Sondazhi

A duhet të dënohen politikanët, që kanë vjedhur dhe kanë abuzuar me pronën publike?

Shfaq Rezultatet

Ngarkon ... Ngarkon ...

Kalendari

Mars 2015
H M M E P D S
« Shk    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Arkivi

Kategoria

Përdorues NëLinjë

IDEALI I TYRE ISHTE ÇLIRIMI I KOSOVËS

SHKRUAN: IDRIZ ZEQIRAJ

Shoqata Kulturore Shqiptare “Kadri Zeka”, në Kirchheim-Teck, të Landit Baden Würtemberg, në Gjermani, prej shumë vitesh zhvillon veprimtari kulturore, humanitare dhe atdhetare. Ajo u themelua me vullnetin dhe nismën e mërgimtarëve tanë në atë mjedis. Qëllimi fisnik i themelimit të Shoqatës në fjalë, tuboi shumë mërgimtarë, qoftë si anëtarë apo simpatizantë.

Vend i vrasjes të Vëllezërve Gërvalla dhe Kadri Zeka, në Untergruppenbach të Heilbronn-it, Homazhe të bëra më 17.01.2015

Bashkatdhetarët tanë në Kichheim-Teck me rrethinë kontribuan në shumë drejtime. Atdheu, Kosova ishte dhe mbeti dhembja, malli dhe dashuria skajore. Përgjatë kohës të paqes relative, ndihmuan për mbijetesën e popullit, përkrah shumë mijëra mërgimtarëve tjerë anekënd botës demokratike dhe të begatë. Gjatë luftës, përveç përfaqësimit fizik në luftë, Mërgata tuboi sasi të konsiderueshme materialësh dhe para.… | Lexo me tej...

JA KUSHE ESHTE ARTISTI SHQIPTAR ALFRED MIRASHI QE PO MAHNIT ITALINË DHE MA GJERE

Gjin Musa

18 Artiste Shqipetare ne Bienalen e Torinos “Stemperando” 2015, të ftuar nga Alfred Milot Mirashi

E enjte, 5 shkurt do të përurohet zyrtarisht edicioni i gjashtë të Bienales Ndërkombëtare të veprave të artit në letër “Stemperando” që do të ekspozohet ne tre qytete: Torino, Tiranë, Romë, duke ruajtur objektivat e saj dhe karakteristikat e veta.

Biblioteka Kombëtare Universitare e Torinos do të presë etapen e parë të bienales, e cila ka lindur në Qytetin e Italise, Spoleto në vitin 2003 ne bashkepunim me Festivalin e dy botëve. Më pas, punimet do të transferohen në Tiranë ne kryeqytetin tone dhe veprat do të ekspozohen në Muzeun Historik Kombëtar të Shqipërisë.,pastaj me ne fund ekspozita do të bëhet në Romë, në Muzeun e Vjetër Villa Villa Doria Pamphili, ku do të përfundojësi bienale.… | Lexo me tej...

Blushi: Kjo qeveri e humbi shumicën

TIRANE – Deputeti socialist, Ben Blushi, mendon se përmbytjet ishin humbja e parë e kësaj qeverie.

“Prej shumë vitesh nuk kisha parë Shqipëri më të mjerë, më të varfër, më të pashpresë dhe më depresive”.

“Nuk duhet të jem i vetmi që kam pyetur veten: Ku jetojnë këta njerëz? Në cilin shtet? A jetojnë si ne? A kanë më ëndrra, iluzione, shpresë dhe fuqi për të përmirësuar jetën e tyre?”

“Të varfërit nuk besojnë më te reformat, nuk presin asgjë nga zgjedhjet, nga liria e fjalës, nga rotacionet dhe lëmimet e demokracisë sepse jetojnë në një rend tjetër”, shkruan Blushi në një analizë në gazetën Panorama.

Ai thumbon ato që qeveria i quan reforma.

“Shkurtimi i numrit të përfituesve të asistencës sociale nuk është reformë, është masë.… | Lexo me tej...

Kosova po i fal Evropës të rinjtë e vet me vlera mbi 200.000 € për person !!!

Shkruan Luan Dibrani, art@asllandibrani.com

Eksodi i shpërnguljes shekullore nga trojet e gadishullit ballkanik me vendbanime shqiptare po vazhdon! Ky fenomen u përshkallëzuar me përmasa rrëqethëse, te dhimbshme dhe shumë të rrezikshme për Kosovën. Faktorët po shihen, arsyet po dihen!?… Plagët që po i krijohen Kosovës po shihen dhe rriten për çdo ditë. Shifrat po rriten nga ora në orë, me një bilanc që vetëm për muajin Janar, Kosova mbeti pa 60.000 mije të rinj (banorë).

