Sondazhi

A duhet të dënohen politikanët, që kanë vjedhur dhe kanë abuzuar me pronën publike?

Shfaq Rezultatet

Ngarkon ... Ngarkon ...

Kalendari

Janar 2015
H M M E P D S
« Dhj    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Arkivi

Kategoria

Përdorues NëLinjë

Egsodi shqiptar, zgjidhje apo shuarje kombtare?!

Ing. Abdullah Begolli

Nuk ka të ndalur ikja e shqiptrëve nga vendi i vetë, shifrat që s’i thotë kush zyrtarishtë, si duket janë të larta. Më të larta sot se dje, më të larta sivjetë se vjetë.

Ikje e popullsisë Çame nga gjenocidi i shtetit grekë para 70 vitesh
Në një njoftim të televizionit gjerman “ZDF” këto ditë, thuhet se në Gjermani, në vitin që po hyjmë 2015, pritet dyfishim i kërkesave për “azil” në rrethë 200.000, që kryesishtë vijnë nga Siria dhe vendet e ballkanit(lexo shqiptrët), këto shifra thuhen vetëm për Gjermani, pa llogaritur shtetet tjera të BE dhe më gjerë.Shqiptarët jan në vendi e dytë pas sirianëve.
Kryetari i Gjermanisë Gauck, ka bërë thirrje (sipas disa publikimeve online), që të ketë solidaritetë me pranimin e shqiptarëve dhe të të tjerëve.… | Lexo me tej...

Pse deputetja Mesila Doda kerkon largimin e Sali Berishes nga politika?

Po kushe eshte ne te vertet Sali Berisha?

Gjin Musa

Në të kaluarën e herëshme familja e tij është shkëputur nga zonat e Detit Kaspik në Rusi, të cilët kanë emigruar gjatë shekullit të 19-të. Atëherë shumë aradha u larguan nga Rusia duke u dyndur në Evropë, e sidomos në Serbi. Më pas shumica e tyre u zhvendosën në Francë.
Në këtë kuadër nga mbeturinat e mësipërme ngelën edhe në Shqipëri disa familje të rusëve të emigruar, ku një prej tyre është familja Sali Berisha (mbiemri i të cilit është i huazuar dhe i marrë si më i përdorshmi në Kosovë dhe Shqipëri, për shkak se mbiemri i tyre ka qenë sllav më përpara).

Mbas vendosjes në fshatin Viçidol të Tropojës dhe sistemimit fillon edhe veprimtaria e tyre.… | Lexo me tej...

Mëso shqip në daç me mësu’, Davutoglu

Kimete Berisha, 25.12.2014

Mëso shqip në daç me mësu’, Davutoglu Kimete Berisha – 2 milonë shqiptarë jetojnë në Turqi. Nuk kanë të drejtë të flasin shqip, ligjet ua ndalojnë të shkollohen shqip, si gjatë gjithë Perandorisë osmane, shqiptarëve u mohohet shkollimi në gjuhën amtare, u mohohet tradita, u mohohet kultura, me ligje diskriminuese i turqizojnë, nuk i lejojnë të jenë shqiptarë!

E, ambasadorët shqiptarë, Kryeministrat shqiptarë, Presidentët shqiptarë, inferiorë deri në asht, as nuk guxojnë t’u ankohen ‘vëllezërve’ të tyre turq, nuk guxojnë të kërkojnë nga Turqia që të shikojë mundësinë që t’ua lejojë shqiptarëve të jenë shqiptarë, që t’i lejojë të shkollohen në gjuhën shqipe.

Kryeministri turk Davutoglu ka thënë se qeveria e tij do ta rilind dhe do ta përhapë kulturën turke gjithkund ku ka shqiptarë e boshnjakë, duke shpërndarë falas fjalorë e sende tjera midis shqiptarëve.… | Lexo me tej...

