Sondazhi

A duhet të dënohen politikanët, që kanë vjedhur dhe kanë abuzuar me pronën publike?

Shfaq Rezultatet

Loading ... Loading ...

Kalendari

Dhjetor 2014
H M M E P D S
« Nën    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Arkivi

Kategoria

Përdorues NëLinjë

Lulzim Basha identik kopje e kriminelit Sali Berisha

GJIN MUSA

PD tashma eshte publikisht ne duaret e “themeluesit” Sali Berisha,largimi i figurave kryesore,eshte perfundimisht copetimi i kesaj force politike qe tashma esht kalbur deri ne palc.
Po me te drejt lind pyetja:Si do jete fati i pd-es?
Shqiperia mjerisht ka nji opozit pa moralin politik,e marrur penge nga gjyshi Berisha,emeruar nji kukull ne krye sic eshte rasti konkret i Lulzim Bashes.
Kongresi i partis demokratike nxorri lakuriqsin e kesaj force klienteliste.Familja Basha -Berisha me hajdutet dhe servilat rrethe oborrit familjar krijuan keshillin “kombetar” te pd-es,po kombetarizem ketu nuk ka.
Ristani perseri numerues i Berishes dhe i Lulit!!!
Besniku i sotem Ristani poi gezon peshqeshet e Berishes,nga qelia e burgut ne krye te piramides…..vetem demokraci ketu nuk ka.
Dolli bashi Berisha di te ja leje dopio gjashten Lulit ne dore,po shpejte do pendohet.… Lexo me teper...

KUR MUZA SHKON NË GJAKOVË

Xhemail Peci

Konferenca e Gruas Intelektuale dhe themelimi i Degës së Fondacionit “Nermin Vlora-Falaski”, në Gjakovë

Një prelud për parlamentarizëm
Sami Frashëri: Gratë janë gjysma e njerëzimit!

Një nga mendjet më të shquara encikopedike të kulturës sonë kombëtare, e një nga ideologët e Rilindjes Kombëtare Shqiptare, autori i programatikës monumentale Shqipëria ç’ka qenë, ç’është dhe ç’do të bëhetë?, sa bukur ka thënë, që e pastë bekimin aty ku ka rënë: Gratë janë gjysma e njerëzimit!

Koha i ka dhënë të drejtë një mendimi të tillë. Ardhmëria i ka dhënë të drejtë Samiut të Frashëllinjve. Frallëshëllinjtë, ata burra të zotë e të mençur që rendnin ta bënin Shqipërinë me hir o me pahir, ashtu siç këndoi poeti K. Petriti (në përmbledhjen e tij poetike Lulëkuqet, të botuar në Kosovë pas Pranverës së Përgjakshme të Motit të Madh 1981, nën përkujdesjen e poetit dhe profesorit Agim Vinca): Tre vëllezër Frashëri,/ sa për tre Tomorë,/ nëpër tri kontinente/ shkelin për një Vlorë!…Hoxhë Hasan Tahsini që flet me planetet,/ ç’yll kërkon të zbresë/ mbi gjithë alfabetet?!…Në një dorë mba Korçën,/ në një Dragobinë,/ çanë rrëmet rrëmujën/ të zgjojë Ilirinë… Rend e merr për flatra/ Ismail Qemalin,/ nagant ka Boletinin/ për sqep ka proverbialin…Petro Nini Fjalë Flamuri,/ e mëkoi me shqipet shkronja,/ se në gjoks të atij burri,/ rrahu flatrat veç shqiponja.… Lexo me teper...

ARTISTI QE SOLLI MEDALJEN E PARE TE ARIT NE SHQIPERI

Ndoc Selimi

RAPSODI TOM NIKOLLA (Me rastin e 87 vjetorit te lindjes)

Nje emen qe brezi i viteve 1950 – 70 e ka njofte mire zanin e artistit Tom Nikolla me kanget dhe melodite qe percilleshin nepermes radios,altoparlanteve te qyteteve e qendrave te punes, nepemes afisheve te shfaqjeve , revistave e gazetave. Kur kujtojme emnin e Tom Nikolles rapsod, menjihere na vijne ne mend fjalte e kanges se Halil Gashit, me te cilen u bashkuan ne nje emen, ne nje trup, sikur kjo kange dhe akti moral i trimit Halil Gashi ne mbrojtje te nderit te familjes vet u perjetesuan ne melodine e kangen model te artistit Tom.

