Sondazhi

A duhet të dënohen politikanët, që kanë vjedhur dhe kanë abuzuar me pronën publike?

Shfaq Rezultatet

Loading ... Loading ...

Përdorues NëLinjë

Marin Mema i kundërpërgjigjet kryetarit të komunës së Ohrit

Marin Mema E Verteta, 13 prill 2015.

Deklarata e bërë nga kryetari i komunës së Ohrit për dokumentarin e gazetarit shqiptar Marin Mema, në lidhje me shqiptarët e Ohrit duke i quajtur të pavërteta, ka sjellë dhe kundërpërgjigjen e gazetarit në lidhje me këto informacione.

Ja reagimi i plotë i Marin Memës:

“Kryetari i Bashkise së OhritNikola Bakraceski “Nuk dua të komentoj të pavërtetat dhe reklamacionet që kanë tendenca politika dhe mesazhe tendencioze. Historia është e bazuar në fakte dhe argumente jo mbi supozime tendencioze. Supozoj se autorët e materialit kishin disa qëllime dhe nuk do të bëj asnjë koment mbi arsyet dhe burimet e këtyre pohimeve”.

Pikërisht për histori dhe fakte flas zoti Bakraceski. Historinë se bëjmë as unë e as ju.… | Lexo me tej...

Mesha në greqisht natën e Pashkës, Blushi: Kur do flasë Anastasi shqip?

Ben Blushi, 13 Prill 2015

Nuk jam besimtar, megjithatë i ndjek për arsye kulturore e, në disa raste, edhe politike, ritet fetare që të krishterët dhe myslimanët e Shqipërisë bëjnë të paktën disa herë në vit.

Anastas Janullatos (majtas) Ben Blushi (djathtas)

Këtë po bëja edhe të shtunën në mbrëmje kur ortodoksët po festonin ringjalljen e Krishtit në Katedralen e Tiranës.

Natyrisht si çdo njeri që është edukuar pa asnjë ndikim dhe disiplinë fetare dhe që për shkak të leximeve ka dyshimet e veta për ekzistencën e Zotit, të shtunën po mendoja se sa e mundshme është që Jezu Krishti të jetë ngritur nga varri dhe, siç pretendon Kisha, të jetë ngjitur në qiell pranë Zotit, duke pritur që ne të bëhemi gati për rikthimin e tij të dytë në tokë.… | Lexo me tej...

Pse Berisha është më i trembur se Basha për 21 Janarin!

Mero Baze Mero Baze, 12 April 2015

Padia penale ndaj Lulzim Bashës, për shkak të urdhërit të tij për ngritjen e helikopterit me lëndë helmuese më 21 Janar, ka ngjallur reagimin e ashpër të Sali Berishës.

Në një koment të tij në Facebook, Berisha e pranon si të mirëqenë faktin që Basha ka urdhëruar ngritjen e helikopterit dhe debaton me Tahirin vetëm për termin e korrigjuar, që është një version “homogjene” dhe një version “lakrimogjene”.

Reagimi i Berishës është i ashpër dhe me tone alarmuese, ç’ka duket se ai po piketon mënyrën sesi Basha duhet të mbrohet në gjykatë.

Sipas Berishës, Basha mund të mbrohet duke thënë që ishin lëndë homogjene dhe jo lakrimogjene. Kjo në të vërtetë nuk ka asnjë rëndësi, pasi një lëndë homogjene nuk do të thotë që nuk është helmuese ose paralizuese, ashtu sikundër një lëndë e përzier mund të mos jetë e dëmshme.… | Lexo me tej...

Vetëmohimi i identitetit

Dardan Islami Dardan Islami, 13 prill 2015

Nuk ka religjione të këqija, pasi ato mbështeten mbi parimet e njëjta morale dhe kanë krijuesin e përbashkët, por ka njerëz të këqij, trushpërlarë, të manipuluar, por edhe të tillë që për përfitime materiale dhe të tjera e përdorin fenë si mjet për të marrë edhe pushtet.