Thumbimet e Ramës për gazetarët (FJALIMI I PLOTE)

Nga Edi Rama

Do ta hap me një hyrje të paparashikuar, sepse ishin pak të shqetësuar organizatorët pasi kishin marrë disa sinjale që ato letrat në çdo tavolinë, që në fakt u zgjodhën për të treguar tavolinat në vend të numrave, nuk janë kuptuar.
Janë tituj gazetash dhe nuk kanë asnjë qëllim. Përshembull, nuk është e qëllimshme që Genc Dulaku është tek “Shkëndija” sepse nuk ka lidhje me asnjë shkëndijë, ose që Armand Shkullaku është tek “Rrufeja”, ka rënë rrufeja aty ku s’duhet, ose që Bled Mania është tek “Djersa e Bujkut”, s’ka të bëj me origjinën, apo që Martin Leka është tek “Opinga”, janë pa lidhje. Ndoshta, e vetmja lidhje është që Tur Çani është tek “Gjurmuesi” ndërsa unë jam tek “Brezi i Ri”, kjo e fundit servilizëm i stafit të kryeministrisë.… | Lexo me tej...

KU IKE ATJON ZHITI ?

Në kujtim të aksidentit tragjik, ku humbi jetën Atjon Zhiti, djali i vetëm i shkrimtarit, dhe diplomatit, poetit dhe demokratit Visar Zhiti.

KU IKE ATJON ZHITI ?
……………………………

Ku je? ku ike Atjon?
Te gjithe nuk duam ta besojmë
se ti ike kaq shpejt, u ndave nga ne
ike kete fund dhjetori
kur të gjithë do prisnim urimin tend
Visari dhe Eda e jote
të priten krahë hapur…
do festonin me ty Vitin e Ri.

Atjon kush të thirri në atë mëngjes?
pse dole kaq herët?
ti ishte i qetë nga natyra
i dashur me të gjithë
Kush të thirri Atjon?
që vrapove aq shpejt, vdekja
ta ndërpreu rininë, jetën
ju ngrive në buzë prindëve buzëqeshjen
jua bëre akull jetën!

| Lexo me tej...

Mërgata shqiptare më mirë i ruan doket dhe zakonet, sesa në atdhe!

Nga Asllan Dibrani

A organizohen të pamet më mirë në Diasporë, se sa në Kosovë?

Më poshtë do sjellim një rast për të pame në Gjermani, si shembull të mirë.
Se shqiptarët kanë bërë hapa negativ ne organizimin politik në rrafshin kombëtar, nuk ka dilemë!. Me ndërskamca, inskenime, vëllavrasje , përçarje dhe mos unitet populli shqiptar është ngopur..! Si dje edhe sot, populli nuk është i kënaqur me rrjedhat e situatës së përbashkët politike. Kështu edhe në organizime të tjera, qofshin ato edhe private, nuk na shkojnë punët mirë ashtu si e kërkon fisnikëria shqiptare, sipas dokeve, traditave dhe zakoneve tona, si në dasma, fejesa, në takime e ahengje, për të pame, etj. Kështu ndodhë shumë herë edhe tek vdekjet!!!

Dekada më parë, nëse vdiste ndonjë njeri bëhej një ceremoni e organizuar, pak më ma vlerë se këto të sotmet, si në shprehjen e ngushëllimeve të familjarëve te të vdekurit, etj.… | Lexo me tej...

NË “NATËN E NIKAJ-MËRTURIT”, SHKODRA “NDIZET”, TE KINOTEATRI “BLUSKY”…

Reportazh:

Nga: Murat Gecaj
1.
Në pasditen e 17 dhjetorit 2014, drejt qytetit të Shkodrës udhëtonin sa e sa nikajmërturas ose jo, si nga kryeqyteti, Kruja, Laçi e Lezha, Puka, Kukësi e Hasi, por dhe nga Gjakova e më gjerë. Ndër ta, në dy drejtime, ishim dhe unë e kryetari i Shoqatës Nikaj-Mërtur, Av.Gjin Niklekaj, me bashkëshorte Bardhën, por dhe këngëtarja e njohur Dila Gecaj, me miken e saj këngëtare Lindita Gjoka, të cilat i shoqëronte me veturë, mësuese Zoja.

