per shembull AGRON MALA…
  Edhe un e kam pase emrin otomanikoshkavellik… Mahmuut Gllavurda… por sot quhem DARDAN GASHI, se ia kam ka nanën turkut… 32 Euro kushton nderrimi i emrit otomanoshlavellik… ne PRISHTINE, 2008.

 2. Përshëndetje profesor Mala.

  KOHË PARADOKSALE
  BASTARDET

  Nismes për në lindje
  i fryu “akademiku” Q
  Sulltanin e ftoi
  Cikloni na përfshiu

  Varr të madhe hapi
  I dikurshmi ideologu Q
  Pyes –
  A është bindje
  A pa dituri
  Si duket, jo
  XHelozia-
  Apetitet për pushtet
  Si Ballabani ia bëri

  Uluroi e uluroj
  Endacakët joshi
  Në torisht i pruri
  Ish okupatorin –
  Shpëtimtar e bëri

  Ndihmë o Zot të duroi
  Të pëlcas më bëri

  O ju të soit të Haxhi Qamilve
  Pa viza rrugën hapur keni
  Në shkretirat e Anadollit
  Tek vëllëzrit që u asimiluan shkoni
  Ndoshta do të bindeni
  Sa të manipuluar jeni

  Ta e dini se
  Gjithmonë ka qenë
  Eshtë dhe do të jetë
  Krenaria jonë Kombëtare
  Lufta e lavdishme e Skenderbeut
  Dhe e RILINDJES KOMBËTARE.

  Nga Halil Preniqi.

SHKRUAJ NJË KOMENT