Askush më shumë se ISIS-i, “kumbarë” e së cilës, që si duket ka plot, nuk e dëmtoi me shumë Islamin në kuptimin e tij filozofik si paqësor, kur edhe njeriu më i rëndomtë duke i parë barbaritë e tyre është bindur se ata nuk kanë asgjë të përbashkët me Islamin.

Pas arrestimeve të disa imamëve në Kosovë, BIK-u filloi t’i pastrojë radhët e veta, ku nuk munguan as deklaratat nga vetë burimet e këtyre, se luftëtarët shqiptarë që iu bashkuan kësaj lufte, po paguheshin nga 20 mijë euro në muaj.… | Lexo me tej...

Gjak në dëborë

Nga Aurel Dasareti, USA, ekspert i shkencave ushtarake-psikologjike (dasaretiaurel@yahoo.com.au)

Oficerët domosdoshmërish të posedojnë katër fusha me rëndësi jetike: intelektuale, fizike, ushtarake dhe morale-etike. Kodi themelor i etikës së ushtarakut është: Detyra, Nderi, Atdheu. Një oficer nuk do të gënjej, mashtroj, vjedh ose toleroj ata që e bëjnë këtë.

* * *

Kaluan 16 vjet nga thyerja e kufirit shqiptaro-shqiptar në Koshare dhe nga ndërhyrja e NATO-s me 24 mars 1999. Mjerisht, gjatë këtyre vjetëve, qeveria amatore, analfabete, e korruptuar, antikombëtare e Kosovës, nuk bëni një kërkesë me shkrim që përmban Padinë e ngritur kundër Serbisë për gjenocidin ndaj shqiptarëve që ai shtet terrorist, fashist, nazist, ortodoks-fundamentalist e realizoi në vitet 1998-99. Është gjakatarja, Serbia që ka ngritur Aktpadi kundër UÇK-së; duke luajtur rolin e viktimës.… | Lexo me tej...

Demonstratat e vitit 1981 – zëri i parë i rrënimit komunist në Evropë!

Reagim kundër deklaratave dhe tezave të pa qëndrueshme të Azem Vllasit për këto ngjarje, revolucionare dhe kombëtare. Rrënimi i Jugosllavisë filloj me këto ngjarje, jo me ide të komunistëve nga Tirana as nga Beogradi që gjithmonë ishin si andaj si këndej kufijve ndër shqiptar në interesat e Serbo-Sllavisë. Po ashtu tezat marksiste-leniniste janë nga vet ideologjitë jugosllave qe i mbollën dhe i e lanë si njollë ma se tepërmi në trungun e komunizmit tek shqiptarët komunist siç ishte z. Azem Vllasi dhe komunist tjerë që akoma artikulojnë teza antikombëtare duke mbetur nën kornizat e frymës komuniste që populli shqiptar e pagoi haraçin e kësaj ideologjie ma shumë se çdo popull tjetër në botë!?…

Asllan Dibrani Nga Asllan Dibrani

Reagim kundër deklaratave dhe tezave të pa qëndrueshme të Azem Vllasit!| Lexo me tej...

Dhjetë ( 10 ) poezi nga krijimtaria e Rrustem Gecit

OKTAVAT E HIMNIT
Rrustem Geci
Shqipëri e të gjithë shqiptarëve
Shqipëri e më të dashuruarve
në shtëpi të gjithë kemi trazira
përleshje kohësh dhe dallgësh

Shqipëri e të gjitha trojeve tona
Shqipëri me Shkup e Manastir
merre fatin vetë në duart tua
bjeri këngës me të tëra oktavat

Shqipëri e fushave dhe alpeve
Nënë e Kosovës dhe e Ulqinit
Kam një gozhdë varur në mur
I huaj vjen, e ma lidhë kafshën

O toka ime ku unë jam lindur
më duhet të flas për at´ që po e
shoh, merre fatin në duart tua
zgjohu nga heshtja ku ke rënë

Shqipëri e pellazgëve, Ilirëve
Jam në kodër të një ëndërre
Jam ku prishen gurët e kufirit
Shqipëri jemi gjithë shqiptarët!..