I njëjti ritëm u përsërit atëherë nga pushtuesit e vet, por sot nga pushtetarët e vet qe i besoj votën e vet. Këtu ndryshon vetëm forma, atëherë kanë zgjatë me muaj këto shpërngulje, sot për 24 të rinjtë dhe popullin tonë e tret Evropa në barkun e vet, duke e njom trupin e vet të mplakur me rininë e Kosovës !… | Lexo me tej...

NËNAT TONA HEROINA

Xhemail Peci

Në kohët me zezona e dhurata të danajve, gjithë shqota dhe ligatina,
në kohët ziliqare kur shfaqen e rishfaqen rrangallat tinzare në pazare,
kur flasin të na zbrapsin e kur fryejnë sërish murrlane dhe suferina,
krenare dhe madhështore ngriten prapë ato:
NËNAT TONA HEROINA!

Kur në lukuninë e tyre tëçmendur u nisën ujqit në gjah për viktima,
kur dogjën dhe poqën me zjarr e me hekur të mnershmit përbindësha,
kur tokën tonë e bënë shkrumb e hi me topa, me tanke e autoblinda,
vetëm përpara pelerinëssë gjakut u përkulën ato:
NËNAT TONA HEROINA!

Kur erdhën lubi e u sulën stuhi, nga faqja e dheut Iliri – për t’na zhbi,
kur na shtypën dhe na shtrydhën e kur futën donin shtëpi për shtëpi,
kur ikonat mesjetare nëpër kafka dhe lëkura me thika i vizatuan,
e kur gotat cakërruan tek i ngrenin për dolli, gjakun e njomë duke pi,
njëra u tha jam Teutë, tjerat: Vojsavë, Argjiro Monavica, Bubulina
Laskalina, Marigo Postja – u tha tjetra, Tringë Martini e Elena Gjika.… | Lexo me tej...

PRAPË PO SHKON GJAKU I SHQIPTARIT!

Xhemail Peci

(Fragmente nga libri : Poemë për Shqiptarët e Amerikës)

Gjaku i Arbërit po shkon ! (Jeronim De Rada).
O popull ! Këta bij e këta bija, që t’i hanë gjarpërinj me sprija, që t’i grijnë skamja e varfëria, o popull: I ke bij e i ke bija ! (Viktor Hygo).
Jo Gjermnainë ta çojmë në Amerikë, po Amerikën ta sjellim në Gjermani ! (Johan Volfgang Gëte)

1.

Dridhen muzgjet,
si zërat e zemrave në përshëndetje,
dridhen !
E qepallat e syve,
përdridhen në ndarjen e fundit,
fluturim zogjsh me flakë trëndafilash,
me mall ushqehet Atdheu,
populli me lot,
me lot dhe me shpresa,
natë pa hanë n’Lugje t’Verdha,
kërkon djalin shamizeza!

| Lexo me tej...

Ikje apo dëbim masiv ?!

Kosova është kthyer në dinasti të krimit, 120 deputet, kanë pasuri sa një milion shqiptar, apo thënë më drejtë, më shumë se gjysma e banorëve të saj.

Ky fakt trishtues flet vet, flet më shumë se mijëra fjalë, dhe nuk do asnjë koment.
Nga ardhja e “patriotëve” të tillë në pushtet, vendi fatkeq nuk njeh ecje as përparim, e si duket nga dështimi në dështim do të përfundoj në kolaps total dhe katastrofë të përgjithshme, në të cilën mund të pësojnë edhe vet mbjellësit e saj.

Vetëm, rreth 16 vite pas dëbimit të Serbisë nga NATO, sipas marrëveshjes së arritur në Kumanovë, ndërmjet përfaqësuesve të Aleancës Euro-Atlantike dhe komandës së ushtrisë pushtuese serbe, politikanë, “patriot”, kryetar partish e komandantë, janë kthyer në padronë të shtetit, kurse shqiptarët në tepricë teknologjike dhe njerëz të pa atdhe, të destinuar për dëbim.… | Lexo me tej...