Qysh me themelimin e Ansamblit Shteterore te Kangeve e Valleve , rapsodi popullor do ta gjente veden midis artisteve me te degjuar shqiptar si Cesk Zadeja, Pipi Mitrojorgji, Lucie Miloti, Xhevdet Hafizi, Fiqrete Rexha, Sali Brari, Ibrahim Tukiqi, Drita Papajani, Naile Hoxha etj.… Lexo me teper...

EDHE UNË JAM ÇAM – 10 poezi nga Rrustem Geci

Rrustem Geci – 10 poezi për Çamërinë, nga libri, “Heroika“

Çamëri, motër e gjakut, motër e dhimbjes, motër e vuajtjeve. Edhe unë jam Çam, edhe unë jam si ti. Motra ime e betejave, jam në kontakt me kohën, në kontakt me epokat tua, në kontakt me kohën që jetojmë. Çamëri, shumë jemi të plagosur. Molla e kuqe gati është tharë. Në Krahinën e Mollës së kuqe, shqip flasin vetëm 3 komuna. Çamëri, kam dhimbje në shpirt. Kraharori i tëri më digjet, jam në kontakt me të ( nëndheshmit ) tuaj, me Zeusin, Homerin, Pirro Burrin, dhe Aristidh Kolen. Çamëri, e di s´e këmisha nën tokë prej argjile të rrah të mos e humbasësh kujtesën, të mos ndodhë harrimi, ( dhe më e keqja ), vdekja e dijeve dhe perendisë.… Lexo me teper...

PËRZGJEDHJA INTELIGJENTE MIDIS TEORIVE DHE ÇËSHTJET E SIGURISË NË BALLKAN

Bujar Abedinaj, Doktorant pranë Akademisë së FA
Email: b_abedinaj@yahoo.com

Trajtesë e shkurtuar: Punimi nis nga premisa se zgjidhjet inteligjente janë një proces përzgjedhjeje edhe në nivelin e teorive. Përzgjedhja inteligjente këtu nuk iu adresohet teorive të veçanta, duke fetishizuar, ose duke u radikalizuar pas njërës apo tjetrës, por elementëve të veçantë brenda tyre, diku më tepër dhe diku më pak, kaq nga kjo dhe aq nga ajo, ose tani këtu dhe me vonë atje. Kjo përzgjedhje është puna e elitave që mbështesin vendim-marrësit e politikë-bërësit, por që, më parë, këto elita duhet të formohen nga Universitetet.

Qëllimi i kësaj teme është të paraqesë një teknikë të përgjithshme të përzgjedhjes inteligjente midis elementeve të teorive dhe shkollave të ndryshme në fushat e formimit të njohurive, të filozofisë, të politikës, të strategjisë, si dhe në çështjet e sigurisë.… Lexo me teper...

Vetëvendosje në dialog me Serbinë, parimi i shkelur apo arritje e ëndrrës?

Dionis Xhafa

Përmes koalicionit LDK-AAK-NISMA dhe Vetëvendosje, më në fund subjekti politik i udhëhequr nga Albin Kurti duket se “arriti të prekë ëndrrën” dhe të sigurojë që ajo të jetë kryesuesja e Kosovës në dialogun që zhvillohet me Serbinë. Partia e Kurtit disa herë në media ka theksuar se kurrë nuk do të bëjë koalicion me persona apo parti që kanë qenë në pushtet, por se një gjë e tillë ndodhi dhe kjo e gërvishti moralin dhe parimet e VV-së.

Albin Kurti do të theksonte vetë se për të arritur qëllime shpesh duhet të zhytemi në baltë dhe se nga kombinimet e koalicioneve në Kosovë nuk ka mënyrë tjetër që VV-ja të mund të jetë në krye të dialogut. Kryesimi i mundshëm i dialogut nga VV, solli edhe reagimin e Marko Gjuriçit, i ashtëquajtur drejtor për Kosovën në qeverinë e Serbisë, i cili potencoi se kurrë s’do ta pranojë Vetëvendosjen në bisedime.… Lexo me teper...