NJË FSHAT ËSHTË DETI

Arti është krijim i ndjeshmërisë
shndërrim që shndritë nga jeta
gjeniu nuk i do flakët abstrakte
ai diellin e do të mbërrijë tek ai

Ndaj, lëjeni poezinë të zgjerohet
të del vetë në natyrë, të rrëmon
atdheu ka prindër të ndjeshëm
Tiranën, Prishtinën dhe Shkupin

Poeti, ky fëmijë etnik i shpirtit
është Shqipëria e të pafundmes
njëzotësh në qënien dhe fatin e
Vet, dhe vetja në detin e vlimeve

Arti është vetëdije e gjithsecilit
që ka dhuntinë e vet të krijimit
Instinktin e himnit të së bukurës
lirimin e të gjithë Promethejve

Në zgjoj t´imagjinatës së poetit
një fshat është deti dhe oqeani
një fshat është bota jonë përreth
dhe një fshat fshatrat e gjithësisë!..… | Lexo me tej...

Poezi nga Asllan (Luan) Dibrani

Hijet që teatronin
Asllan Dibrani
Nga Asllan Dibrani

Bredha në Kosovën anembanë
Pashe burra qe vdiqën për vatan
varrezat u përpëliteshin nga stuhitë
anemonë Kosovës pashë fytyrat qe i njihja
kishte shumë që kisha dëgjuar për ta
edhe qe si njihja pashë shumë
aty pushonin së bashku dhe kuvendonin
me kish marr malli ti përqafoj
edhe në sytë e shtrigave të djallëzuara
që rrinë pran varreve
dhe për se vdekuri i urrejnë
të çmallem me ta që nga fusha e betejës
ikën në amshim shekujve lanë gjurmët e lirisë
njerëz me shpatë dhe pushkë teatrorin
nën hijen e historisë pran syve të mi
me penë në dorë më doli Naimi ,Çajupi ,Fishta, etj
në betejat frontale këta vdiqën
për komb, liri e atdhe
erdha ti shoh dhe tu përulëm
eca i heshtur ndër varre,
një vend bosh gjeta
për tu vënë kurorë lulesh mbi lapidar
për balle tyre mbolla lule pranverën
ndeza më pas disa qirinj
një vaskë ujë vendosa në sheshin e varreve
kur të vdes aty dua të me varrosni
ndezë qirinjtë na i leni
kur të me kërkoni aty do të me gjeni
amanet po ju lë vëllezër motra kudo që të jeni
këmbë armiku këtu mbi këtë dhe mos të leni…

Kosovë 2014

Rrapi i vatrës sime

Nga Asllan Dibrani

Rruga ime pa fillim dhe fund puthitet
hijen tënde portë me halle të kujtoj nga fëmijëria
etjet,për herë të fundit dhe lotët lum
mbi pellg të thellë dhe dushkun shumë ngjyrësh

I bukuri Rrapi i vatrës sime
kokën e mbaje lartë nga qielli blu
sikur luteshe për vajet dhe dëshpërimin tim
Rrap prite shpesh vapën e tepruar

Nga lulet që rriteshin rrëze trupit tënd
më solle aromë atëherë kur desha nën qiellin tim
m’i kujton kalldrëmet e lashta të gjyshërve me kushtrim
kur të pashë së fundit herë në betejën e vdekjes

Rrap-Statujë me motiv nga rajoni i Gallapit
Foto e Rrap-Statujës me motiv nga rajoni i Gallapit

Shijova rrethe e përqark heshtjen e natyrës
me dushk të kuq e verdh skuqur nëpër shekuj
bartin me vete nga një copëz histori
kalorësitë me plisa të bardh luftonin për liri

I prite yjet polare që rrezitën këtë tokë
mbushur, aromë qiellin e zbukuro
mësova shpesh nën gjirin tënd në dritën e hënës
ruajte librat nga stuhia e kohës

Edhe pushka e gjyshit në barkun tënd u strehua
Ti dimrin ma bëre verë
Në trupin gjeta fshehtësitë shekullore
Rri gjithmonë legjendë kohore