MOS IKNI NGA TOKA MËMË

Dr. Zef Mulaj /Poet/

Në Kosovë, qindra qytetarë po përpiqen çdo natë të sigurojnë një vend në një nga autobusët që udhëtojnë për në Serbi, prej nga pastaj në rrugë të paligjshme synojnë një jete më të mirë në vende të Evropës Perëndimore. Me mijëra persona e kanë lënë vendin vetëm gjatë muajve të fundit dhe lëvizjet e tilla për shumë njerëz janë shenjë e pakënaqësive në rritje me udhëheqjen politike të shtetit më të ri e më të varfër të Evropës.
/Zëri i Amerikës/

MOS IK NGA TOKA MËMË

Edhe të varfrit në tokën mëmë
Sytë i shohin kaltërsi e shpresë

Në buzëqeshje pikon shije nëne
Aromë e saj të mbanë gjallë
Që është themel i gurit të parë
Aty ndien lumturinë që jeton
E larg ndien heshtjen e vdekjes
Pa erën e tokës që të mbulon

Në tokën mëmë është trupi
Me gjymtyrë me fruta dashurie

Toka e mbetur djerrë të mallkon
Dhe kur je larg saj të quan tradhtar
Aty është thesari i vjetër e i ri

Mos ik nga toka Mëmë
Ajo është gjaku i brezave.

| Lexo me tej...

YJET E KOSOVËS QË NUK SHUHEN KURRË

Milazim F. KADRIU

(Kushtuar Jusuf e Bardhosh Gërvallës dhe Kadri Zekës)

Ju zgjodhët vetëm një rrugë
U flijuat për Kosovë – Përherë bëni Dritë
Simbole përjetësie do tu kemi gjithnjë
U vrau dora gjakatare e Serbisë
Fjala dhe vepra juaj mbeti në histori

Kush ju vrau iu thaftë dora
Atdheun ende nuk e bëmë si ju deshët
Duhet hequr robërinë thatë, vendi meriton LIRINË!
Rinia shqiptare lirinë solli por ende ka punë
Ishit dhe gjithmonë do jeni mes nesh

Betimi juaj ishte i qartë
Askush s´mund t´na ndalë,vetën kombit ia kemi falë
Rrugës tejet të mundimshme shkuat, ne ju pasojmë
Dhe prapë rritemi,dhe prapë luftojmë
O ka Nënëlokja Sokola prapë Kosovës Zot për t´i dalë
Shtriga famëkeqe këtu më kurrë s’ka për të adhë.… | Lexo me tej...

Laiciteti i shtetit shqiptar nuk duhet diskutuar

Dr. Gëzim Alpion, Angli

7 Shkurt 2015

Sipas mediave, Kisha Katolike shqiptare ka dalur kundër propozimit për të emëruar z. Visar Zhiti ambasador në Vatikan.

Një institucion fetar ‘ka të drejtë’ të identifikoj se dikush i përket këtij apo atij besimi po aq sa mjekut ‘i lejohet’ të publikoj informacion për pacientët e tij.

Përkatësia fetare nuk është si ajo etnike, nacionale apo politike. Nëse i përkasim një besimi fetar apo jo, është një çështje tërësisht personale dhe intime. Për këtë ka të dhëna vetëm ‘vetëdija’, të cilën nuk mund ta ‘lexoj’ askush, përfshirë priftërinjtë dhe hoxhallarët.

Arsyja se përse po komentoj për këtë çështje nuk ka të bëj me faktin se propozimin në fjalë e bëri kryeministri aktual i Shqipërisë.… | Lexo me tej...

NJË KUJTIM PËR HALLEN TIME

AGIM GASHI

AJO SOT PARA MËNGJESIT MORI RRUGËN DREJT QIELLIT

Sot erdhi lajmi mortor për shuarjen e hallës sime Nurije Gashi-Ahmeti. Ajo e kishte fillue rrugëtimin e saj për në boten e amshuar pak para mesnates.

Nurije Gashi-Ahmeti, 12.12.1937- 07.02.2015

Si të gjitha lajmet mortore që duke ardhë në mërgimin e zi, rëndohen fort dhe pesha e tyre është më e madhe se në vendlindje, edhe te unë ishte i rëndë, i rëndë sa shkëmbi.
Menjëherë, pasiqë vllau Agroni më lajmroi, më dolen përpara mbesat dhe nipat e mi, Selvija, Xhelali, Sadia, Mani e Shukria të cilët smundem ti takoj e ti përqafoj për të ju shpreh ngushllimet e mia. Eh, kështu e ka mërgimi i zi që na katandisi si është më keq.… | Lexo me tej...

