Sondazhi

A duhet të dënohen politikanët, që kanë vjedhur dhe kanë abuzuar me pronën publike?

Shfaq Rezultatet

Loading ... Loading ...

Përdorues NëLinjë

Rrustem Geci – poezi promemoriale

P R I Z R E N I
Rrustem Geci
A do të jemi në kohë historike
mbi Prizren ende ka ré të zeza
rënia e himnit s´mund të ndodhë
flaka e këngëve vetëm po shtohet

Ky qytet njëzotësh i shqiptarëve
shkruan Gjirokastra për Prizrenin
është përtej 7 mrekullive të botës
Prizreni ujin e vet e njeh nga etja

Është vullnet qytetar i shqiptarve
dhe gjak i të gjithë shekujve tanë
që kombi ynë më të mos bëj burg
për çlirim tokash dhe kryengritje

Atdheu, sot po bisedon në Prizren
Në shtëpinë – shekull të Lidhjes
aty ka një Këshill që po vendosë
që Prizreni të jetë Vlora e vërtetë

A do ta bëjë këtë histori Atdheu
që n´Prizren të shpallet Bashkimi
retë në qiell mund të kenë rrufe, po
Nusja e kombit sot do kurorëzohet!..

| Lexo me tej...

Mbrëmje kulturore kushtuar “7 marsit Ditës së Mësuesit” në Londër

Asllan Dibrani Shkruan Asllan Dibrani

Për nder të Ditës së Mësuesit, në praninë e shumë mësuesve, poetëve dhe krijuesve të tjerë, në lokalet e restorantit “Poem”, me 14 mars 2015, u mbajt një manifestim kulturor.

Mbrëmja kulturore, u organizua nga “Qendra Shqiptare në Londër”. Fjalën hyrëse e mbajti kryetari i Qendrës Shqiptare, Sami Islami, i cili i përshëndeti të pranishmit dhe shpjegoi rëndësinë e Ditës së Mësuesit. Pastaj kësaj, Agim Morina dhe Sami Islami bënë prezantimin e rrugëtimit të shkollës shqipe që nga shekulli XVII deri në ditët tona me titull “Histori e shkurtër e shkollës shqipe”.

Mësues shqiptarë në LondërNjë foto e përbashkët e një grupi të pjesëmarrësve në mbrëmjen kulturore kushtuar 7 marsit, Ditës së Mësuesit, në Londër.

Nga tubimi u nderuan artdashësit dhe dëshmorët e shkollës shqipe Papa Kristo Negovani, Fazli Greiçevci dhe Shaban Jashari (babai i komandantit legjendar Adem Jashari), të cilët gjithë jetën e tyre ia kushtuan arsimimit të shqiptarëve!… | Lexo me tej...

RRUGA NGA BIR I MËKATIT NË BIRI I BOTËS

Demir Gjergji - Biri i botës Ndue Lazri
D¨åergoi për publikim: Gjin Musa, gazetar

Rreth romanit “Biri i Botës” të Demir Gjergjit

Të ndodhesh i vetëm përballë botës, që të bën shumë pyetje e ti mbetesh si memec, sepse nuk di të përgjigjesh, sepse nuk ke një përgjigje. Të mos dish atësinë, ditën e lindjes. Të të mungojë identiteti përballë një bote me identitet të ndërlikuar e që nuk të pranon lehtësisht në gjirin e saj. Sepse ti je ndryshe. Sepse je bir i mëkatit. E përpara të kesh rrugën e vështirë e të përpjetë drejt rritjes, plot pengesa e të panjohura, që do të të gjakosë jo rrallë herë këmbët, duart, bërrylat, por mbi të gjitha zemrën.

Ky është fati i protagonistit të romanit “Biri i botës”, që poeti dhe shkrimtari Demir Gjergji i ka servirur lexuesit kohët e fundit.… | Lexo me tej...

