Sondazhi

A duhet të dënohen politikanët, që kanë vjedhur dhe kanë abuzuar me pronën publike?

Shfaq Rezultatet

Ngarkon ... Ngarkon ...

Kalendari

Dhjetor 2014
H M M E P D S
« Nën    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Arkivi

Kategoria

Përdorues NëLinjë

Çfarë do thotë të jesh deputet?…

Gjin Musa

Ne kohen e monizmit, deputeti perfaqesonte elektoratin ne kuvendin popullor te Shqiperis, fliste kur i thonin, voten pa asnji fjale! Fliste partia kishe marre funde çdo gje.
Qe nga shembja e murit te komunizmit ne Shqiperi kane kaluar 23 vite.
Eksperimente nga ma te ndryshmet, nji demokraci e brishte, e trishte, e dhimsheme, me djegie dhe shkaterrime, me korrupsion galopant, me mdryshime qeverish, me rinovime te deputeteve, me sharje dhe vrasje, çfare nuk e kemi provuar ne keto 23 vite “demokraci”.

Fushatat elektorale ne Shqiperi i ngjajne atyre dasmave te pa funde, ku ahengu dhe muzika fillojne dite perpara se te vije nusja, po se ç’nuse do gezoje shpia kete se di askushe…
Kemi degjuar premtime nga ma marrameneset, po edhe kemi degjuar fyerje dhe sharje nga krahet politikë, qe veshtir i gjen ne fjalorin shqiptar.… Lexo me teper...

Masakra e Tivarit – Tragjedia Më e Madhe Shqiptare (6)

Ismet Hasani

Me rastin e 69 vjetorit të Masakrës se Tivarit (1945)
Rrëfimi i tmerrshëm, tronditës e rrënqethës i Musë Bali Mahmutit nga Botusha e Gjakovës- Pjesëmarrës në Masakren e Tivarit

VEPRA E MIRË NUK HARROHET KURRË PËR JETË

Baca Musë e kreu detyrën,
Ia la popullit veprën më të mirën!

Musë Bali Mahmuti u lind në Botushë të Gjakovës në vitin 1922. Në vitin 1945 u deportua si rekrut-ushtar prej Kosove në Tivar bashkë me 4.700 shqiptarë, ku u vranë e u masakaruan mbi 4.300 shqiptarë. Musa shpëtoi dhe i gjallë u tkhye në Kosovë, ku dhe ju rikthye jetës dhe familjës. Për 45 vjet nuk guxoi të flasë asnjë fjalë për Tivarin, sepse do të ndiqej e pushkatohej nga regjimi Jugsllav.… Lexo me teper...

Sa larg dhe sa afër Europës jemi?!

Gjin Musa

Populli shqiptar ka shume thanie popullore, qe kure ndalon dhe i analizon, jane shume domethanse.
Moje kasodhe ku na mblodhe!.
Edhe pak kohe ka mbetur per t’u vene ne prove edhe nji here me Bashkimin Europian, do marrim statusin? – kjo eshte pyetja e dites.

Te thuash po, na ka qefi te gjithëve, sa jemi te pregaditur per kete fitore? – trajneri Nishani eshte ne agonin e gjumit.
Nji president qe ka vetem emerin, po president i Shqiperisë nuk mundet te jete.
Nji “burre” shteti biles edhe me mustaqe, me arsim ushtarak, por i marrur penge qe ne momentin qe u zgjodh ne kete post.

Shume kushe mendoje se z.Nishani nuke do mbetej peng i Sali Berishes,po ja ishte nji parashikim zhgenjyes,Nishani tashma eshte bere nishan tamam.… Lexo me teper...

Masakra e Tivarit – Tragjedia Më e Madhe Shqiptare (5)

Ismet Hasani

Me rastin e 69 vjetorit të Masakrës se Tivarit (1945)
Rrëfimi i tmerrshëm, tronditës e rrënqethës i Musë Bali Mahmutit nga Botusha e Gjakovës- Pjesëmarrës në Masakren e Tivarit

Në kujtesën e gjatë të popullit mbetët vetëm ai njeri të cilin populli e ka dashur!