Kështu Obama fyen historinë dhe na urren ne

Të thuash që terroristët islamikë dhe kryqtarët e krishterë janë e njëjta gjë, do të thotë të jesh injorant nga realiteti i islamit.

Nga Magdi Cristiano Allam*

Obama na urren.

Të mbështesësh idenë se terroristët islamikë dhe kryqtarët e krishterë janë e njëjta gjë, do të thotë të jesh injorant nga realiteti i islamit duke e glorifikuar atë dhe njëkohësisht të kultivosh paragjykime ndaj krishtërimit, duke e kriminalizuar atë.

Në fjalën e tij në shtëpinë e Bardhë me rastin e “Mëngjesit të Lutjeve”, Obama ka thënë se gjatë Kryqëzatave dhe Inkuzicionit, të krishterët kanë bërë vepra të tmerrshme në emër të Krishtit dhe se “në vendin tonë janë justifikuar shumë krime në emër të Krishtit”.

Ndërkohë, ka çliruar islamin, duke thënë se “ata që kryejnë akte terroriste dhe dhunë në emër të islamit, janë duke e tradhtuar islamin”.… | Lexo me tej...

Rrustem Geci, Tufë poezish nga libri, “Kanuni poetik”

LIRIKË ME KOSOVË

Aty ku e drejta është në burg
dhe liria ç´nderohet çdo ditë
lufta politike s´njeh të afërm
aty edhe i afërmi merr gjak

Kjo lëndë e trishtë për pushtet
hap rrugët e përgjakjeve, dhe
mbahet me injarantë e teveqel
dhe ngritet me fushatë e krim

Në betejat e ashpra për fron
sponzor janë rendi dhe paraja
diktatorët nuk lindin vetvetiu
në fron ata i ngrejnë magnatët

Një pretendent të tijëve u tha;
nëse unë do vij në pushtet; u
jap qumësht nga qumështi i
juaj, dhe bukë nga buka juaj

P O E T I

Në poezi ësht gjaku im
Kosova e të gjitha kohrave
sa herë qan a ngec historia
veton dhe bubullon poezia

Midis ajrit, frymës dhe ujit
midis bimëve dhe bëmave
jeta jonë jo rrallë pluskon
në heshtje dhe pa beteja

Koha na do si do vetë
jo ashtu si e ( duam ) ne
ëndërrës zëshëm i thërras
po edhe ajo më del e zënë

Dhjamin dhe metaforat zih
asnjë lloj i artit si duron
poezia ndjehet e trishtuar
sa herë me emër shenjëzon

LULET E KUQE TË MARSIT

Të gjitha eposet janë zgjuar
fushës së gjelbër të Kosovës
brenda është muza dardanëve
brenda është Shqipëria etnike

Të gjitha eposet janë zgjuar
me vete sjellin pluhur e tym
të sulmuara janë tre Trojat
dhe kullat me gur të Olimpit

Të gjitha eposet janë zgjuar
në grimcat magjike të fjalës
për të përjetshmin tonë atdhé
për të përjetshmen, Shqipëri

Të gjitha eposet janë zgjuar
fushës së gjelbër të Kosovës
të ruajnë qënien dhe shpirtin
gjakun gjuhësor të shqipes

E ËMBLA E GJUHËS

Në artin e gjuhës së folur
në artin e gjuhës së shkruar
gjeni e gjuhës-fjalët i mbjellë
gjeni e gjuhës, fjalët i rritë

Për mija vjet të gjuhës sonë
në dheun ku rrënjëzon bari
edhe toka flet s´i flasim ne
dhe gjuha qeshë si qeshim ne

Në sintaksë ku lulëzon gjuha
çdo shkronjë ka diellin e vet
që nga mëngjesi e në muzg
në gjuhë shndritë një jetë e re

Gjuha ime, ti udhën mirë e di
marsho me gjakun shkrimor
ti je njëlloj si perëndia, me ty
kam fjalën e gjaktë të tokës

A L B A N I

Jam popull gjysh i Evropës
popull gjysh i gjuhëve të saj
krijues i qytetërimit të lashtë
popull pellazgo-iliro-shqiptar

Jam Dardan i IIirisë, jam i
njëjtë me Dardanët e Trojës
Jam njëgjakësh me pellazgët
shqiptar prej 13 mijë vjetësh

Njerëzimit i dhamë qytetërim
I dhamë edhe – Njëperendinë
kësaj bote i dhamë katër Papë
një Skënderbeg e Nënë Terezë

Jam popull gjysh i Evropës
popull gjysh i gjuhëve të saj
kështu e thotë Pindari, këshu
është e bardha mbi të zezën!..

| Lexo me tej...