Do kujtoj deri sa të jam i shtirur në arkivol
deri sa të jam me frymë afër teje do të qëndroj
Rapi i maleve të mia në Gallapin ma të bukur
Aty më lindi nëna nën hijen tende më përkundi

Te ti i dashur Rrap-Statujë
ishte jeta dhe vdekja qe shtegtonin gjithmonë
skutave dhe brigjeve të pa harruara
Të ti frymonin mjeshtrit qe ndërtonin mure e kulla

Ti mbetesh gjithnjë qiri i ndezur në tokën tonë
në degët tua relakson kënga e zogjve shtegtar
gurët që latova mi ruan nëse unë nuk do të rroj
flatrat e pranverës në shtratin tënd do t’i kujtoj
Do të kujtoj nga bota e pa kthim plagët e zjarrit nga armiku
egërsinë njerëzore dhe gërmadhat e shtatit tuaj
do ti kujtoj shkronjat e gdhenda në trup tuaj
mbishkrimin e ushtarit të vrarë për liri!… | Lexo me tej...

NDJESI PËR PRINDIN, E NJË ZEMRE TË LËNDUAR…

Ledia Lahi Skicë:

Nga: Murat Gecaj

1.

Atë nuk e kam njohur shumë kohë më parë. Takimi i parë me të lidhet me një ngjarje mjaft të dhimbshme, si për atë vetë e familjarët e saj, por dhe për të afërm, kolegë e miq dhe dashamirë. Pra, ja si kishte ndodhur…

Ishte pragu i Vitit të Ri 2014. Të gjithë bënin përgatitjet e nevojshme për ta pritur dhe festaur sa më gezueshëm, atë stinë të re të jetës. Por, ah, që një lajm i kobshëm do ta ngrinte buzëqeshjen edhe të kësaj vajze kryeqytetase, me emrin e bukur, Ledia. Kishte pushuar papritur dhe përgjithnjë rrahja e zemrës së njeriut shumë të dashur dhe të adhuruar, e “bushit” të saj, Riza Lahi!…

E pushtuar nga dhimbja e patreguar dhe e mbuluar nga lotët, që i rridhnin çurg, ajo shpejtoi ta lehtësonte dhe ta ta qetësonte sadopak shpirtin e saj, duke i shkruar këto disa radhë, në faqen e saj të Facebook-ut.… | Lexo me tej...

Ringjallja e Jezu Krishtit është vepra e Atit qiellor për t’ju treguar njerëzve se Zoti ekziston dhe mban pushtetin edhe në tokë

Nga: Lekë Mrijaj

Ringjallja e Jezu Krishtit simbolizon paqen, dashurinë, mirësinë mbi të gjitha ringjalljen e shpresës dhe të mires ndaj së keqës pikërisht është edhe vepra më kulminante e Atit tonë qiellor e tokësor e cila edhe u deshmua me ringjalljen e Jezusit duke i treguar njerëzmit se Zoti dhe fuqia e tij vertetë ekziston dhe mbanë pushtetin fuqishëm edhe në tokë ndaj të kemi të qartë se me Ringjalljën e Jezusit vertetë u thyen të gjitha barierat e prangat e mekatit, urrejtjes, xhelozisë e armiqesise me te cilin permes sakrifices e Ringjalljes se Tij nga ajo kohë e tutje neve ( njerëzve vullnet mire mbi tokë pavarsisht bindjeve … ) na u dha force, shprese e gëzim i begatë ndaj edhe na takon që patjeter të zgjedhim faljen në për afrim me zëmer e shpirt tek shelbuesi ynë në falje të mëkateve tona për të cilin Ai mori ndëshkimin në shpëtim të njerëzimit mbi tokë.… | Lexo me tej...

Çfarë domethënë të lexosh me përgjegjësi?