Nga Keti Bazhdari*

Thonjzat tek “Obelisku i demokracisë” në Kavajë dhe pamja e kësaj shprehje artistike të shcentruar me një si tip kahje te hallakatur nga injoranca ekstreme, mjaftojnë për të kuptuar mjerimin e kauzës së ditës së opozitës.

Kur jeton në këtë vend është e dhimbshme çdo gjë, dita, orët, vitet, kauzat, mjerë ata e mjerë ne, shkon deri aty sa të përballesh edhe me situata fitoreje të demokracisë kavajse e simbolizimit me gjeso pozitivin e humbëtirës së trurit të cdo injoranti lagjeje që mund ta kishte mirëme kryetarin e bashkisë.

Imagjinoni pak, statuja e lirisë shqiptare, kavajse, diçka mes një kërmilli gjigand te mbetur pa zhguall dhe një karkaleci are që i kanë prerëkëmbët gjatë kositjes, dicka horrible, se pershkruaj ndryshe, një inestetizëm budall i formës dhe i përmbajtjes që ka zaptuar qendrën e njëqyteti dhe dënuar qytetarët e tij të jetojnë pa shije dhe të kundrojnë këtë që është vetquajtur simbol i të ardhmes së një vendi të sapo dalë nga diktatura dhe simbol i protestave të një opozite!… Lexo me teper...

Lleshanaku: Librin e parë e kam lexuar me zë të lartë në oborrin e fqinjit

27/09/2014

Dhjetë libra që mund të mos kenë tronditur botën, por Luljeta Lleshanakun e kanë tronditur sigurisht. Bëhet fjalë për atë tronditjen rrëqethëse që i përshkon lexuesit e mirë. Mbilexuesit, në rastin e Luljetës, një poete brilante ‘cerebrale, por jo patetike’ për të përdorur fjalët e saj për Wislawa Szymborskën.

Cili është libri i parë që keni lexuar apo jua kanë lexuar të tjerët? Ç’mbani mend prej tij?

Me sa mbaj mend, libri i parë që kam lexuar, ka qenë një libër për fëmijë i Ramadan Pasmaçiut, dhe unë mund të kem qenë rreth gjashtë a shtatë vjeç. E lexova vetë, madje me ceremoni: i erdha rrotull oborrit të fqinjit me libër në dorë, duke lexuar me zë të lartë.… Lexo me teper...

Kongresi që varrosi PD-në

Gjin Musa

Njoftimi i bujshem nga selia blu pranë SHQUP-it kishte dite qe kishte marre dhenë.
Mbi 7500 delegatë do pushtonin Tiranen! Nji genjeshter sa e turpsheme, po aqe e pa moralesheme per dy bashkekryetaret Berisha-Basha. Sadha e pallatit te kongreseve pati edhe vende te zbrazta!!.
Pse u hap ky lajme i rrem?per ndonji presion ndaj qeveris? apo per te mashtruar opinionin publik,sigurisht nji show i turpshem mediatik.
Nejse kjo eshte pune e vete kupoles blu.

Po le te kethehemi teke sadha ku po zhvillohej kongresi…
Nji situar e coroditur, delegat te merituar dhe te pa merituar, lista e atyre qe kandidonin per keshillin kombetar ishte tronditese… vertet alarmante, spastrime ne kryesi ! apo larje hesapesh me z.Topalli, Patozi, Bode e teper e pa justifikuesheme, e pa imagjinuesheme shtyrja e z.… Lexo me teper...

SHPALIME PËR EVROPËN E BASHKUAR DHE SHQIPTARËT, PREJ GJENEZËS E DERI MË SOT (X)

Brahim Ibish AVDYLI:

Pra, Arbania (gegërisht) dhe Arbëria (toskërisht) ka ekzistuar mijëra vite më parë dhe nuk ka pasur “grekë”, “graikoi”, “helenë” dhe “helloi” për tokat iliro-pellazge. Emrat “grekë” dhe “graikoi” u dhanë më vonë dhe janë shpallur nga ata që nuk ia duan të mirën kombit iliro-pellazg, pra shqiptarëve. Ata thonë se këto “emërtime” kanë “kanë ekzistuar që më parë” dhe “shprehin kombet” si “të qenë”, edhe të ashtuquajturit “grekë”, duke “i vendosur” që në antikitet, para iliro-pellazgo-shqiptarëve.
Duhet të studiohet nga gjeneza historia dhe të dihet kush ishin pellazgët; cilat fise kanë qenë dhe ku kanë ekzistuar; jo “kombet”, sikurse thonë disa për Epirotët, sikur paskan qenë një “komb” tjetër. Duhet të ipet me shkrim dhe të vërtetuar mirë me teoritë shkencore për të gjitha këto “emërtime” dhe shpifje të shumta e të qëllimshme mbi historinë, dhe të demantohen këta “shkencëtarë”, të cilët bien viktimë të ndikimeve greke, ruse, evropiane apo botërore, që dinë “të thonë” në librat e “albanologjisë” se “shqiptarët kanë ardhur prej stepave të Rusisë, për t`i thyer përgjithësisht fiset apo popujt mesdhetarë”, e që nuk është e vërtetë.… Lexo me teper...

NJI SHTET PA PROKURORI

Gjin Musa

Ne keto 24 vite “demokraci”, populli shqiptar eshte mesuar me eksperimente te cdo lloji !
Politika ka qene gjithmon ajo qe ka mbajtur penge te drejten ligjore, ka dhunuar cdo organ
te pa mvarur.

Zanafilla per fatin e keqe fillon qe ne kohen kur Sali Berisha behet president i vendit.
Te thuash sote se Berisha e beri nga pa eksperienca, eshte gabim fatal.
Berisha eshte ideatori i dhunimit te pamvaresis se drejtesis ne Shqiperi, terësisht e qellimsheme.
Presidenti i pare mbase ramjes se komunizmit,vinte po nga shkolla e komunizmit, nji njeri diktatorial, i betuar per te mbrojtur Marksim-Leninizmin,po kaqe i betuar per te dhunuar PD dhe demokracin e sa po lindur ne Shqiperi.

Marrja nen kontrodhe e te gjitha pushteteve nga ish presidenti Berisha,sodhi ngjarjet e dhunesheme te 97 dhe te 98, shkaterrimin e shqiperis deri ne prage te nji lufte civile,fal nderkombetareve qe e ndaluan kete tragjedi.… Lexo me teper...

Një vend nuk ka miq, vetëm interesa

Nga Aurel Dasareti, USA, ekspert i shkencave ushtarake-psikologjike (dasaretiaurel@yahoo.com.au)

Liria është e drejta për të bërë çfarëdo që ligji lejon. Shprehjet e urrejtshme ose me paragjykime në lidhje me një individ ose grup forcojnë ndjenjat dhe qëndrimet negative. Gjuhët e urrejtjes nuk janë vetëm pasojat e urrejtjes, por edhe shkaqet për urrejtje. Kjo e bën më të vështirë për të shtypur tekste me paragjykime.
Gjendemi në buzë të humnerës. Zgjohuni! Megjithatë, nëse ti qëndrosh në buzë të një shkëmbi, nuk është e sigurt se një hap përpara është një përparim. Duhet zgjedhur hapat adekuate për të shpëtuar nga ferri.

* * *

Rusia fashiste krijon frikë të skajshme në fqinjët e saj. Vendet e NATO-s duhet të riarmatosin forcat e tyre ushtarake për të penguar dhe zbutur rrezikun.… Lexo me teper...

Marie Shllaku(1922-1946) përmendore në Prizren, aty ku u pushkatua?!

Nga Leonora Laçi

Marie Shllaku

Brinjët ty t’i thyen, po nuk ta thyen zemrën…
Buzët t’i shkrumuan, po s’ta mbyllën gojën…
Sytë t’i shterruan, po në dritë u shëndërruan…
Verë e vitit dyzet e gjashtë…

Shefqet Kelmendi
Burgu i Zejmenit, Lezhë, 1986

Prizreni, u vesh me të zeza më 24 nëntor 1946, sepse në vendmbledhjen e intelektualëve shqiptarë në Lidhjen e Prizrenit (1878), për disa dekada më vonë u zhvillua gjyqi famëkeq dhe pushkatimi i katër martirëve shkodranë, midis të cilëve ishte edhe heroina e pamposhtur Marie Shllaku. Mekati i saj i vetëm për të cilën u vu para togës së pushkatimit ishte pse sokolesha e re e deshti me gjithë shpirt atdheun e saj.
Natyrshëm lind pyetja retorike: A qënka mekat të duash atdheun e të sakrifikohesh për të?!… Lexo me teper...