Duke ndjekur shfaqjen…

Sapo arrijmë në oborrin e Amfitetarit modern “Blu Sky”, ndërtuar në Rrugën e Koplikut, gjejmë që na priste Lekë Dakaj, nga fshati Gjonpepaj dhe tani me banim familjarisht në Bardhaj të këtij rrrethi. Ishin të shumtë të njohurit tanë e më ngjante se ai oborr zhumëshumë ishte mbushur me “dasmorë”, të cilët do të merrin pjesë bashkërsht në një festë të gëzueshme.… | Lexo me tej...

Shqiptarët festuan jubileun e 25-të, të motrave Françeskane dhe Krishtlindjet në Gopingen të Gjermanisë

Foto-reportazh nga Asllan Dibrani

Krishtlindja është njëra ndër dy festat më të mëdha të krishterimit. Të krishterët e festojnë çdo vit më 25 dhjetor ditëlindjen e Jezus Krishtit. Pas Pashkëve, Krishtlindja është festa më e rëndësishme edhe për të krishterët shqiptarë. Traditat shqiptare e kërshëndellave janë pjesë e traditës shqiptare me zakonet doket dhe kulluren e vet.

Këto festa tradicionale pothuajse janë identike në kombin shqiptar në Shqipëri në Kosovë dhe tjerat vende ku banojnë besimtarët e krishterë shqiptarë. Manifestimet e krishtlindjeve tek shqiptarët, nuk kanë ndonjë ndryshim në aspektin e kulturës nga familjet e shteteve të Evropës…

Kisha katolike në Shtutgard, afroj në këtë ambient të këndshëm e komod shqiptarë e dy konfeksioneve pos ati katolik edhe të besimit islam, por edhe ortodoks!… | Lexo me tej...

Opozita i frigesohet parlamentit!

Gjin Musa

Europa zbriti ne Tiranë, ashtu siçe pritej dhe mbaroj dialogu! Berisha litarin ne fyte Lulit dhe Partis Demokratike. Jo hyrjes ne parlament,dialogun e vazhdojm me telefon… keshtu deklaroj Lulzim Basha perpara gazetareve.
E than troçe dhe pa dorashka, kjo opozit nuke eshte e afet ase per dialog dhe ase per parlament.
Berisha po realizon ate qe une e kame thane here pas here ne shkrimet dhe opinionet e mija,
nuk e do Shqiperin te integrohet ne BE.

Praktika e njekur ne tete vitet e qeverises Berisha, tashma kete opozit e ka degraduar perfundimisht.
Mazhoranca poi hape rruge dialogut konstruktiv, opozita kerkon te kushtezoj gjithçkahin! Kesaj si ti themi ?
Opozita deri dje kerkonte me te madhe dekriminalizimin e parlamentit, nji nisem e menduar mire per te krijuar ngerçin.… | Lexo me tej...

Në shenjë ngushëllimi ndaj Poetit

Me pikëllim të thellë, këto ditë morëm lajmin e rëndë dhe të papritur për vdekjen e djalit të poetit Visar Zhiti. Një dhembje e madhe, që do të mbahet mend gjatë, e cila iu shtua familjes, krijuesve dhe popullit shqiptar në përgjithësi.
Rasti i tij tragjik, sikur dëshmon edhe një herë se Zoti, vërtetë marrka njerëzit e veçantë pranë vetit, siç thuhet tash e sa kohë në besëtytnitë tona.

Apo ndoshta, të shumëvuajturit i munduaka edhe ai më tepër në këtë jetë, për të cilën gjithmonë thuhet se është e rrejshme dhe e mundimshme. Sidoqoftë, për momentin nuk është më me aq rëndësi se cila nga këto fakte, ka domethënie dominuese!

Ajo që dihet dhe bëri të vuajnë të gjithë ata që e deshën dhe e duan Poetin Visar Zhiti, të cilit edhe në këto çaste dhembjesh të rënda i qëndrojnë pranë, është fatkeqësia që këto ditë i ndodhi, kur papritur dhe në moshën më të mirë, djali i tij i vetëm humbi jetën!… | Lexo me tej...