Copa dhembje në 43-vjetorin e varsjes nga UDB-ja të poetit Alush Canaj

Alush Canaj MË VRANË, POR KËNGA KA MBETUR. S`VRITET DOT AJO

AVDUSH CANAJ

Nata po ikte e trishtuar .Këtë trishtim po ia përcillte edhe ditës së 15 shkurtit të atij viti,(1972), plot lot e dhembje. Ti hape sytë. Fole. Tregove të vërtetën me një zë të mekur.
Ah, ata më vranë. Ata ma mbushën kupën e helmit. M`u vërsulën cerberë e ujqër ta pij.
Pije, pije, pije!
Dhe… e pita. Deri në fund.
Ndodhi krimi makabër.
Vrasja mori fund.
Ata duatrokitën. Ashtu duhet.Ashtu.Brohoritën si në kor: Vdekjeve poetëve.Të gjithëve kështu, kështu, kështu…
Fajtor ishte kënga. Kishin frikë nga ajo. I tmerronte dashuria për Arbërinë. Isha në gjendje të vdes për të e të ringjallem si feniksi.
Ta dini mirë edhe këtë:
Cerberët përmes lakejve të tyre, do të lansojnë, me siguri, të pavërteta.Si gjithmonë.… | Lexo me tej...

AVDUSH CANAJ LIRIK MODERN I LETËRSISË PËR FËMIJË DHE TË RINJ

Është një margaritar rrezëllitës në letërsinë tonë, një zë i ëmbël dhe origjinal në poezinë për fëmijë dhe të rinj që i bashkangjitet me krenari të mëdhenjëve: Vehbi Kikaj, Rifat Kukaj, Ali Huruglica, Agim Deva, Abdullah Thaçi, Gani Xhafolli e Grillo, Beqaraj, Mamaqi…

Avdush Canaj Shkruar nga ETLEVA BOGDANI

Avdush Canaj është krijues me talent në letërsinë tonë për fëmijë dhe të rinj. Këtë e dëshmojën librat e tij të botuara deri më sot: Gjeneral pa epoleta (1993), Lepurushi i çokollatave (1994), Gonxhja nga Jupiteri (2000), Zogu në derë (2003), A fle peshku me pizhame (2008), Mollë me syze (2010), Dallëndyshet e gjumit (2011), dhe Fluturat me sandale (2013).

Krijimet e tij të para i gjejmë qysh si nxënës i klasës së shtatë të fillores, por me vëllim poetik para lexuesve doli në vitin 1993, që shënoi një fillim të mbarë në fushën e krijimtarisë letrare nderkaq kritika e atëhershme e vlerësoi në mënyrë të drejtë.… | Lexo me tej...

DOM NDRE MJEDA NE PIEDESTAL

Mjeda - shtatore Shkruar nga Ndoc Shabani, Bushat

Dom Ndre Mjeda rivjen me piedestal mes banorëve të Shkodrës

Zhvilloi punimet me sukses Konferenca Shkencore kushtuar Ndre Mjedës me rastin e 75-vjetorit te vdekjes dhe 100 vjetorit të Shpalljes së Pavarësisë

Klajd Kapinova

Gjatë gjithë vitit kam ndjekur nga afër punën e palodhur të hulumtuesit Dr. Mentor Quku, përkushtuar rilindasit të shquar erudit, patriotit dhe poetit brilant Dom Ndre Mjeda.
Po këto ditë përmes telefonit, zhvillova një bisedë, me një ndër organizatorët kryesorë studiuesin Dr. Mentor Qukun, nga i cili mora një informacion më të plotë, mbi zhvillimin e punimeve me sukses të Konferencës Shkencore kushtuar Ndre Mjedës në 75-vjetorin e vdekjes dhe 100-vjetorin e Shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë, mbajtur në komunën Bushat të rrethit Shkodër (1 gusht 2012).… | Lexo me tej...

NË BUKURITË E KRYEQYTETIT TË VERIUT

NDUE LAZRI

Shënime udhetimi nga Sanpietërburgu

Kur po afrohej 30-vjetori i martesës me bashkëshorten time, Zhanin, po mendoja për ndonjë surprizë të veçantë. U kujtova që në vitet e rinisë sonë të dy ishim të dashuruar me letërsinë, artin e kulturën ruse. Tek lexonim kujtimet e Kadaresë dhe krijimet e tij për ambientet moskovite të kohës studenteske, por edhe lirikat e poetëve rusë me berjozka e ambiente përrallore, apo shikonim pikturat e Rjepinit e baletet e mrekullueshme ruse, shpesh ëndërronim për ndonjë udhëtim në ato anë. Por gjer aty guxonim, në kufijtë e ëndërrimit, se në kohën e regjimit totalitar kapërcimi i kufijve ishte një privilegj që e dinim se nuk do na përkiste kurrë.