Ndue Ukaj Nga Ndue Ukaj, 04 Prill 2015

Letërsia gjithmonë shtron pyetje, dilema, sepse natyra e saj shpirtërore është e tillë, e papërcaktuar, dhe kalon përtej dogmave, doktrinave, sistemeve të ngurta, dhe në mënyrë konstante vazhdon të bëjë jetën autonome brenda shoqërisë njerëzore. Fuqia e saj është e pamatshme, ndaj s’ka arritur asnjë diktaturë, ideologji a pushtet që ta kontrollojë plotësisht, përkundër tendencave të tilla që ka pasur përgjatë historisë. Me fuqinë e epërme, shpirtërore, letërsia ka triumfuar përballë diktaturave më mizore, sepse është produkt i shpirtit, do të pohonte Georg Vilhelm Friedrich Hegeli.

Pa dyshim, letërsia mbetet një nga format më të larta të komunikimit njerëzor dhe si veprimtari shpirtërore, vazhdon të ushtrojë ndikim të përhershëm në formimin e identiteteve të caktuara të individëve dhe bashkësive dhe gjatë historisë ka luajtur rol ta pamatshëm në emancipimin e njerëzimit.… | Lexo me tej...

Çerdhet e gjarpërinjve antishqiptarë, si rasti i Irfan Salihut – sahanlëpirës të Beogradit, Moskës dhe Athinës me satelitet e Turqisë dhe Arabisë, të shporren nga Kosova!

Asllan Dibrani Nga Asllan Dibrani

Nuk është hera e parë që hoxhallarë si rasti i Irfan Salihut që shatojnë skandale të tilla nga një ideologji primitive, banale e pa krip e pa augment dhe fyese për në shqiptarët kur dihet se ishim bazë themelore për popujt tjerë si në gjuhë, si në kulturë madje edhe në vlera. Ky tip shqipfolës që flet me gjuhën e ish pushtuesve për fat të keq historia njeh mjaft mercenarë si ky, të shitur dhe tradhtarë!.

Ky ndyrësirë skandalizon me deklarata të rrejshme opinionin “budalla” përmes një grusht analfabetesh që shkojnë e dëgjojnë rrena dhe konstruksione të gatuara në Beograd. Ligjërata e tij krijon indinjatë se si nuk reaguan, aty par aty publiku, por këtu mbetet një qëndrim skeptik qe edhe pjesëmarrësit të kenë qenë shqiptarë sikurse ky tip manipulanti sahanlëpirës i Beogradit, Moskës, Athinës dhe tip osmanëve të rinj!?.… | Lexo me tej...

Mjegulla e dendur fsheh dritën

Nga Aurel Dasareti, USA, ekspert i shkencave ushtarake-psikologjike (dasaretiaurel@yahoo.com.au)

Zgjohu shqiptar! Ti nuk mund të ndryshosh të kaluarën. Mëso të lidhesh me historinë tënde, si dhe formësimin e të tashmes dhe të ardhmes në mënyrë që jeta jote të jetë më në përputhje me jetën që ti me të vërtetë duash ta jetosh.

* * *

Liria e pakontrolluar dhe e pakufi shndërrohet në anarki. Edhe më keq në një shoqëri ku nuk sundon ligji, i njëjtë për të gjithë, askush para ligjit.
Mediumet shqipfolëse janë të mbushura me historia amorale seksiste dhe kriminale, praktikohet mënyrë jo-kritike ndaj fenomeneve negative të importuara nga jashtë që janë duke kontribuar në një prirje në rritje të gjuhës eksplicite, seksit dhe dhunës në film, TV, kulturës popullore.… | Lexo me tej...

Forumi islamik në Kosovë promovon pushtuesit turq!

Xhevat Rexhaj

Forumi islamik promovon turqit pushtues Foto e publikuar në portalet e islamikëve të rinjë mysliman me emna shqiptarësh!
JO O GUBANA të forumeve islamik, jo o farë e poshtër, jo Sulltana e satana që shqiptarisë ja kanë pi gjakun 5 shekuj !!!!