Me piktorin Flamur Bajram Gjoni, emigrant në Greqi

Flamuri i nji djal i lindur dhei rritur ne fshatin Kukel te komunes Bushat Shkoder, e njofe qe ne ditet e para te lindjes, pasi kemi shume afer me shtepit tona.

Ishim te dy nga krahina e veriut, une Dukagjinas dhe Flamuri nga Tropoja, po kishim mardhanie familjare teper miqesore, po ne e vzhdua traditen e mire te dashamiresis nder familjare.
Flamuri si shume te ri ishte i apasionuar per dije dhe shkollim, po kishte nji te veçant qe fare i vogel e kujtoj teke pikturonte, lule, zogje, makina, traktora e tjera.
Me shaka i thonim ne ato vite te femijeris, Flamur do bahesh piktor, po interesante ishte pergjigja e tije me plot humor, po piktor do bahem, dhe ashtu u be.

| Lexo me tej...

Mediat sociale dhe lufta psikologjike

Nga Aurel Dasareti, USA, ekspert i shkencave ushtarake-psikologjike (dasaretiaurel@yahoo.com.au)

Propaganda është manipulim i qëllimshëm i emocioneve dhe mendimeve të njerëzve për të bindur ata të besojnë ose të bëjnë gjëra të caktuara.

* * *

Bindjet fundamentaliste janë më të lehta për t`u përligjur me argumente racionale, por ato kanë forcë tërheqëse emocionale më të madhe pikërisht sepse janë më primitive.
Kur përmendim fundamentalizmin, shpesh mendojmë për fundamentalizmin islamik, por ne jemi dëshmitarë të ringjalljes së prirjeve fundamentaliste në mbarë bllokun ish komunist e më gjerë. Këto prirje kanë bashkë elemente kombëtare dhe fetare. Ato nuk kanë ideologji të shtjelluara dhe plotësisht të zhvilluara – por e marrin frymëzimin nga e kaluara e turbullt. Me shembjen e komunizmit, lufta midis koncepteve të shoqërisë së hapur dhe shoqërisë së mbyllur nuk ka përfunduar.… | Lexo me tej...

ATDHEU NIS TEK ZEMRA

Rrustem Geci

poemë për shpërnguljen

Atdheu nis tek zemra, tek
gjuha, flamuri, se në dhé të
huaj, ndrron emrin dhe guri!..

Stamboll, Prill, 1993

Re të luftës,.. dallgë dhe stuhi
S´na u hoqën mbi qepallë
Më të fortë ishim se vetë Sparta
Natën mbi Trojën nuk di ta falë

Dielli mbi Shqipëri nuk digjet
Shqipëria s´rron e poshtëruar
Roma Çezarit, Nata Osmanlliut
tokave tona flakën ia vunë

Në një kontratë të vitit 1937
Të dënuar ishim,…me kalvar
Në atë ( kontratë ) të fqinjëve
Shpërngulja ish atentati i parë

Ku jemi, dhe a jemi gjëkundi
Që t´i bëjmë ballë shpërnguljes
Vrasjeve, djegieve, zvogëlimit
Doktrinave fashiste të fqinjëve

2
———————————-
O populli im i munduar
tejpërtej i kami rënë ferrit
me vuajtje e kami këtë jetë
prangat po m´i hanë duart

Burgjet kudo janë njësoj
uniformë, hetuesi , tortura
zvogëluesit e trojeve tona
të gjitha mynxyrat i dinin

Krajla, mbretër e perandor
që s´ i patëm kurrë asgjë
na shkulën dhe degëdisën
nëpër vende krejt të huaja

Njerëz të mirë të atdheut
ende s´jemi krejt i harruar
gjakun si t´ia fshij plagës
plagën si t´ia fshij zemrës

3
————————————-
Lexues, hapi regjistrat e kohës
hape shekullin e 19 dhe 20-të
dhe arkivat tona me Turqinë
brenda janë 2 qind kryengritje