Ndue Lazri në San Petersburg

Por tani, pas 30 vjet martese, kur komunizmi kishte vdekur edhe në strofkën e tij, në ish-Bashkimin Sovjetik, e ne ndodheshim në emigrim në Itali, ajo ëndërr nuk dukej aq e parealizueshme.… | Lexo me tej...

ORA E RËNJES SË PRANGAVE

Rexhep Kasumaj Rexhep Kasumaj, Berlin, kallnor 2015

(Skllavët nuk shkruajnë)

1.
“Lirinë keni ju, ne hekrat kemi”, u thoshte Ndre Mjeda të bekuarëve amerikanë, pasi kishte shkruar poemthin “Liria”, këtë odë që këndonin zemrat shqiptare. I përhihej, e kapte dhe i zhdukej shpejtësisht, imazhi i atdheut të lirë…

Dhe, njëmend, një popull i ndrydhur gjatë, mbijeton me trupin, por terron, poaq, me frymën. Në vrragët e tij nuk ka asgjë të shkruar…Sepse, thjeshtë, skllavët nuk shkruajnë! Dija apo e drejta e mendimit, ndaj, si një privilegj i të “epërmve të virtytshëm”, ishte rezervuar për aristokratët apo, madje, në viset e kolonive që i banonin popuj “natyrorë”, veçohej për metropolitanë dhe mëkëmbës të tyre të përgjakur.

A nuk ishte pokështu dhe ndër vëndet e arbërit?… | Lexo me tej...

BISEDË ME LIRINË – poezi nga krijimtaria e Rrustem Gecit

Të fituam me zjarrin e zemrës
me prushin e shpirtit, me flakë
të epokës. Të nxorrëm ku kishe
rënë, me dorën e bërë grusht

Të fituam me gjakun e betejave
me dashurinë e të rënëve, me
dritën e pashuar të shtëpive, dhe
me gisht në këmbëz të pushkës

Kosovë, bijë e Shipërisë, motër
e Shkupit dhe e Tetovës, motër
e Çamërisë, dhe e Arbëreshit
motër e Preshevës dhe e Ulqinit;

Dhimbje kam në kraharor, jetoj
me plagë të rënda për tokën që
ma grabitën, për pjesë t´atdheut
tonë në burg, dhe në kryengritje

Kosovë, merre fitoren në duar
të mos rikthehet kohë e burgut
e gjyqeve të montuara, arresteve
kohë e lotëve të nënave për bijtë!..

KANUNI POETIK

Aty ku e drejta është në burg
dhe liria ç´nderohet çdo ditë
lufta politike s´njeh të afërm
aty edhe i afërmi merr gjak

Kjo lëndë e trishtë për pushtet
hap rrugët e përgjakjeve, dhe
mbahet me injarantë e teveqel
dhe ngritet me fushatë e krim

Në betejat e ashpra për fron
sponzor janë rendi dhe paraja
diktatorët nuk lindin vetvetiu
në fron ata i ngrejnë magnatët

Një pretendent të tijëve u tha;
nëse unë do vij në pushtet; u
jap qumësht nga qumështi i
juaj, dhe bukë nga buka juaj

I DEHURI I KËNGËS SË MOLLËS

Jam nga zotërinjtë tuaj të tokës
lirik i mbrëmjes dhe i mëngjesit
dashnor i dehur i më të bukurës
mik i të vetëdjegurve të këngës

S´pytet sa është e thellë dhimbja
dhe as sa është e afërt ëndërra
dehja është shumë më e thellë
në një thellësi janë me dashurinë

Në kopshtin e mollëve të mërzitura
djali i mungon të bukurës pemë
Antike është nata në kopësht
dhe lirikë është hëna nëpër degë

Jam nga zotërinjtë tuaj të tokës
tingujt e rrugës mi do zemra
jam i vetëlindur në kohën time
jam i dehuri i këngës së mollës!..

| Lexo me tej...