Popujt dhe kombet i shkruajnë autobiografitë e tyre në tri dorëshkrime: (1) në librin e veprave të yre, (2) në librin e fjalëve të tyre dhe (3) në librin e historisë se tyre.
*Plagët morale kanë këto veçori; fshihen, por nuk mbyllen, ato dhëmbin kurdoherë dhe janë gjithmon gati të lëshojnë gjak sa po të preken, se ngelen të gjalla e të hapura brenda në zemër!
Musë Bali Mahmuti
(1922 –1998)
*S’ka në botë asnjë arsye, asnjë ligj, asnjë të drejtë shtetërore që të përligjë masakrimin e një populli!Lexo me teper...

JOZEFINA TOPALLI E MASKUAR, PO NDIELL EREN E GJAKUT TE BASHES

Dergoi për publikimim: Gjin Musa

KABLLOGRAM Sekret i Ambasades Amerikane, derguar DASH.
E.O. 12958: DECL: 12/11/2018
TAGS: PREL PGOV AL
SUBJECT: FM BASHA BATTLING PROSECUTORS, POLITICAL RIVALS.
Klasifikohen Nga: Ambasadori John L. Withers II, arsyet 1.4 (b) dhe (d)
Problemi Basha,dhe rivaliteti politik brenda PD-se.
PËRMBLEDHJE: Pas një hetimi të gjatë dhe të diskutueshme, prokurorët kanë përcjellë padinë e ministrit të Jashtëm Lulzim Basha në Gjykatën e Lartë, e cila do të vendosë mbi
fajësine apo pafajësine e Bashes.
Por gjerat me keq per Bashen i kane bere shkrimet ne gazeta ku kane nxjerre akuzat e gjata ne shtyp
¶ 3. Problemet ligjore te Bashës janë komplikuar nga pozicioni i pasigurt e tij
në kuadër të Partisë Demokratike, me Rivalët politikë si Kryetarja e Parlamentit Jozefina
Topalli e cila po ndjell e maskuar,eren e gjakut,per ta eleminuar Bashen si rival te mundeshem politik
Vec Kryeministrit Berisha.… Lexo me teper...

Kur shpresa s’është veçse një kurvë…

Në përpjekje për të spjeguar çfarë është shpresa në këtë Zulullandin tonë Konician, ku shumëkush vuan e vajton, e ndërkohë 700 dreqen hedhin valle.

Nga Kolec TRABOINI

Qytetarët shqiptarë në përditshmëri dëgjojnë lajme që ua shkallojnë trurin. Lajme që të krijojnë sindromën e njerëzve që jetojnë jo në Europë, por nëpër fiset e xhunglave të Afrikës ku ca janë me fatin e luanit e të tjerët të presë, të viktimës së përjetshme. Kësisoj ata që kanë arritur të zënë një vend në bazë të lidhjeve fisnore, klanore, politike, tarafit e interesave mafioze ndjehen të plotfuqishëm, ndërkohë që të tjerët në fat të zi e me shpresë të vdekur sa nuk u mbetet tjetër; o ikja nga sytë këmbët prej këtij vendi të vetmallkuar ose të bëjnë vetvrasje si i vetmi shpëtim i sigurt prej kësaj katrahure ku kurrkush nuk e ka sigurinë e të nesërmes.… Lexo me teper...

Feja si politikë dhe politika e korruptuar si fe

Nga Mentor Kikia

Në librin e tij eseistik “Hëna e Shqipërisë”, gazetari, prej më shumë se 15 vjetësh politikan me rëndësi, Ben Blushi, cek edhe rrezikun e transformimit të fesë islame në rrymë politike dhe shndërrimin e xhamive në seksione të partive me bazë fenë islame. Kjo, ndër të tjera, edhe si pasojë e nevojës së shoqërisë për të mbushur vakuumin e dështimit të politikës dhe humusit që të ofron varfëria në shumë zona. Blushi ngacmon sërish debat lidhur me rolin e fesë islame, e cila është prekur edhe më parë në krijimtarinë e tij.

