Hyrje Kërko

Tome Mrijaj - rezultatet e kërkimit

Nëse nuk jeni i kënaqur me rezultatin, ju lutem, bëni një kërkim tjetër

Veprimtaria patriotike Jakajve dhe e pinjollit të tyre nacionalistit të “Ballit Kombëtar” Tomë Jakaj

Shkruan: Lekë Mrijaj, Klinë: 7.1.2017. E tërë historia e komunizmit në Kosovë ishte e sojit të së perandorisë otomane mesjetare e cila pikon gjak, historitë...

E shkuara mund të vritet, po kurrë nuk vdes

Fituesi i Çmimit Nobel për Paqe, indiani i thjeshtë Mahatma Gandhi, thotë: "Në fillim të injorojnë, pastaj të fyejnë, pastaj të luftojnë, dhe pastaj...

Leonora Laçi: Dom Anton Kçira, Ambasadori i shqiptarëve në SHBA

5 tetor 2017 Këto ditë doli nga shtypi libri i dytë kushtuar aktivitetit kombëtar dhe fetar të Dom Anton Kçirës me titull “Don Anton...

Doli nga shtypi libri për Nderin e Kishës, e të Kombit “Don Anton Kçira...

Shkruan: Lekë MRIJAJ (Libri "Don Anton Kçira në jubileun e 50-vjetorit të meshtarisë", është i pergaditur për botim para pak ditësh, nga një këshill redaktorial...

U shënua 120 – vjetori i shkollës së parë shqipe në Zllakuqan të Lugut...

Shkruan: Lekë MRIJAJ Në Kishën e "SHËN GJON PAGËZUESIT" në Zllakuqan, shënohet 120 - vjetori i shkollës shqipe të Zllakuqanit, gjë që takimi në fjalë...

Imz. Nikollë Kaçorri ka hyrë në historinë e shqiptarizmit si një nga figurat më...

Shkruan: Lekë MRIJAJ ( Si çdo ngjarje tjetër edhe kjo ngjarje historike ka protagonistët e saj të cilët me plotë idealizëm, mund e sakrificë të...

Në Durrës e Gjirokastër u mbajt sesioni shkencor i shoqatës mbarëshqiptare Trojet e Arbrit

Shkruan: Lekë MRIJAJ Për dy ditë radhazi pikërisht me 3. 6. 2017, duke u nisur në Pallatin e Kulturēs në Durrës u mbajt sesioni II,...

Marie Shllaku e meriton një shtatore

Ma. sc. Leonora Laçi – studiuese Shkodra ka dhënë shumë Marie... Nëntor 2016 Nuk është hera e parë që shkruaj për heroinën shkodrane Marie Shllaku. Ku në...

Nacionalisti Ndue Perlleshi ( 1908-1949 ) ra dëshmor me ëndrrën e pashuar për Shqipërinë...

Tomë Mrijaj Para dy vitëve burri i motrës Hil Perlleshi mbasi u kthye nga vizita në Kosovë, më dha një lajm shumë të mirë. Ai...

At Gjergj Fishta, filozof, ideolog kombëtar dhe vizionar

Fatmir Minguli Në Prishtinë u mbajt sesioni i veçantë shkencor "At Gjergj Fishta, filozof, ideolog kombëtar dhe vizionar" Në ditën e fundit të korrikut, në Institutin...

TË PREFERUARA

POPULLORE

LAJME SHKURT