KËNAQËSIA E NJË VLERËSIMI NGA KOLEGËT…

Skicë:

Shkruan: Murat Gecaj

Kanë kaluar vetëm pak ditë nga ajo veprimtari e paharruar, që u organizua në Laç-Kurbin, me rastin e festave të bukura të 7 e 8 Marsit. Siç kam shkruar edhe në një kronikë të mëparshme, me atë rast, aty u organizua përurimi i veprës “Thesar Kombëtar-3”, e përgatitur dhe e botuar nga Shoqata e Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptare “Papa Klementi XI-Albani”, në Suedi. Prandaj, aty kishin ardhur disa anëtarë e drejtues të kësaj Shoqate, të ftuar nga qytete të ndryshme të vendit tonë, por dhe nga Kosova. Mikpritës ishin Bashkia e qytetit, me kryetar Artur Bardhin dhe Shoqata Kombëtare e Miqësisë e Bashkëpunimit Shqipëri-Itali, me president Nikollë Lleshin.
Murat Gecaj merr një vlerësim
Siç është e kuptueshme, në kinoteatrin e atij qyteti ishin të bpranishëm shumë të ftuar, për ta parë më nga afër ceremoninë përuruese të atij libri.… | Lexo me tej...

AKADEMI SOLEMNE, NË 100-VJETORIN E LINDJES SË PROF. MAHIR DOMIT

Nga: Prof. Murat Gecaj

Sot në mesditë, në sallën “Aleks Buda” të Akademisë së Shkencave, u organizua Akademi përkujtimore, me rastin e 100-vjetorit të ditëlindjes së prof.Mahir Domit-Akademik, “Mësues i Popullit” dhe Laureat i “Çmimit të Republikës”. Kishin ardhur familjarë të tij, akademikë e profesorë, punonjës të arsimit, shkencës e kulturës, nga media e shhkruar dhe ajo elektronike. Ishin të ftuar edhe nga Elbasani, Shkodra e Prishtina etj.

Mahir Domi - 100 vjetori

Fjalën e hapjes e mbajti kryetari i Akademisë së Shkencave, prof. Muzafer Korkuti. Ai tha se veprimtaria i kushtohej njërit ndër figurat më të shquara të arsimit, shkencës dhe kulturës mbarëkombetare shqiptare. Ai lindi në qytetin e Elbasanit, më 12 mars 1915 dhe i mbylli sytë përgjithnjë, në Tiranë, më 19 shtator 2000.… | Lexo me tej...

Kujt i sherbejnë protestat moj opozitë, e paopozitë?

Gjin Musa Gjin Musa, gazetar.

PD, tashma e ka humbur totalisht logjiken,ramja nga pushteti pase tete vitesh i ka çoroditur edhe pse kane kaluar gati dy vjet, qe jane ne opozitë.
Degjojm orator te nji pasnjishem te flasin perpara kamerave dhe mikrofonve te gazetareve.
Nji tragjedi me nji opozit te pa krye!vetem nji fjal din protesta…
Te protestoshe eshte demokratike, po duhet te dishe se çfare dobije kane keto protesta?
motivi i tyre, te drejta apo te pa drejta po vetem te quhen protesta, ky eshte objektivi i opozites.
Po kushe eshte kjo opozitë?
Nji opozite qe pa asnji tendenc poliike, eshte opozit e pa opozitarizem… tani jane kapur me Ilir Meten!
Asgja te keqe, norme e demokracis, po te kerkosh dorheqen e kryeparlamentarit, pai kerkuar prokuroria dorzimin e mandatit te deputetit, kjo eshte nji loje shtrigash…
Le ti kethehemi nji analize te pa asnji anshmeri politike.… | Lexo me tej...

UÇK fituat betejën kundër Serbisë në luftë, mos e humbni në kohë paqe nga dezertorët dhe komandantët e pa qenë !