Hoxhallarët dhe krahu ekstrem islamit në Kosovë pro ikjes se popullatës shqiptare për Siri ose për Evropë!?

Nga Rrezart Kalaja

Se shpërngulja e popullatës shqiptare nga Kosova u bë një skandal i mediave vendase, evropiane po edhe ndërkombëtare nuk ka dyshim. Nga të gjitha mediat u ngrit zëri kundër këtij fenomeni te pa këndshëm për neve. Shpërngulja ma morri përmasa shqetësuese në mbarë Kosovën nga një varfëri, pa siguri dhe nga faktorët e ndryshëm e devalvuar ne ketë pamje rrëqethëse e përditshme.

Shpërngulja e tille i përngjan ikjes masive sikur në kohën e Turqisë, që u lidh marrëveshja Serbi -Turqi të zbrazen vendbanimet shqiptare. Edhe atëherë edhe tani sikur klerikëve islamik apo ma thjesht hoxhallarëve ju ka shkuar për shtati të zbrazet Kosova. Zëri i tyre u pa nëpër rrugët e Kosovës duke shantazhuar për ndërtimin e xhamive si këpurdhat pas shiut,ndërsa edhe një zë i vetëm që nga fillimi i shpërnguljes nuk u ndie nga këto forca antishqiptare dhe antikosovare!!!… | Lexo me tej...

TRI PISTAT PËR ZBARDHJEN E VRASJES TË JUSUF GËRVALLËS

Nga Idriz Zeqiraj

Të nderuar bashkëvendorë – përshëndetje të çiltëra për të gjithë Ju!

Përgëzime dhe respekt për kryetarin e nderit të Shoqatës “Kadri Zeka”, në Kirchheim-Teck, Xhafer Lecin, kryetarin aktual Taxhidin Bakiu, me kryesinë e tyre simpatike, kryetarin e Shoqatës “Bardhosh Gërvalla, në Ludwigsburg, Bedrush Nezaj, për organizimin dinjitoz të kësaj Akademie Përkujtimore, të cilët ndër vite e dekada janë shquar në veprimtaritë e shumëta lokale e kombëtare.

Organizimi i kësaj Akademie Përkujtimore, është homazhi, nderimi meritor për heronjtë e Untergruppenbach-ut, heronjtë e Mërgatës shqiptare, heronjtë e Kosovës dhe të kombit mbarë: Jusuf e Bardhosh Gërvalla, Kadri Zeka, Enver Hadri, Vehbi Ibrahimi e Musa Hoti.

Jeta, vepra dhe vdekja e bujshme e tyre kanë lënë gjurmë, vërragë e brengë në zemrat dhe mendjet gjithëshqiptare.… | Lexo me tej...

BARTI ME DEKADA FANARIN E DRITËS PËR TË LARGUAR ERRËSIRËN E ROBËRISË NGA KËTO TROJE

“Demaçi, Aromë atdheu”, përgatiti Selatin Novosella, botoi SHBPK, Prishtinë 2014

Milazim F. KADRIU

Tashmë tek ne janë botuar disa antologji poetike që u kushtohen figurave të ndryshme kombëtare. Vargut të tyre në nëntorin e vitit 2014 iu shtua edhe një antologji e veçantë e përgatitur nga Selatin Novosella.

Dalja e librit “Demaçi, Aromë atdheu”, njëkohësisht përputhet me 50 – vjetorin e veprimtarisë së organizatës atdhetare Lëvizja Revolucionare për Bashkimin e Shqiptarëve, e themeluar dhe e udhëhequr pikërisht nga Adem Demaçi, para gjysmë shekulli, për çka Ai qe gjykuar me 15 vjet burg të rëndë.

Novosella që njihet edhe si biograf i simbolit të qëndresës kombëtare, Adem Demaçi, kësaj radhe para lexuesve vjen me antologjinë “Demaçi, Aromë atdheu”, ku ka përmbledh mbi 80 poezi të autorëve të ndryshëm nga të katër anët e trojeve shqiptare.… | Lexo me tej...

Tufë me poezi nga Teuta Sadiku

Teuta Sadiku

Keqësim moti

Kundërshtoj të largohem në këtë orë kaotike
tani kur dheu tënd ndër gishta më është ngjizur
një dorë ujë kroi më afrove të mos mbytem
krijo diçka më thosh, si trashëgim fëmijëve.