Deputetë shqiptarë pa imunitet në 24 vjet!

Afrim Krasniqi

Prokuroria lajmëroi një konference te jashtëzakonshme shtypi për te komunikuar nisjen e hetimeve për tre deputete! Prisnim te behej fjale për rastet e bujshme korruptive, por jo. Prokuroria nuk zhgënjeu ne traditën e saj, – përzgjodhi raste qe nuk kane te bëjnë me marrëdhëniet me qytetaret dhe interesin publik, – por me marrëdhëniet e dhunshme ne Parlament dhe padite policore ndaj deputeteve! Përpara se te emërohej ky parlament kishim paralajmëruar: ai do jete i dhunshëm! Dhe fatkeqësisht është i dhunshëm ne retorike, ne arrogance, ne përbërje dhe ne imazhin e tij publik. Dhuna nuk ka lidhje me demokracinë as si retorike dhe as si veprim, – ndaj meriton distancim dhe gjykim!

Po çfarë na dëshmon historia 24 vjeçare e parlamentit shqiptar?… Lexo me teper...

ARSIMI NË GJUHËN SHQIPE NË MAL TË ZI ME PROBLEME TË VAZHDUESHME

Dr. Nail Draga*

Trajtimi i çështjeve nga fusha e arsimit në mjediset multinacionale paraqet çështje me interes të veçantë dhe si e tillë meriton një qasje shumëdimensionale. Vet fakti se Mali i Zi është mjedisi me multinacional në Evropën Juglindore është motiv dhe nxitje e mjaftueshme për studiues të profileve të ndryshme për të dhënë kontributin e tyre profesional në ketë aspekt. Dhe një mundësi e tillë ekziston tash në pluralizëm sepse nuk ekzistojnë me tema tabu, paragjykimet dhe pasojat sikurse në monizëm.

Ndonëse në pluralizëm në fushën e arsimit janë bërë ndryshime megjithate shqiptarët ballafaqohen me probleme të shumta, e kjo ka të bëj sidomos me programet mësimore në veçanti me lëndet e identitetit kombëtar, që duhet të jetë çështje parësore në këtë takim për të gjith ne.… Lexo me teper...

Dom Ernest Troshani përlot Papen Franceskun në Tiranë

Lek Gjoka

Dëshmia tronditëse e priftit françeskan nga Troshani i Lezhës që u përsekutua në diktaturën komunistë.

Dom Ernest Troshani nga katedralja e Shen Palit në prani edhe të Papes Francesku rrefeu jeten e tij në persekutimin komunist si dhe ne 24 vite te fundit te lirise se tij tregoi se në 110 fshatra në veri të vendit ka luajtur rol parësor në pajtimin e shumë familjeve të prekura nga gjakmarrja.

Në rrefimin e tij ai tha: Unë i quajturi Dom Ernest Troshani, si bari shpirtëror jam lidhur me Kishën Shenjte para 70 viteve.
Në dhjetorin e vitit 1944 erdhi në fuqi shtetërore partia komuniste ateiste, e cila në parim kishte eliminimin e fesë, duke synuar kështu të zhdukte Klerin. Në zbatim të këtij programi menjëherë filloi arrestimi, torturimi e pushkatimi i qindra meshtarëve dhe civilëve, për shtatë vite rradhazi, duke rrjedhur gjaku i pafajshëm i besimtarëve, ku disa prej tyre, para pushkatimit, brohoritnin “Rrnoftë Krishti Mbret”.… Lexo me teper...

ZBULOHET LIBRI NË GJUHËN SHQIPE, MË I VJETËR SE `MESHARI`

Janë përsëri ata, austriakët, të dashuruarit e përjetshëm me shqipen, që këtë radhë na befasojnë me një tjetër zbulim. Bëhet fjalë për një dokument që mund të hedhë dritë për shkrimin më të hershëm.