Shkruan Xhevat Rexhaj: Gjergj Kastrioti me shpatë dhe Ibrahim Rugova me laps luftuan për shqiptarinë e civilizimit euro perëndimor, dhe kundër armiqëve sllavo-otomanë
Ishte heroi i kombit shqiptarë Gjergj Kastrioti ai i cili mblodhi dhe bashkoi kombin në luftën e ashpër kundër mortajës së asaj kohe, perandorisë gjenocidiale turko-osmane, pra nënë udhëheqjen e Gjergj Kastriotit për 27 vite u zhvilluan luftëra dhe beteja të mëdha në mbrojtje të trojeve dhe vlerave shqiptare, por që më në fund me vdekjen e Heroit përfundimisht të gjitha trojet shqiptare ranë nënë sundimin e egër turkoshak i cili do të zgjaste për më shumë se 5 shekuj.… | Lexo me tej...

Kurthi i religjionit dhe historisë

NDUE UKAJ, E enjte, 02 Prill 2015

Identiteti ynë kulturor është Europian, dhe në këtë pikë, na dëfton historia dhe kultura. Ata që duan të sajojnë apo mbindërtojnë identitete tjera mbi këtë identitet, bëjnë gafë historike, sepse kjo është aventurë donkishotiane.

Ndue Ukaj Religjioni dhe historia, po mbesin dy kurthe, prej të cilave nuk po arrijmë të shkëputemi dot. Janë dy tema e ligjërime, të cilat e dominojnë debatin brenda kombit tonë, dhe për të cilat, secili aksh shqiptari, ka një soj përgjigje. Madje, këto dy tema, thuajse janë të vetmet, për të cilat s’prajnë së foluri gjithë shqiptarët e kudondodhur.

Mjafton një gjest – sado i parëndësishëm religjioz a historik; një deklaratë apo veprim – dhe e sheh sesi turma të tërë kapërdihen dhe përhumben në hollinë e këtyre dy problemeve dhe debateve pafund.… | Lexo me tej...

Djegja për së gjalli e Nanës, Vëllaut dhe dy djemëve të mixhës (xhaxhait) si dhe kunatës time

Nana e Xhevat Rexhajt KRIMET SERBE NË KOSOVË – Para 16 vitesh

Xhevat Rexhaj

Djegja për së gjalli e Nanës, Vëllaut dhe dy djemëve të mixhës, si dhe kunatës time
Mars-prill 1999 Schaffhausen Zvicer. Ishim në vlugun e aktiviteteve me kolegë nga LDK ja prirë nga veprimtari i palodhshëm Sokol Rragami, oficeri ushtarak A. Shatri, aktivistët, Maliq Maliqi, Zeqë Rragamaj, Ramadan Qerimi, Hamdi Bunjaku, Nijazi Thaqi, Afrim alidemaj, Agim Mehmetaj dhe 82 shqiptarë të tjerë që bëheshim gati me të gjitha përgatitjet që të niseshim për në Shqipëri…

Me miqët zviceranë nga shoqata që e kisha themelue me 1995 kishim tubue mjete të ndryshme ??? që do i dërgonim së pari në Shqipëri, vlera e përgjithshme e atij shleperi ishte dikund 1.1 milion Franka zvicerane, më së shumti pajisje mjekësore por edhe ….kuptohet!… | Lexo me tej...

Letër e hapur zonjës Presidentes Atifete Jahjhaga, Kryeministrit Isa Mustafa, qeveritarëve dhe institucioneve të Kosovës!

Asllan Dibrani - Shqipëri e Bashkuar Shkruan Asllan Dibrani*

Presidentes së Republikës së Kosovës,
Znj. presidente Atifete Jahjhaga,
Zoti Kryeministër Isa Mustafa, qeveritarë, parti në opozitë dhe jo opozitës, institucione dhe organe drejtuese të Kosovës, me lejoni t’ju drejtohem me këtë letër të hapur mbi zërin e arsyes nga Diaspora Shqiptare nga shtetet e Evropës ku jemi ne të përqendruar përkohësisht, reagoj në emrin tim, por edhe në emër të shumë biznesmenëve mërgimtarë, duke përfshirë edhe masën së gjerë të Diasporës shqiptare mesa vijon:

Duke u mbështetur në situatën e rënd ekonomike, politike dhe kulturore në atdheun tonë me një gjendje ekonomike të keqe dhe të pa shpresë, vendosa t’u drejtohem,sepse koha po tregon paaftësinë tuaj vepruese si udhëheqëse shteti me pasuesit e juaja qeveritar në krye me Isa Mustafen me ish Zotin Thaqi dhe të tjerë.… | Lexo me tej...