Nuk ka njeri në këtë botë, që
ta fshij gjakun e shpërnguljes
plagët janë shumë shekullore
dhimbjet janë të çdoditshme

Udha për Selanik me qerre
ishte një dramë më shumë
një përgjakje e papërshkruar
në ato ndjekje dhe shpërngulje

Një mik i imi, Armir Kosova
pjesëmarrës i (tre) luftërave
me lot në sy më drejtohet;
si t´ ia fshij gjakun plagës

Në çastin kur më dëbuan
tregon miku im i shpërngulur
putha pragun e shtëpisë sime
dhe mora një qese me dhé
që të mos më bjerë hiadha
apo ndonjë gjëmë çmendie

4
————————————
I shpërnguluri në dhé të huaj
bën luftë me të aktorët
ai s´pajtohet në asnjë çast
të heq dorë nga atdheu i tij

Në këtë luftë të pashpallur
unë gjuhës i kërkoj ndihmë
fjalët ia pastroj çdo ditë
me gjuhën të mos harrohemi

Në ato vite të shpërnguljes
Stambolli ishte një vrasje
ku “vetëdorzohej” identiteti
gjëja më e çmuar e njeriut

Në Bashkinë e Stambollit
në Zyrat e tyre për të huajt
tek po prisja në korridor
të merrja kombësinë turke
në radhët me ne, ishte një
Vajzë bjonde, vjeç 16 , nga
Keçekolla e Prishtinës, serbi
asaj ia kishin vrarë 17 veta
të familjen, vëllëzërit, xhajat
ndërsa vajza kishte shpëtuar
duke u fshehur në plevicë

5
——————————–

Ajo vajzë me tërë ato varre
doli nga zyra e zemëruar
ç´janë këto deftere turpi
unë kthehem në Kosovë
te varri i mamit dhe babit
dhe te varri i 3 vëllëzërve
o e gjallë s´ndërroj komb
dajë, dua diellin e fshatit tim
diellin e padjegur të fushave
fshatin me fytyrë bari
në Kosovë dua të bëhem nënë
dhe të lindi shumë fëmijë

O më të mirët e shpirtit
Gjergj, Aleks , Trëndëlinë
dhe juve që s´ po u njoh
gjuamëni me gurët tuaj
se unë biri juaj, Azgani
do duhej të isha me ju
të jepja dhe unë pak gjak
nga ( gjaku ) i trupit tim
Sa ( herë ) përmallohem
i bie telefonit e bisedoj;
Kosovë, tungjatjeta, si je

6
———————————-
katundi s´i është; si dolët
në mëngjes, a pati bastisje
a jeni të gjithë shëndosh
dhe sa nuse lindën fëmijë

Në varrezat e Stambollit
prehen me mijëra shqiptarë
thonë se vdiqën në këmbë
dhe me mall të atdheut

Nuk ka ilaq në këtë botë
që ma fshinë mallin e zemrës
në Selanikun e atyre viteve
Selaniku ishte një përgjakje

Dëshimtari Kastrati rrëfen
tragjedinë e shpërnguljes
e kam përjetuar në Selanik
në një anije të vjetër greke
që transportonte shqiptarët
për në humbje dhe harrim

Në atë anije unë kam parë
një grua nga rrethi Gjilanit
pasi gjuan djalin nga anija
edhe ajo pas hidhet në det!..

| Lexo me tej...

“Vetëm zjarri i veprave tona mund të ngrohë zemrat e lexuesve”

SERGEJ ALEKSANDROVIC ESENIN
(Kostantinovo, 3 tetor 1895 – S.Petroburg, 28 dhjetor 1925)

Nje jete e shkurter dhe madheshtore asht karriera poetike e poetit madh rus Esenin. Ne kulmin e prodhimtarise dhe fames se tij, ne nje dite fund dhjetori 1925 ne moshen 30 vjeçare gjendet i vet varur ne nje dhome hoteli ne San Petroburg. Ndoshta jeta, ndoshta alkoli, ndoshta… nuk dihet. Ai vdiq duke lane mbrapa nje bote te madhe krijuese poetike.