Asllan Dibrani Shkruan Asllan Dibrani

Vet fakti që Shtabi i Përgjithshëm i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës gjatë luftës pati një betejë të sfidave të ndryshme ngaqë edhe e fitoj. Ajo diti dhe menaxhoj strategjinë ushtarake dhe me vet mohimin e vet e fitoj betejën nga okupatori serb, që terrorizoj dhe bëri gjenocid mbi këtë popull. -Ajo sipas zhvillimeve të mëtejme pati edhe vështirësitë e veta nga faktorët e brendshëm të spiunazhit dhe bashkëpunimit me okupatorin nga individ të inskenuar si ushtarak, gjë që pati pasojat e veta edhe viktima në ushtarë, dhe popull.

Kjo që po ngjanë këto ditë në përpilimin e listave të ish veteranëve, lenë përshtypjen për shqetësim. Kjo po e tregon ma së miri, ngase kudo nga veteranët dëgjohen ankesa, reagime dhe protesta për keqpërdorime, falsifikime dhe mashtrime.… | Lexo me tej...

Çfarë bisedojnë “Berishët” çdo 15 mars?

Mero Baze Nga Mero Baze

15 Marsi është një ditë, që ka ndryshuar rrënjësisht fatin politik dhe njerëzor në Familjen e Sali Berishës. I rikthyer në pushtet pas një ikje dramatike si ajo e vitit 1997, ai bëri shumë kujdes të ishte bindës, si një kalorës i luftës kundër korrupsionit dhe kryeministër i duarve të pastra.

Situata e mirë makroekonomike, në të cilën mori pushtetin dhe disa reforma strukturore në dy vitet e para, po ashtu i dhanë një kuptim ndryshimit të vitit 2005. Gjithçka zgjati deri më 15 mars, kur shpërthimi i Gërdecit la të vdekur baxhanakun e Sali Berishës, punësuar aty nga i biri i tij. Ai ishte një burrë i mirë, i përballur me një jetë të vështirë në emigracion dhe oferta e Shkëlzenit për ta punësuar aty, ishte një zgjidhje.… | Lexo me tej...

H E R O I K A – poemë për Kryengritjen e 11 Marsit, 1981

H E R O I K Apoemë për Kryengritjen e 11 Marsit, 1981

Tek po pija kafenë e mëngjesit
një zë shumëzohej nga qyteti
lashë kafenë, dhe dola në rrugë
në Prishtinë kudo kryengritje
Ajo këngë e zëshme e Kosovës
ai zemërim gjigand i studentëve
bekimin e kishte nga populli
që të ndjek udhën e historisë
O sa na gëzoi ai himn i rinisë
O sa na gëzoi neve Prishtina
Në tëra ato duar të bëra grusht
unë pashë urtësinë e një vullkani
Unë, më i vogli poet i Kosovës
një qytetar i thjeshtë dhe pa tituj
i mblodha vet disa pika të gjakut
që ky marsh i lirisë të shkruhet!…

2
———————————————–
Studentët, loçkat e shpirtit
më të mirët e kombit, më të
dashurit; më të patremburit
më të zgjedhurit, faqekuqët
thyen xhama, pasqyra, orendi
goditën figurën e pushtuesit
për ta nxjerrë në shesh të
vërtetën, dhe atë ferr të bërë
Në kryengritjet 1968 – 2000
mbi rininë trime të Kosovës
u sul e gjithë ushtria e serbit
individ të muzgut, karkalecë
polic me medaljone krimesh
njerëz me urejtje të pëtejme
specialistë të ndëshkimeve
titistë me babë dhe me bir
Udbëistë të çajtoreve, berberë
miq të armiqve të sofistikuar
drejtorë bankash, sindikalistë
gjykatës me pozita në shtet
iu sulën rinisë së Kosovës
moshës sonë më trimërore