Punova një çati me oxhak dhe me sofër
vatra të rrijë ndezur, të ketë bukë shtëpie
në valicën që kurrë smu hoq nga dora
një ëndërr e venitur u ngjall këtë ditë zie.

Më pas pashë gërma alfabeti tutje,të largohen
duhej shkruar gjuha, testament trashëgimnie
pikturova një lundër ΄Shpresë΄ e pagëzova
,të shpëtonin, drejt teje i nisa me rreze diellore.

Dhe çfarë në hapen qiejt, flakë nxjerrin nga goja
E çfarë në se ujët shembin ura, legjenda e mite
nga thellësitë e tokës thërret gjuha e jotja
Dheu nuk rrëshqet pranë rrënjëve të pemëve.

| Lexo me tej...

Baton Haxhiu koha është për dëmshpërblim lufte ndaj Kosovës e jo t’i kërkojmë falje Serbisë!!!

Shkruan Asllan Dibrani, art@asllandibrani.com

Baton Haxhiun një njeri i cili nuk është i ngopur akoma me vrasjen masive dhe gjenocidin qe u zhvilluar kundër popullit tonë nga aparatura serbe.
Se shqiptaret me të mirë dhe ma të devotshëm, ata qe u sakrifikuam për çështjen e Kosovës me burgje, me luftë, me vrasje, me aktivitete gjithnjë kombëtare për ta çliruar Kosovën njëherë e përgjithmonë nga çizmja e armiqve, jemi të keqtrajtuar dhe keqpërdorur s’ka dyshim. Gjithmonë jemi përbuzur nga vet qeveritarët tanë, nga vet politikat tanë duke filluar nga Ahmet Zogu që i vrau shumë patriot qe ishin projektues të pavarësisë së Shqipërisë!?. Po ashtu edhe Enver Hoxha vrau njerëzit kundërshtar qe ishin të një mendje tjetër me ndërtuar Shqipërinë.

Ky fenomen po vazhdon edhe në Kosovën e pasluftës duke i vrare njerëzit ma të devotshëm dhe me vlera.… | Lexo me tej...

ATE QE TA THOTË ZEMRA TA SHKRUAN DORA

INTERVISTE ME Znj. RAJMONDA MACEKAJ

1. Ku keni lindur dhe çfarë kujtimesh ruan nga fëmijëria e juaj?
Unë kam lindur në Tiranë dhe fëmijëria ime është e tëra në Kryeqytet. Si çdo fëmijë Kryeqytetas, jeta këtu ka qenë e larmishme, e kulturuar dhe me prirje për tu shkolluar.Kështu ka ndodhur dhe me mua. Unë kam një shkollim të mire pasi dhe babai im ka punuar në institucione edukimi. Ndoshta ky ka qenë guri themeltar mbi të cilin është ngritur gjithë udhëtimi im i derisotëm.

2. Ku i morët dijet e para shkollore dhe si i kujton Rajmonda ato vite?
Gjithë cikli i shkollimit tim lidhet me Kryqytetin. Siç dhe dihet, pavarësisht se pjesën më të madhe të shkollimit unë e kam kryer gjatë kohës së kufizimeve dhe kushtëzimit ideologjik, d.m.th.… | Lexo me tej...

“Sekreti i Atlantidës”…

Nga Agron Luka, studiues

Sipas mitologjisë së lashtë pellazgo-ilire, “Plaku i Detit”, Nereu, që je tonte bashkë me të bijat nereidat e oqeanidat, në një shpellë nënujore të Detit Jon, e dinte “Sekretin e rrugës për te Atlanti dhe Atlantida, në fund të Tokës në Perendim” dhe ishte ai, që ia tregoi këtë rrugë eksploratorit Herakli…

Mitologjia dhe autorët antikë për Atlasin dhe ishull-kontinentin Atlantida.

Në një emision të fundit shkencor televiziv, të titulluar “Në kërkim të Atlantidës”, hidheshin disa hipoteza se ndoshta Atlantida duhej kërkuar në hapësirën ishullore vullkanike mesdhetare, si në Kreta, madje deri edhe në Trojën e famshme etj. Ndër hipotezat kandidate ka pasur supozime edhe për ishujt Britanikë, për ishujt vullkanikë të Kanarieve dhe Azoreve, për një zonë në Meksikë etj.… | Lexo me tej...

Faqja 6 prej 51« E para...45678...203040...E fundit »