Teza e tij lidhur me lindjen së afërmi të partive apo shndërrimin e fesë islame në ideologji apo lëvizje politike, mund të mos jetë e pabazë edhe pse mbetet thjeshtë një profeci.… Lexo me teper...

Robert Papa: Një doktor mbyti Arben Brocin në spital, vrasjet e 2 Prillit pazar mes Sali Berishës, Ramiz Alisë dhe agjenturës serbe

Vrasjet e 2 Prillit 1991 ishin produkt dhe pasojë e pazareve të Ramiz Alisë, Sali Berishës dhe agjenturave serbe, ndërsa martiri i demokracisë, Arben Broci, i cili u vra me armët e forcave të sigurisë, u mbyt në spital me urdhër, ku disa mjekë i hoqën tubat e oksigjenit. Kështu e lexon ngjarjen e 2 Prillit publicisti i njohur Robert Papa, i cili sjell për herë të parë detaje nga vrasjet e fundit të regjimit komunist. Papa, për herë të parë hedh dyshime se Arben Broci mbërriti i gjallë në spital, madje edhe mund të kishte shpëtuar, por një mjek ose një grup mjekësh i ndërprenë ndihmën. “2 Prilli mbetet enigmatik. Thuhet se Broci mbërrit i gjallë në spital dhe aty disa (ose një doktor) ndërhyri duke i hequr tubat dhe duke mos i dhënë ndihmën.… Lexo me teper...

(Gjysmë)HËNA VERDHANE E BEN BLUSHIT

Nga Kolec TRABOINI

Ben Blushi nxorri një libër që u përcoll me pompë, si çdo libër të pjellë nga kuintat e politikës, që duke pasur paranë dinë si t’i bëjnë edhe menaxhimin produkteve të veta, anipse mund të jenë në nivelin e mediokritetit. U mësuam tashmë. Në politikë gjithmonë mbarsen malet e pjellin minj. Një mi ishte edhe libri i Fevzos për diktatorin, nën sqetullat e një minidiktatori tjetër, po aq tinzar e i ethshëm për pushtet sa i mëparshmi. Plot minj politikë kemi parë e shohim nëpër skedat e librarive. Nuk ka nevojë t’i përmend se aty i keni në vitrina e me volume të mëdha e publicitet televiziv të marramendshëm. Madje edhe në Panairet qesharake të librave në çdo nëntor po ketë masakradë sheh, karnavalet e politikës.… Lexo me teper...

Ramiz Lladrovci: Organizatat ekstremiste myslimane, kanë “taksur” 600 milionë euro për radikalizimin e Ballkanit

ResPublica.al | 8 prill 2014

Autori Ramiz Lladrovci, deputet i parlamentit të Kosovës, shkruan në gazetën Dita mbi strukturat dhe shërbimet e huaja që ndikojnë në Kosovë për nxitjen e ideve radikale. Dhe ai thotë se shoqata e organizata salafiste, kanë përcaktuar një fond rreth 600 milionë euro për rritjen e lëvizjes ekstremiste në rajon. Ja ç’thotë Lladrovci:

Kur disa kohë më parë unë shkrova se pas këtij ndryshimi në psikologjinë dhe botëkuptimin e shumë njerëzve në Kosovë, qëndrojnë edhe shërbimeve të specializuara serbe, jam i bindur se mjaft dashamirë do e kenë parë këtë si një rrjedhë e mëtejshme e mllefit që kanë shqiptarët e Kosovës, natyrisht jo të gjithë, ndaj çdo gjëje që vjen nga Serbia, dhe dëshirës që çdo të keqe të ja gjejnë një burim jashtë vetes, mundësisht në Serbi.Lexo me teper...

Kush janë shkijet dhe përse Serbia duhet të heshtë?

Histori

Fahri Xharra, 9 Prill 2012

Shqiptarët ortodoks të viseve shqiptare të Kosovës, Malit të Zi, Serbisë dhe Maqedonisë, na mbetën si të ndarë dhe ne i quajtëm shkije! Falë shkizmës. Mirëpo, a e merituan ata këtë veçim? Kush ishte shkaku që ata mbetën të ndarë nga trungu shqiptar?
Shqiptarët do t’i fitojnë të gjitha luftërat, posa ta kenë përfunduar betejën e fundit mes vete.