3
——————————————–
Në ato vite të kryengritjeve
dhe të urtësisë së vullkanit
Një natë në Prishtinë ; në
Tavnik e në Ferizaj; në Pejë
e Prizren ; në Gjilan dhe në
Gjakovë; në Tetovë e Ulqin;
në Prizren e Skënderaj, në
Preshevë e Kumanovë; në
Mitrovicë dhe në Medvegje
edhe ëndërrat kullonin gjak
Prej se njihen të mbjellat
dhe prej se njihen të korrat
Kosova të bukurën e ka
në gjuhë, në armë, në luftë
flisnin gjyshet dhe gjyshërit
Në traktet e viteve 1981
të çdoditshme ishin thirrjet;
vullneti popullit nuk shkilet
vullneti i popullit nuk jepet
vullneti popullit nuk shuhet
as me tanke, e as me burgje

4
———————————————-
Në ato vite të pushtimit serb
shqiptarët ishim të kërcënuar
natën, ditën, në rrugë, në punë
sulmoheshin shkollat shqipe
sulmohej mielli dhe buka, uji
dhe pemët, mësuesi dhe libri
emri dhe mbiemri, prejardhja
sulmoheshin veshjet, dasmat
kostumi dhe veturat, punët e
ditës, ndenjat e vona, njerëzit
e zakonshëm, të mbjellat dhe
bujku, të drejtat e festave, dhe
fëmijët tanë arrestoheshin, sa
herë festonin festat e betejave
Në ato vite të pushtimit serb
serbët pakicë na gjenociduan
të përkrahur nga Beogradi
shtienin në çdo gjë shqiptare
vrisnin që të shpërnguleshim
nga tokat tona stërgjyshore
Në ato vite të gjenocidit serb
në sofër të familjes shqiptare
mungonin fëmijët, shija dhe
ngjyra, e një Kosove të lirë!… | Lexo me tej...

Izet Haxhia rrëfen si fuste Berisha në kurth miqtë dhe bën një paralelizëm me çështjen e Tom Doshit

Izet Haxhia, ish-truproja i Berishës dhe njeri i afërt i tij, ka publikuar në Facebook një episod nga jeta e tij në vitin 1999, kur njerëz të Berishës i vunë mina me telekomandë Fatmir Haklajt.

Haxhia rrëfen se ishte gjithë ditën me Fatmirin, pastaj gjatë natës tek shtëpia e tij dhe në mëngjes ishin ndarë.

Sipas tij, një i paguar prej Berishës të cilin e citon me emër, kishte vendosur minat.

Pas shpërthimit, kishte humbur jetën një nipi i Fatmir Haklajt, ndërsa ky i fundit kishte shpëtuar.

“Pasi merret vesh prita thërritet në Tirane tek shtepia e zëvendes shefit të Shtabit të Ushtrisë në atë kohë me origjine nga Tropoja, mbiemri Selimaj, Halil Haklaj.

Aty kishte ardhur nje person i afërt me Berishën.… | Lexo me tej...

Akuzojnë gazetat dhe gazetarët, që mbrojnë interesat e atdheut duke ua çjerrë maskën kriminelëve dhe kapove të shtetit!

Shkruan Rrezart Kalaja

Njoftimi i kërcimit të gazetarit Idriz Morinës nga “Deputeti” Nuredin Lushtaku krijoj një shqetësim tek mediat vendase, por edhe tek popullata, ngase kërcënimi me jetë nga një deputet do te thotë një skandal politik për Kosovën. Sipas shtypit deputeti Nuredin Lushtaku ka bërë shkelje të së drejtës së njeriut, mbi etiken e gazetarisë. d.m.th të vras ty, mbyll gojën, të dhunoj mos reago, të vjedh mos kallëzo, të qes haraç baje, të ç’njerëzoj se jam i fortë e s’ke çka më bën etj.

Se pseudopatriotët si N.Lushtaku dhe soji i lushtakeve tjerë të thirrur në UÇK-se, me çka e injorojnë lavdinë dhe madhështinë e saj, se dita ditës po ju del boja atyre qe po thirren komandant pa qenë fare siç është këto ditë afera e komandanteve me lista te stërzgjatura të pa qenë.… | Lexo me tej...

