Sondazhi

A duhet të dënohen politikanët, që kanë vjedhur dhe kanë abuzuar me pronën publike?

Shfaq Rezultatet

Ngarkon ... Ngarkon ...

Kalendari

Shtator 2014
H M M E P D S
« Gus    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Arkivi

Kategoria

Përdorues NëLinjë

Adem Gani Saramati biznesmen atdhetar dhe humanitar i dalluar në Slloveni!

Shkruan Asllan Dibrani

Rrugës për të arritur tek firma “Saramati” na shoqëronin peizazhe të bukura me vargmale dhe një zhvillm me një infrastrukture moderne të qytetit Krshko. Aty ku ka shtrirë shtatin e vet edhe objekti i bukur i firmës “Saramati”, firme ndërtimore. Një objekt me zyra, parkingje, kuzhinë për ushqimin e punëtoreve, kombi – kamionët mbi 40 copë, kamion të punës me betoniere dhe vetura luksoze.

Me të arritur në objektin e tyre na priten stafi i firmës në krye me udhëheqësin dhe drejtorin zotin, Adem Saramatin. Si zakonisht mikpritja shqiptare me tradita tona mbretëruan edhe tek kjo familje bujare, po edhe humanitare që ndihmat humanitare nuk kanë munguar dhënë bashkatdhetarëve kudo që e kërkonte nevoja në Slloveni. Ata nuk e harrojnë edhe Kosovën që e ndërtojnë çdo vit nga një shtëpi për skamnoret në Kosovë.…

KUKEKLAT ME GOZHUP TË MALEVE, MATIRET E VERTETË TË KATOLICIZMIT SHQIPTAR!

Prel Milani

Nga ana doktrinare nuk kam kurrfarë paragjykimi, për as një nga tre besimet më të mëdha (budizmi, islamizmi dhe, kristianizmi). Nga mënyra se si ka vepruar defakto kleri doktrinat e profetëve fatkeqësisht janë përdorë si maskë demagogjike e politikes duke prodhuar luftëra të çendura madje më të shëmtuara se “Lufta ime e Hitlerit”.

Inkuzicioni dhe kryqëzata, kryesisht të thirrura e te bekuara nga Papa, janë nga kapitujt më errtë ë Kishës të bekuara Luftëra të Shenjta, të Romës katolike për rimarrjen e Jerusalemit dhe tokës së shenjtë (veçanërisht faltoret e varrit të shenjtë, dhe vendet e shoqëruara me jetën tokësore të Jezusit) nga myslimanët, por disa nga keto kryqëzat u drejtuan kundër prehve të tjera, siç ishte Kryqëzata e Albigjinisë kundër Katarëve në jug të Francës, Kryqëzata e Veriut dhe kryqëzata e katërt me marrjen e Konstantinopolit.…

Me poeten Lili Bimi

1. SHKODRA IME E DASHUR

Përmalluar i jam gjirit tënd
prej ditës që mora rrugën e mërgimit.
U treta larg udhëve të botës.
Mall i kujtimit.
Etja
e kthimit…

Ti, ëndrra ime e gjallë
s’të zë asnjë varg.
Më mungon qielli yt…
Tretur larg.

Një
prag…
U bëra zog vjeshte,
zhuritjes që djeg e djeg.
Ky zog atdheu
cicëron,
më ndjek.
Më ndiej nënë!
Më ndiej motër, vëlla!
Shkodër!
Atdhe!
Kudo që jam
zemra për ju
rreh e rreh…

E huaj jam,
tretur kurbeteve…
Kam veç një fole!

2. ME PRIT BABA

Për gurët e vendlindjes
malli – mallin gërryen.
Shpirti qan, zemra dridhet
si qielli me shi.
Ti je lodhur nga stinët
kërrusur nga vitet,
dimrat…

Baba i dashur:
Oh, me mall
të t’i puth thinjat!

Vizita e Papa Françeskut në Shqipëri – mesazh për integrim të kombit shqiptar drejt Perëndimit!

Nga Asllan Dibrani

Vizita e Papa Françeskut në Tiranë, po cilësohet si historike për të gjithë shqiptarët, kudo që janë. Shtypi botëror për vizitën e sotshme të Papa Françeskut në Shqipëri, ka ngritur shqetësime në lidhje me sigurinë e tij nga një frikë se do të sulmohet nga grupe ekstremiste te shtit islamik . Drojën mediat botërore e kanë përqendruar edhe tek shqiptaret që ishin pjesëmarrës në luftën e Sirisë dhe të Irakut. Pritjen në sheshin e “Nënë Terezës” Papa Francuskun, po e zbeh kjo aferë e keqe nga këta mercenar islamik.

Këta i dhanë hije të keqe kombit si vegla të huaja me mashtrime denigrime dhe plaçkitje në emër te fesë tradicionale që u trashëguar me dhunë e zjarr nga terrorizmi osman i asaj kohe.…

“Hoxha” Irfan Salihu llomotit e gënjen për historinë e shqiptarëve dhe të Kosovës

Enver Robelli

Ka diçka pozitive në ligjëratat e “hoxhallarëve” injorantë të Bashkësisë Islame të Kosovës të prirë nga Naim Tërnava: po zbulohen vetë se janë në shërbim të politikave serbe kundër Republikës së Kosovës. 10 mijë vjet burg janë mbajtur për këtë shtet, mbi 10 mijë njerëz janë vrarë nga Serbia në luftën e fundit vetëm pse e kanë dëshiruar këtë shtet.