(Mit’hat Abdyl Frashëri)

Shqiptarët ortodoks të viseve shqiptare të Kosovës, Malit të Zi, Serbisë dhe Maqedonisë, na mbetën si të ndarë dhe ne i quajtëm shkije! Falë shkizmës.

Mirëpo, a e merituan ata këtë veçim?

Kush ishte shkaku që ata mbetën të ndarë nga trungu shqiptar? Dhe me kalimin e kohës ata (por jo të gjithë) e gjetën veten diku tjetër, me të njëjtën fe por me një gjuhë tjetër.… Lexo me teper...

UNAZA ILIRE E SHEKULLIT III P.K. e zbuluar në Dollogozhdë

8 prill 2014

UNAZA ILIRE E SHEKULLIT III P.K. e zbuluar në Dollogozhdë
(Fshati Dollogozhdë-Strugë)

Personi i vizatuar në unazë, me shumë kujdes, mbanë në dorën e tija dicka, dicka jo shum e njohur për të apo banorët e atij vendi…Tek unaza n° 2 (“…e cila më pasë është zbukuruar me lloj ngjyrash…”), arrijmë të dallojmë pastër një lloj objekti mbajtës në dorën e këtij “personi”, i cili duke e vështruar mirë atë, mundohet të kuptoj ardhjen e saj . Në pamje, objekti ka formën e germës U , ose thën më mirë, ngjan me atë të ndonje brire kafsheje, me dimension (mendoj) diku rreth sa një apo dy pllëmb dore.

LE TË SHOHIM NËSE KËTO LEVIZJE, PËRPUTHEN EDHE ME SHKRONJAT NË UNAZË:
————————–————————–————————–—
SI BRIN OS, E MURI
TA TA I DI DOI
»SI BRIN OSH, E MURI-
THA DO JET DHI DHOI«
» Si brire eshte, e mori dhe tha: do jet ndonje lloj dhije (ngjane me bririn e dhise) «

————————–————————–————————––

Tek unaza origjinale vërejta edhe plisin (apo qeleshja) siper kokës, ndryshe nga ajo e perpunuar sotë, ku ne faktë, në vend të plisit i kanë vendos apo mbuluar duke i vën flokë!”

Burimi i unazës origjinale mbahet në enciklopedine Strugane, të vitit 2005.(© Encyclopaedia of Cultural Heritage of Struga, 2005.)

PREGATITI: Taulant ÇamiLexo me teper...

Blushi: Shqipëria ndodhet mes modelit politik rus dhe atij turk

Shqipëria për Ben Blushin ndodhet mes Lindjes politike të modelit rus shtetformues dhe Lindjes fetare, të modelit turk të Erdoganit, ku liritë dhe të drejtat janë të mohuara.

Kështu u shpreh gazetari dhe politikani për gazetën kosovare Koha Ditore.

Blushi tha se në dekadat e ardhshme Shqipëria do të qeveriset nga të pasurit, tendencë e cila do të ekzagjerohet, ndryshe nga gjithë pjesa tjetër e kontinentit, duke shprehur njëherësh edhe shqetësimin se këta të pasur do ta lënë Shqipërinë jashtë Evropës, pasi ata dëshirojnë që të rrimë këtu ku jemi për të shtuar pasuritë e tyre në mënyrë të paligjshme.

Blushi sheh edhe rrezikun e rritjes së ndikimit fetar deri në ekstrem dhe kërkon që feja të mos bëhet busulla e jetës së shqiptarëve, por mënyrë jetese me masë.… Lexo me teper...

New book: “The politics of empire. The US, Israel and the Middle East“

[ Shkrim në shqip ]

Clarity Press :: 03.09.2014 :: Analysis
This book provides a unique conception of US empire building, linking overseas expansion.

