Hyrje Kërko

Sali Leka - rezultatet e kërkimit

Nëse nuk jeni i kënaqur me rezultatin, ju lutem, bëni një kërkim tjetër

Intervistë me shkrimtarin e ndaluar Sali Leka

E vërteta lakuriqe e krimeve të Diktaturës nuk mund të mbulohet me gjethe fiku Shkak për këtë intervistë u bë takimi dhe bisedimi i shkrimtarit...

Katër viganikë dhe pesë viganesha

Nga Kujtim Dusha Ditëlindja është festa më e shenjtë e çdo njeriu, por ka njerëz dhe familje që as e kujtojnë, as e festojnë ditëlindjen...

Fantazma që trazon “gjumin” e “shenjtorëve”

Nga Dukagjin Hata Sot, njëzet e shtatë vjet pas hapjes së Shqipërisë së izoluar në ferrin komunist, klanet e letrave që përcaktuan fatin e trishtë...

Zvarranikët e antikomunizmit dhe të antikanabizmit

Tregim nga libri “Shtrembalucët e inkuadruar në skalionin antikomunist“ Nga SALI LEKA Për dijeni Z. Fatmir Xhafaj Ministër i Punëve të Brendshme Z. Edi Rama kryeministër i...

GËNJESHTRAT DHE SPEKULLIMET MEDIATIKE JANË ANTIKULTURË ARTISTIKE

Tregim nga libri “Shtrembalucët e inkuadruar në skalionin antikomunist“. Letër e hapur drejtuar zonjes Mirela Kumbaro ministre e kulturës së Repubilikës së Shqipërisë. Dhe zonjës...

Me poezi erotike dhe eposike në ditën fitimtare historike

SALI LEKA Populli shqiptar mendimtarë vizionarë dhe guximtarë krenarë, ka histori të madhe shumë shekullore edhe përpara Jezu Krishti Betlehemi Nazareti, Muhamedit Resulu Alej-Hiselami Medineti. Edhe...

Muzgu i mizorizmit

SALI LEKA Tregim nga libri “Shkrimtarët në skëterrin e diskriminimit komunist” Me shumë nderim për djemtë dhe burrat, vajzat dhe gratë e shekullit 20-të, mendimtare vizionare,...

Dishepujt e trillimeve të “llogoreve antikomuniste”

Nga Sali Leka -Tregim nga libri “Korrupsioni i masakruar i tranzicionit”- Ka masakruar edhe tokën shqiptare, atdheun e popullit Për dijeni: Z. Edi Rama, Kryeministër i Republikës...

Enigma të fshehura nga diktatura komuniste dhe katrahura tranzicioniste

E kam impenjim ligjoro-juridik, por edhe obligim njerëzor publik të tregoj versionin e vërtetë të largimit të Kadares nga Shqipëria në Shtator 1990. Letër e...

Maskarada e shtrembaluckëve shaj Enverin e vidh, lavdëro Kadarenë e sajo dosje disidence për...

Intervistë me shkrimtarin Sali LEKA Pyetje: Që nga viti 2011 keni shkruar për Çmimin e madh Nobel për Kadarenë, që nuk e meriton, por nuk...

TË PREFERUARA

POPULLORE

LAJME SHKURT