Tash dalin pseudoteologë dhe duan ta varrosin këtë shtet. Çdokush i interesuar mund të gjejë në youtube dhe ta torturojë veten duke e dëgjuar një pjesë të një biçim-ligjërate që “hoxha” i cirkut Irfan Salihu ka mbajtur para xhematit (me gjasë në Prizren). Në biçim-ligjëratën e tij Salihu sulmon, siç thotë, ateistët në Kosovë që, sipas tij, fajin për prapambetjen shoqërore ia ngarkojnë osmanlinjve.…

Mirësevjen papa Francesko – poezi

MIRE SE VJEN

Po tӫ presin, po tӫ presin
Siç presin agimin diellor
Do rindizen qirinjtë
nӫn blunë qiellore shqiptare.
Kohët shtatëzana do lindin
Kohrat nӫ ikje e ato qӫ vijnë
Nӫ sytӫ e tu shejtnorë shqiptarët
Bashkuar , bashkuar.
Pëllumbat e badhë nӫ qiellin tonӫ
Përherӫ do rrijnë.
Me Papa Francescon
Tirana botës do ti thotë
Paqja jemi gjithmonë! …
Me fluturimin e pëllumbave
Zӫri i shqiptarve udhëton
Bashkë me nӫnë Terezën
E Papa Francesco do bekojë
Atdheun tonë tӫ ribashkuar.
Po të presim, po tӫ presim
Nӫ Tiranën tonӫ, të malluar…

Zef Mulaj

Ekstremistë islamikë me “lična karta” të Serbisë

Enver Robelli

Manipulues si Shefqet Krasniqi, Naim Tërnava, Mazllam Mazllami duhet ta kenë të ndaluar të predikojnë për fenë islame. Këta e keqpërdorin fenë për qëllime të errëta, financiare, mashtruese, terroriste dhe antikombëtare. Betejën kundër tyre shoqëria e Kosovës nuk mund ta fitojë pa e rrëzuar regjimin e Hashim Thaçit, i cili për 15 vjet i ka vaditur dhe rritur këta ekstremistë, që t’i arrestojë tani për t’u pispillosur para bashkësisë ndërkombëtare si partner në luftë kundër terrorizmit fetar

Në kopjen e letërnjoftimit serb të Shefqet Krasniqit, të lëshuar më 12 janar 2004, shkruan se dokumenti vlen 10 vjet. Kjo i bie se letërnjoftimi i tij ka skaduar më 12 janar 2014. Por kjo nuk është e saktë. Sipas një vendimi të Ministrisë së Punëve të Brendshme (MPB) të Republikës së Serbisë, letërnjoftimet e vjetra serbe vlejnë deri më 31 dhjetor 2016.…

Bajram Tmava avokat i Shefqet Krasniqit mbron terrorizmin skandaloz, që e turpëroi kombin shqiptar!!!

Nga Rrezart Kalaja

Pas vendimit për një muaj paraburgim për imamin Shefqet Krasniqi, dhe grupin e hoxhallarëve terrorist, ka reaguar avokati i tij Bajram Tmava. Ai këtë vendim e ka quajtur të pabazë dhe turp i gjyqësisë së Kosovës.

Për hir të gjendjes aktuale, për hir të opinionit dhe për hir të interesit kombëtare reagoj kundër Bajram Tmaves, një demagog i paskrupullt, një interesgji që e ndëshkon Kosovën për para te pista qe i merr nga njerëzit hoxhallarë pisa qe e i sollën fatkeqësi dhe e turpëruan kombin shqiptar.

Bajram Tmava reagon kundër arrestimit të terroristëve hoxhallarë, paturpësisht mbron krimin e organizuar nga ekstremizmi islamik në Kosovë.

Ky kokëtrashë i shitur si avokat në këto kohë po hedh benzinë në zjarr, duke i kaluar kompetencat e një avokati të përcaktuar, sipas rregullave dhe normave të një shteti demokratik siç është Kosova.…

Universiteti Vitrina: Qepë, Tjegulla dhe Kofsha Pule

Nga MELEQE RRENJA19 SHTATOR 2014

6 vjet më parë lindi si një institucion i mistershëm arsimor. Punësoi një pjesë të tepërt të pseudo pedagogëve në treg. Pas shfaqjes së truprojave në korridoret e shkollës së paqartë “Vitrina”, në kryeqytet, rreth vitit 2011, qarkulluan zëra se aty mund të paguaje bursa studimi me anë të çfarëdo sendi, që kishe në shtëpi.