Janë përsëri ata, austriakët, të dashuruarit e përjetshëm me shqipen, që këtë radhë na befasojnë me një tjetër zbulim. Bëhet fjalë për një Profesorët Stefan Schumacher dhe Joachim Matzinger nga Akademia e Shkencave Austriake kanë arritur të zbulojnë një dokument, që mendohet t’i përkasë shekullit të XIV, ku shkruhet një shqipe me germa latine.
Studimi ka si qëllim zbulimin e ndikimit të gjuhës shqipe në të gjithë gjuhët e rajonit, por edhe në gjuhët e vdekura.

Dy profesorët në studimin e tyre kanë arritur në përfundimin se një pjesë e gjuhëve si latinisht, gjermanisht dhe thuajse pjesa më e madhe e gjuhëve të Ballkanit, kanë elementë të rëndësishëm të gjuhës shqipe.… Lexo me teper...

Adem Gani Saramati biznesmen atdhetar dhe humanitar i dalluar në Slloveni!

Shkruan Asllan Dibrani

Rrugës për të arritur tek firma “Saramati” na shoqëronin peizazhe të bukura me vargmale dhe një zhvillm me një infrastrukture moderne të qytetit Krshko. Aty ku ka shtrirë shtatin e vet edhe objekti i bukur i firmës “Saramati”, firme ndërtimore. Një objekt me zyra, parkingje, kuzhinë për ushqimin e punëtoreve, kombi – kamionët mbi 40 copë, kamion të punës me betoniere dhe vetura luksoze.

Me të arritur në objektin e tyre na priten stafi i firmës në krye me udhëheqësin dhe drejtorin zotin, Adem Saramatin. Si zakonisht mikpritja shqiptare me tradita tona mbretëruan edhe tek kjo familje bujare, po edhe humanitare që ndihmat humanitare nuk kanë munguar dhënë bashkatdhetarëve kudo që e kërkonte nevoja në Slloveni. Ata nuk e harrojnë edhe Kosovën që e ndërtojnë çdo vit nga një shtëpi për skamnoret në Kosovë.… Lexo me teper...

KUKEKLAT ME GOZHUP TË MALEVE, MATIRET E VERTETË TË KATOLICIZMIT SHQIPTAR!

Prel Milani

Nga ana doktrinare nuk kam kurrfarë paragjykimi, për as një nga tre besimet më të mëdha (budizmi, islamizmi dhe, kristianizmi). Nga mënyra se si ka vepruar defakto kleri doktrinat e profetëve fatkeqësisht janë përdorë si maskë demagogjike e politikes duke prodhuar luftëra të çendura madje më të shëmtuara se “Lufta ime e Hitlerit”.

Inkuzicioni dhe kryqëzata, kryesisht të thirrura e te bekuara nga Papa, janë nga kapitujt më errtë ë Kishës të bekuara Luftëra të Shenjta, të Romës katolike për rimarrjen e Jerusalemit dhe tokës së shenjtë (veçanërisht faltoret e varrit të shenjtë, dhe vendet e shoqëruara me jetën tokësore të Jezusit) nga myslimanët, por disa nga keto kryqëzat u drejtuan kundër prehve të tjera, siç ishte Kryqëzata e Albigjinisë kundër Katarëve në jug të Francës, Kryqëzata e Veriut dhe kryqëzata e katërt me marrjen e Konstantinopolit.… Lexo me teper...

Me poeten Lili Bimi

1. SHKODRA IME E DASHUR

Përmalluar i jam gjirit tënd
prej ditës që mora rrugën e mërgimit.
U treta larg udhëve të botës.
Mall i kujtimit.
Etja
e kthimit…

Ti, ëndrra ime e gjallë
s’të zë asnjë varg.
Më mungon qielli yt…
Tretur larg.

Një
prag…
U bëra zog vjeshte,
zhuritjes që djeg e djeg.
Ky zog atdheu
cicëron,
më ndjek.
Më ndiej nënë!
Më ndiej motër, vëlla!
Shkodër!
Atdhe!
Kudo që jam
zemra për ju
rreh e rreh…

E huaj jam,
tretur kurbeteve…
Kam veç një fole!

2. ME PRIT BABA

Për gurët e vendlindjes
malli – mallin gërryen.
Shpirti qan, zemra dridhet
si qielli me shi.
Ti je lodhur nga stinët
kërrusur nga vitet,
dimrat…

Baba i dashur:
Oh, me mall
të t’i puth thinjat!

Lexo me teper...
Faqja 9 prej 39« E para...7891011...2030...E fundit »