The politics of empire. The US, Israel and the Middle East

by James Petras

ISBN: 978-0-9860731-0-6 $18.95 / pp. / 2014
Available now in paperback

Available in the US from Clarity Press, amazon.com, Baker & Taylor, Barnes & Noble, Ingram and online booksellers

Available from Distributors in the USA, the UK/Europe, Middle East, Malaysia/Singapore

Request a review or desk copy

This book provides a unique conception of US empire building, linking overseas expansion with:

– the growth of a police state and declining living standards;

– advanced technologically driven global spying on adversaries and allies with declining economic competitiveness and military defeats;

– large scale, long term commitments of economic and military resources to wars in the Middle East to the detriment of major corporate interests, but for the benefit of a pariah state, Israel; and

– the power of a foreign state (Israel) over US policy via its domestic pro-Zionist power configuration The interplay of these four specific features of US empire building has no past or present precedent among imperial states.… Lexo me teper...

ARDIAN MARASHI: “ARTI SI JOSHJE DHE SI SUBVERSION”

(“Nudo”-Ridvan Dibra, MÇM. Tiranë, 1995)

“Nudo” është nga ata libra që nuk mbarohen më një të lexuar. Ai vazhdon të punojë brenda nesh mbas leximit, duke na nxitur të kërkojmë lidhjet e fshehura kuptimore, që zgjaten përtej romanit dhe përtej autorit të tij. E kjo nuk ndodh fort shpesh, madje mjaft rrallë me autorë dhe vepra të letërsisë sonë.

“Nudo” është një roman në kufi të ideologjisë, të psikanalizës dhe të artit, pra një roman që mbahet në fije të perit. Shumë kujdes dhe mjeshtri lipset që rrëfimi ta ruajë drejtpeshimin. Nga njëra anë ideja krejt origjinale e subjektit (pra, mbetet ende mundësi për origjinalitet në botën globale), kurse nga ana tjetër trajtimi po kaq origjinal i saj, përbëjnë dy shtyllat e forta për të cilat peri i rrëfimit mbahet i tendosur.… Lexo me teper...

Ballsor HOXHA: “ARTI I TE QENIT FËMIJË”

(Në kërkim të fëmijës së humbur - Ridvan Dibra. Onufri, 2010)

“Para disa vitesh, një i njohur i im – gjithashtu njohës i mirë i letërsisë – pasi do të lexonte një roman timin në dorëshkrim, do më bënte disa vërejtje “për mungesën e një mesazhi të qartë në vepër”. Ishte krejt normale që fill pas kësaj vërejtjeje, mua të më kujtohej historia e largët me balona dhe me telegram”. Tregimi “Balonat”.
Ky tekst i cituar më lart nga tregimi “Balonat” i librit “Në kërkim të fëmijës së humbur” nga autori Ridvan Dibra, është një prej shpjegimeve më të mira të mundshme për mungesën e një morali në këtë libër, mungesë të paparamenduar/shënuar me mesazhe gjuhësore.

Nëse boshti i rrëfimit të këtij libri, përvijimi i një ideje, përqendrimi i një morali, apo shtjellimi i një strukture, tej-shkuese e tërë materialit brenda tij mungon, kjo është, mendoj, për shkak të përkushtimit të autorit për të kapur ndodhjen e shenjës së këtij libri, fëmijërisë, të papërpunuar dhe të pangjyrosur në penelatën e ngjyrave, shënjimeve, ideve artistike; pa e “mveshun” me trajta të strukturuara artistikisht, për të dhënë të për-kryer (literalisht) një ide.… Lexo me teper...

Fahri Xharra: Edhe Keltët paskëshin pas qenë serb!

FAHRI XHARRA,  07/05/2012

“Shqipja ka qenë gjuha e vërtetë e Homerit, se grekët e kanë huazuar nga rapsodet Pellazge eposin e tyre të shquar… Shqipja ka qenë gjuha amtare e Aleksandrit të pushtimeve të mëdha dhe e Pirros së Epirit, një prej gjeneralëve më të mëdhenj të historisë…Është tragjedi tej çdo përfytyrimi, që kjo racë e madhe dhe shumë e lashtë të katandiset në këtë gjendje, e cila meriton të quhet skandali i qytetërimit Europian. Nuk është për t’u çuditur që pushtuesi otoman ndalonte çfarëdolloj gërmimesh në tokën shqiptare, që mund t’i kujtonin popullit lavdinë e tij të dikurshme…Është e kotë të kërkohet për perënditë e Greqisë në etimologjinë e gjuhës së saj. Në gjuhën Shqipe këto janë shumë të qarta dhe domethëniet e tyre shumë të drejta.” -George Fred Williams më 1914“Shqiptarët”

Jemi në qendër të vrojtimit ; lëvizjet tona të mira apo të pamira shenohen dhe mbesin në bllokun e shënimeve të shënuesve ; shënime këto që shërbejnë për cilësimin e kombit tonë.… Lexo me teper...