Boris Pasternak shkruan: “Toka ruse nuk ka kriju asgja ma origjinale, ma natyrore, ma te bukur e ma te mire se Sergej Eseninin. Ndaj jetes vet ai asht sjelle si ne perralle. Edhe vargjet i ka shkru si ne perralle, duke i palose si letra dhe duke i shkru me gjakun e zemres se tij“.… | Lexo me tej...

DRITA NIKOLIQI BINAJ – KRIJUESE E SAKTË E NGJARJEVE JETËSORE ME NJË FUQI TË MENDIMIT KRIJUES

Hysen Ibrahimi, Kryetar i Shoqatës
së Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë
„Papa Klementi XI Albani“, Suedi dhe
Nënkryetar i Lidhjes së Krijuesve
Shqiptarë në Mërgatë.

Suedi/Förslöv, 18-12-2014

Recension

Mënyra e shprehjes poetike të autorës Drita Nikoliqi-Binaj në poezi, përkatsisht formën se si e krijon poezinë në rrugën e saj krijuese, janë kryesisht tematika në të cilën përqëndrohet autorja. Mjeshtërisht, avancon sferën e zgjërimit të temës duke bërë një zgjedhje perfekte shprehëse, që janë të reja për fushën poetike.

Mënyra e avancimit në poezi nga autorja Drita Nikoliqi Binaj, ndonëse shumë herë përkufizohet dukshëm me një temë të caktuar, ka diçka thellësisht në vetvete dhe ndodhë që len vend për t‘i shprehur me një plan tjetër, sikurse që shkruan në librin „SI TA PAGËZOJ HESHTJEN“ në poezinë e saj të titulluar „TË DUA“:

Tani nuk je i imi
je fat i tjetërkujtë.

| Lexo me tej...

Dibra shpreson por peticionin vazhdon

Dr. Gëzim Alpion
Angli

16 dhjetor 2014

NJOFTIM PËR MEDIAT

Sot kam marrë disa mesazhe nga kolegë, miq dhe njerëz të panjohur për të më bërë me dije për njoftimin e përcjellur nga Kryeministri Edi Rama në Facebook për nënshkrimin e ‘memorandumit të bashkëpunimit’ me Bankën Kineze Exim për financimin e disa projekteve në Shqipëri, përfshirë Rrugën e Arbërit, e cila, po sipas Ramës, do të nisë vitin e ardhshëm.

Ne e përshëndesim sigurimin e fondeve për këtë vepër jetike për infrastrukturën e Dibrës, Shqipërisë verilindore, dhe këtij rajoni në Ballkan.

Shpresojmë që qeveria Rama të bëjë publike sa më shpejt kushtet e nënshkrimit të marrëveshjes me këtë bankë dhe të njoftojë se kur do të fillojë dhe përfundojë çdo segment i Rrugës së Arbërit.… | Lexo me tej...

EDIT DURHAMI – PËRKRAHËSE E KAUZËS SHQIPTARE

(Në 70-vjetorin e vdekjës)

Dr. Nail Draga

Nga të dhënat e njohura deri më tash del qartë se ngjarjet e zhvilluara gjatë periudhës së lavdishme të Rilindjës Kombëtare Shqiptare kanë zgjuar kureshtjen e personaliteteve të huaja për të vizituar viset shqiptare.Trajtimi i çështjeve përkatëse për shqiptarët dhe Shqipërinë ishin në qendër të vemendjës së artikujve dhe botimeve të tyre në qendrat e ndryshme evropiane.Falë angazhimit të tyre bota evropiane u senzibilizua dukshëm për çështjen shqiptare jo si çështje ballkanike por evropiane.
Nga plejada e atyre personaliteteve që vizituan shqiptarët dhe Shqipërinë nuk ka dilemë së vend nderi zë anglezja zonja Edith Durhami(1863-1944). Ajo ishte një udhëtare, artiste, publiciste, shkrimtare dhe një antropologe e njohur në fund të shekullit XIX dhe fillim të shekullit XX.… | Lexo me tej...