NJE LIBER PER MBAMENDJE…

IZET ABDYLI

DHEMBJA E SHTRIRË NË ART APO UDHËTIM ME DHEMBJEN NGA DRENASI NË PRISHTINË

Mbresa nga leximi i librit të Miradije Gashit ,,Yjet deshën dritën tënde” botoi ARTINI, Prishtinë 11.03. 2015

Treni ndaloi vrullin e tij në stacionin e Drenasit dhe unë sapo hyra isha në kërkim të një vendi të lirë për t’u ulur, kur një bashkudhëtar i përditshëm më bëri shenjë se kishte një vend të lirë në ulësen ku ai ishte ulur përballë një femre të mbuluar (ashtu tani u themi femrave që mbartin shami dhe veshje ku mbulohet tërë trupi), ndërkaq përballë kisha një të ri të cilit vështirë i dallohej fytyra nga një kapotë e vënë në kokë si duket ndiente të ftohtë. Treni mori sinjalin e nisjes dhe ritmi i trake – trukeve në binarë të krijonte një monotoni.… | Lexo me tej...

“Njoftoni datën e ekzekutimit dhe vullnetin e tyre të fundit! Enver Hoxha”

Nga Fritz RADOVANI: Pjesa V.

“PARA PUSHKATIMIT…” HAPNI DOSJET !

Në 70 vjetorin e përmbyjes së Shqipnisë…

1945…DOSJA Nr…

■ Isha fëmijë në Nandor të vitit 1945 kur shkova me Nanën me rregullue varrin e Babës, javën e të Vdekunve në Rrëmaji. Dikush tregoi se janë rregullue Varre mbas murit aty ku per çdo ditë ndigjohej shkrepja e automatikëve të “çlirimtarëve tanë trima”…

Si fëmijë shkuem me pa ata varreza që vërtetë ishin të veçanta, ishin tre me Kryqa dhe tre përballë me shenjën e Muslimanëve, sipër me zhovor të bardhë, gjashtë foto të mëdha dhe rreth varrit me cigare. Kush vinte aty, njena nga Nanat që ishte tek Koka e djalit saj, u epte cigare vizitorëve… Kujtoj se tek varri i Kolë Sokolit kishte edhe fruta… Mbas pak minutash u ndigjue një zhurmë makinash me disa ushtarë të armatosun … Kujtoj si tashti tmerrin e ardhjes së atyne kamjonëve me ushtarë të armatosun, kur po shihnim ata Varre, pra, janë plot 70 vjetë nga ajo ditë që nuk e harroj kurrë, mbas Murit të Varrezave të Rrëmajit…

Kur ushtarët me armë në dorë vrrisnin si bishat e terbueme: “Largou…largou…!” e Nanat e Atyne djelmëve që ishin pushkatue, mbulue me futa të zeza e degermia të bardha, pranë atyne varrezave të rregullueme me aq kujdes, rrokën fotot e mëdha të Atyne djelmëve si sokola për gjoks… Kur ushtarët shkrepën armët e tyne vrastare në ajr, ne ikëm nga frika… Gjithshka aty u kthye në zallishtë si përpara…

■ Dosja nr.1108 (1945) hapet kështu:
“ V.F.L.P.| Lexo me tej...

Ndërgjegjja e zemrës

Rrustem GeciEse letrare për poeteshën, Irma Kurti

Kush është Irma Kurti? Irma Kurti është emër i madh në poezinë bashkëkohore shqipe. Ka botuar 6 libra me poezi, një me tregime, një roman, dhe një libër me publicistikë. Në gjuhën italiane ka gjashtë libra, ndër të cilët, dy botohen për herë të parë. Përmbledhjet e saj poetike janë botuar dhe në Shtetet e Bashkuara. Ka në proçes botimi një roman dhe në sirtar dy vëllime të tjera me poezi.

Irma ka nisur të hedhë vargjet e para që në moshën 10 vjeçare. Në 1980 nderohet me çmimin e parë në Konkursin Kombëtar me rastin e 35- vjetorit të Revistës “Pionieri”. Vargjet e saj botohen në gazetën Drita”, “Zëri i Rinisë”, “Nëntori” Shqiptarja e re”.… | Lexo me tej...

Faqja 25 prej 75« E para...1020...2324252627...304050...E fundit »