KRYENGRITJA NË MALËSINË E MBISHKODRËS (1911)

K R E U XII

1. SHPËRTHIMI I KRYENGRITJES DHE VEPRIMET LUFTARAKE (MARS – FILLIMI I QERSHORIT 1911)

Përgatitja e kryengritjes
Kryengritja e Kosovës tregoi edhe një herë nevojën e bashkimit të të gjitha forcave të vendit në luftën kundër sundimtarëve osmanë. Drejt këtij bashkimi i shtynë shqiptarët edhe veprimet shtypëse të qeverisë së Stambollit. Çarmatimi i përgjithshëm ishte një nga masat më të rënda që morën autoritetet xhonturke në vitin 1910 e që la mbresë të thellë te shqiptarët, sepse u hoqi atyre mjetet për të kundërshtuar politikën shtypëse e arbitrare të qeveritarëve xhonturq dhe për të mbrojtur vendin nga synimet grabitqare të shteteve fqinje.

Ded Gjo’ Luli dhe Palok Gojçaj (Traboini) para flamurit, fotomontazh. Flamuri i porositur nga Ded Gjo’ Luli u soll na Austria nga Palok Traboini dhe u ngrit në Deçiq me 6 prill 1911.Lexo me teper...

Kombi “kosovar” sipas modelit të kombit jugosllav!

Sikur nuk mjaftoi dështimi i sajesave myslimane e jugosllave, disa mercenarë, apo minoritete me prejardhje aziatike po përpiqen të krijojnë një frankeshatjn gjuhe; kosovarishtën dhe kosovarët

Gani MEHMETAJ

Pas vitit 1999 një grup mercenarësh shqipfolës filluan të bëjnë zhurmë të madhe për krijimin e kombit të ri, kombit “kosovar”. Model e kishin – kombin jugosllav. Propaganda integraliste e ish-Jugosllavisë arriti të sajojë surrogatin serb të “jugosllavistëve” nga martesat e përziera, nga joshja që u bënte jo serbëve për karrierë politike dhe nga presionet e tjera. Paralelisht më ta u sajua edhe kombi mysliman dhe kombi maqedonas, pjellë e imagjinatës së Titos dhe titistëve. Të gjithë këta flisnin serbisht, i takonin në pjesën më të madhe kulturës serbe ose kroate (më përjashtim të “maqedonasve” sllav që ishin diku në mes të bullgarëve, serbëve dhe vllehve të sllavizuar).… Lexo me teper...

Masakra e Tivarit – Tragjedia Më e Madhe Shqiptare (4)

Me rastin e 69 vjetorit të Masakrës se Tivarit (1945)

Ismet Hasani

Pak si parathënie, pak si hyrje

*Një nga tragjeditë e mëdha të jetës, që të bën të dëshprohesh është dhe ajo dhëmbshuria e përzemërt ndaj nënës e babait, vëllait e motrës, ndaj fëmijve, që të kanë dashur e i ké dashur aq shumë dhe në një moment kur nuk e pret, ndodhë ndarja nga të gjithë, me të cilët nuk do të shihesh kurrë më në jetë.
*Tri gjëra janë të vështira në jetën e njeriut: të shohesh, të dëgjosh dhe të heshtesh!
*E vërteta, liria dhe viryti*, janë tri gjëra për të cilat duhet ta duam jetën! *(me virtyt nënkuptojmë vetitë, cilësitë dhe veçoritë e mira që posedon njeriu).… Lexo me teper...

Faqja 25 prej 39« E para...1020...2324252627...30...E fundit »