Hyrje Kërko

Klajd Kapinova - rezultatet e kërkimit

Nëse nuk jeni i kënaqur me rezultatin, ju lutem, bëni një kërkim tjetër

AT GJERGJ FISHTA DUHET PËRFSHIRË NË TË GJITHA PLAN PROGRAMET MËSIMORE

At Gjergj Fishta - Gjeniu “Shqipnia pat nji fat t’ madh e t’jashtzakonshem, shka nuk e paten popujt e tjer, veçse mbas qindra vjetsh të...

E shkuara mund të vritet, po kurrë nuk vdes

Fituesi i Çmimit Nobel për Paqe, indiani i thjeshtë Mahatma Gandhi, thotë: "Në fillim të injorojnë, pastaj të fyejnë, pastaj të luftojnë, dhe pastaj...

Heroi Kombëtar Gjergj Kastrioti është modeli i Atit të kombit, një shenjt i shqiptarisë

In memoriam 12 vjet më parë “Skënderbeu, asht fatosi i lirisë dhe i pamvarėsis sė kombeve, tue qenë që dëshira e lirisë qe ajo që...

Mentaliteti turqeliko-islamik jo-tokësor i disa shqiptarëve…

Klajd Kapinova Ky mentalitet anadollak eshte i ulur kembkryq edhe tek shume shqiptaro-amerikane ketu ne New York. Kur kam punuar tek gazeta shqiptaro-amerikane Illyria ne...

Leonora Laçi: Dom Anton Kçira, Ambasadori i shqiptarëve në SHBA

5 tetor 2017 Këto ditë doli nga shtypi libri i dytë kushtuar aktivitetit kombëtar dhe fetar të Dom Anton Kçirës me titull “Don Anton...

Doli nga shtypi libri për Nderin e Kishës, e të Kombit “Don Anton Kçira...

Shkruan: Lekë MRIJAJ (Libri "Don Anton Kçira në jubileun e 50-vjetorit të meshtarisë", është i pergaditur për botim para pak ditësh, nga një këshill redaktorial...

FAIK ose DOMENIK KONICA nuk u varros ceremoni fetare, por vetëm me tinguj, tinguj...

Klajd Kapinova “E vërteta, nuk ka nevojë për stil gjarpërues e të yndyrshëm të shkrimeve akademike.” – Faik KONICA, Albania 2, 1897 Shumë shqiptarë dhe...

Davidi & Donika fejohen sipas traditave shqiptare në zemër të New York-ut

Klajd Kapinova David Pllumaj dhe Donika Mrijaj, sot në një ditë të bukur pranvere, kanë ditën më të bukur të jetës së tyre. Ata janë...

LIBËR ME VLERA TË MIRËFILLTA RRETH NDRIÇIMIT TË HISTORISË SË NJË FAMILJE ME TRADITA...

Refleksione rreth librit “Gjeneza e familjes Mrijaj ndër shekujt (Kujtime), te autorit Tomë Mrijaj Tomë Mrijaj: “Gjeneza e familjes Mrijaj ndër shekuj” (Kujtime). New York...

TË PREFERUARA

POPULLORE

LAJME SHKURT