70-vjetori i Masakrës së Tivarit (1945-2015)

Dr. Nail Draga, Tivar, 1 prill 2015

Të ndëruar të pranishëm,

Jemi mbledhur sot këtu për të përkujtuar një ngjarje tragjike e cila njihet me emrin Masakra e Tivarit, e cila ka ndodhur para 70-të viteve, pikërisht me 1 prill të vitit 1945. Ishte kjo tragjedia e shqiptarëve nga Kosova, e cila ishte planifikuar nga strukturat ushtarake jugosllave të kohës dhe e realizuar sipas një skenari të përgatitur më parë për qellim hakmarrje ndaj shqiptarëve.

Masakra e TivaritMasakra e Tivarit, holokausti shqiptar, vrasësit po inspektojnë masakrën.

Ne lidhje me numrin e të vrarëve varësisht prej burimeve ka të dhëna të ndryshme e ai numër sillet nga 1590 e deri në 4200 vetë! Mobilizimi i shqiptarëve nga disa vise të Kosovës si regrutë në aradhat partizane ishte bërë gjoja me moton për të ndjekur armikun përfundimisht nga territori i ish-Jugosllavisë.… | Lexo me tej...

KUTIA ME ESHTRA NJERËZISH

E SHKUERA ARKIVON DHEMJEN NJERZORE, POR THERRET QË MBI DHEMJE KOHET SHTATZANA DO PJELLIN VETEM DASHURI
ZEF MULAJ

KUTIA ME ESHTRA NJERËZISH

Në rrënjët e lisave kocka e koka
Njerëzish që përtypnin shikimin
Ngjyrën e gjelbër thellë në heshtje

Lisat numëronin rreshta njerëzish
Të fshehur e të strukur pa frymë
Në tokën e tyre nga rridhnin burime gjaku
Në vend të ujit të botës e të limfës lisore
Në vend të lëkurës së lisave e freskisë
Në vend të luleve e cicërimave të zogjve
Nga horizonti pikonte ngjyra e gjakut

Kocka dhëmbë e gjymtyrë si rrënjë lisash
Mbështillnin pyllin me një varrezë masive
Të gjithë bashkë fëmijë pleq e gra pa emra
Që si të gjithë njerëzit e mbarë e botës
Kërkonin vetëm të jenë të lirë dhe liri

Kutia me eshtra njerëzish të kësaj kohe

Zef Mulaj

| Lexo me tej...

Libri, viktimë e mentalitetit të përgjithshëm

Shefqet Dibrani Intervistë me shkrimtarin dhe publicistin Shefqet Dibrani

Nëse tërë qytetarët e Kosovës janë ngopur me të qenit qytetarë të saj, unë do të mbetem nostalgjiku i fundit që e ndjej mungesën e Kosovës, në çdo hap, në çdo kohë, madje edhe në ëndrrat e mia të shumta…

Intervistoi: Ajete ZOGAJ

Zotëri Dibrani, e keni mbaruar shkollën teknike, drejtimi Kimi–Teknologji në Kastriot, kurse SHLP drejtimi Biologji–Kimi në Gjakovë. Jeni shumë i suksesshëm në krijimtari letrare dhe publicistikë, si e arritët këtë?

Shefqet Dibrani: Letërsinë e kam dashur si fëmijë. Në klasën e tretë, mësuesi im më pati regjistruar në bibliotekë. Kolonën e librave për atë nivel e pata shteruar në afat rekord, sa që bibliotekisti më pati detyruar t’i mbaja librat disa ditë në shtëpi.… | Lexo me tej...

Faqja 9 prej 61« E para...7891011...203040...E fundit »