REPORTAZH FOTOGRAFIK NGA E KALUERA E SHQIPËRISË

(Nga enciklopeditë e huaja)

Arkivat hitorike në vende të huaja janë plot me histori nga Shqipëria e lashte, ku vertetojnë shumë fakte shqiptare, ku nuk janë mundur për faktorë të rendsishem të shkruhen nga vetë shqipetaret. Ndaj historia duhet të shkruhet reale dhe pa emocione politike dhe në luftë edhe me konfliktin e interesave dy palëshe, si të huaj dhe të vendit. Këto pak foto u moren nga enciklopedia italiane, ku autorë te huaj kanë deposituar dhe me shumë shkrime të rendsishme, që është e nevojshme të perkthehen dhe t’i bashkangjiten historisë tonë per të ardhmen e brezave…

Përgatitur nga Zef Mulaj

Kullë në Mirdita, Foto nga Von Nopcsa, Albania

Ura mbi lumin Osum, Foto Almagià

Bari nga Shqipëria e jugut, Foto Ugolini

Kosha misri, zona e Shkodres, Foto Ugolini

Nga malësia e Shkodrës, Foto Ugolini

Varreza të vjetra shqiptare, Foto nga Anderson

Kisha shqiptare bizantine Mesopotame, Foto Ugolini

Urë mbi lumin e Tiranes, Nga Nowack

Kostume nga shqiperia e jugut Fot Ugolini

Xhamia e madhe e Tiranes Foto Ugolini

Kostume grash shqiptare në veri, Foto Ugolini

Ura veneciane mbi lumin e Tiranës

Grua shqiptare në veshje Ilire, Foto Ugolini

Varrezat e Elbasanit, foto Ugolini

Xhamia në tirane, Foto Ugolini

Berati, foto Almgirà

Pamje antike shqiptare ne jug, Foto Ugolini

Një treg në Shqiperinë qëndrore, Foto Ugolini| Lexo me tej...

Aromё festash nё Sapienza – Universiteti i Romёs

Gazetare Valentina Gjoni

Sapienza – Universiteti i Romёs, mё i madhi nё Europё, mbart nё themelet e saj pjesёn mё tё madhe tё historisё sё Italisё. Kёto ditё edhe kёtu nё qendёr tё qytetit studenti si çdo vit, ёshtё vendosur pema e Vitit tё Ri, si dёshirё pёr tё shkёmbyer urimet pёr festat e fund vitit! Ky Universitet, labirint’h i dijes mbetet ёndёrr e pa prekur pёr shumё tё rinjё, shumё tё tjerё qё pёrpёliten pёr tё dhёnё provimet e fundit e shumё qё krenohen se studimet i kanё mbaruar aty.

Nga viti 2000 deri nё vitin 2010 shihej njё dyndje e studentёve shqiptarё nё Universitetin mё antik tё Italisё i krijuar nga Papa Bonifacio VIII nё prill tё vitit 1303.… | Lexo me tej...

KUSH NUK FLET ME EMNA ?!

Nga Fritz RADOVANI:

Në 70 vjetorin e përmbytjes së Shqipnisë…

■ “NË ÇDO METER KATROR – VETËM DOSJE…”
Besoj, ju kujtohet shprehja popullore: “Më ka çue Nana, me la gojën!”…

Me rasën e shumë të përfolunave “hapje dosjesh”, lexoj artikuj e shumë mendime që jepen për këte veprim që asht një “dëshirë” ma shumë se 24 vjeçare e zhvillimeve demokratike në Shqipni. Më kujtohet mirë kur kam kerkue në mbledhjen e zhvillueme në Komitetin Ekz. K.P. të Rrethit Shkodres, në Shtator të vitit 1991 nga z. Gramoz Pashko, formimin e “Shoqatës së të Përsekutuemëve Politik të Shkodres”, dhe mbas pak ditësh, z. Pashko, erdhi në Shkoder dhe komunikoj kerkesen time, që bana në emnin e BSPSh së Shkodres.… | Lexo me tej...

Faqja 6 prej 45« E para...45678...203040...E fundit »