Ndërkohë këta “bodyguard” thuhet se nuk lejonin asnjë puthje në ambientet e shkollës dhe se aty nuk lejoheshin armët!! Pas pak vitesh punësimesh dhe kurikulash shumë të çuditshme, drejtuesit e “Vitrina” vendosën të futeshin në politikë me stilin as parti as lëvizje, ose të dyja, “Partia Lëvizja Shqipëria e Re”.

U përfshinë nën koalicionin e djathtë por më shumë prishën punë se sa ndihmuan në shtimin e votave.…

Besnik Lajqi: Krimineli islamik Fuad Ramiqi

| E Premte, 01.03.2013, 10:03 PM |

Reagim dhe demaskim i gënjeshtrave hipokrite të kriminelit islamik Fuad Ramiqi
Ja se kush është Fuad Ramiqi, oficeri i armatës komuniste jugosllave që bëri terror dhe masakër kundër Kosovës, kur me dhjetëra djem shqiptarë erdhën në arkivole! Kur u vra kryeterroristi Shavki Salama Attiya, u arrestua me shokët e vet, ju ikët vrap për në veri! Përse vallë? Mos shkoni tash që t’i lodhni me gënjeshtra se s’paskeni qenë në Tiranë, por prit edhe pak sa të dalin në pah disa argumente tjera me peshë më të madhe, për të vajtur në Hagë!

Nga Besnik Lajqi

Është shumë interesant me këtë sektin tuaj Vehabist, i nderuar Fuad Ramiqi! Ju dhe shoku i juaj, zotëri Shefqet Jashar Strofci, nuk i pranoni si të vërteta.…

“BUKË E KRYPË E ZEMËR !” NË SOFREN E GJERGJ KASTRIOTIT !

Nga Fritz RADOVANI:

Sofra asht gati!
Urdhnoni Shejtni, Populli Shqiptar per Ju, ka shtrue “Bukë e krypë e zemer!”
Me këto fjalë do t’ Ju drejtohej sot Argjipeshkvi i Durrësit dhe Tiranës, Imzot Vinçenc Prennushi, i cili ka thanë në 1946: “Sot asht turp mos me kenë në burg!”

Mbas Mikut të Madh të Shqiptarëve nder shekuj, asht Rregjenti i Delegacionit Apostolik në Shqipni, i Pari Shqiptar emnue në Maji 1945, dhe që guxoi me deklarue: “Unë nuk do t’a ndajë kurrë grigjen time nga Selia Shejtë!” Për këte u pushkatue!

Janë rreshtue në sofren e së dieles së 21 Shtatorit 2014, një nder ditët e veçanta në Historinë e Popullit Shqiptar, ku në kryet e vendit asht Shejtnia e Tij Papa Françesku:

●66 Meshtarë, të vramë, të mbetun në tortura dhe të zhdukun nder kampe pune e shfarosje, nder të cilët, 50 prej Tyne as sot, nuk kanë asnjë Shenjë tek koka…
●Janë aty edhe 65 Meshtarë tjerë Katolik Shqiptarë, që provuen torturat dhe vuejtjet e hetuesive e të kampeve të shfarosjes…Po, edhe mbijetuen e vdiqën në krye të Detyrës së Tyne per të cilën u betuen mbi Elterin e Shejtë…
●Janë aty Bektashijë, të vramë…Baba Sali Njazi Dede, Baba Zylfo Turani, Baba Qamil Gllava, Baba Ali Tomorri, Baba Shefqet Koshtani, Dervish Ali Korça, Bedri Cakrani, Baba Myrtyza Kruja, Baba Islam Leskoviku e sa të tjerë Atdhetarë të pashoq!…

Shqiptarët po hyjnë në burrënimin shpirtënor

Sami Repishti, 17/09/2014

48-RepishtiKanë mbetur vetëm pak dite para vizitës së Atit të Shenjtë në tokën tonë arbënore, vizitë që unë përshëndes: “Shenjtënia e Juej: Mirësevini në atdheun tonë!”. Vizita konsakron randësine e së kaluemes sonë tragjike, dhe synon, njikohësisht, përkrahjen e Selisë së Shenjtë për klerin katolik shqiptar në përpjekjet e tia me forcue sa ma shumë veprimtarinë e tij në shërbim të grigjës shqiptare, me ringjalle “Nji Shqipëri me Zotin, dhe për njeriun!”

Jeta më dha mundësi me dëshmue periudhën e letargjisë dhe vorfënisë në vitet e Monarkisë, okupacionin ushtarak fashist, vitin kalimtar të ordive shkatërruese naziste në vendin tonë, 15 vjet të regjimit komunist, dhe sot periudhën e nji tranzicioni anemik e të pa planifikuem, kaosi i të cilit mundon qindra mijëra shqiptarë, dhe shkakton nji konfuzion të gjithëmbarshëm në mendjet e individëve dhe të kolektivit shqiptar.…

Me poetin e talentuar Fran Tanushi

Dergoi për botim, Gjin Musa

Fran Tanushi

Lindi në zemër të Dukagjinit (Novosellë) në vitin 1963. Shkollimin fillestar dhe atë të mesem i përfundoj në vendlindje – Gjakovë.
Në Prishtinë studioj Filozofinë dhe Soiologjinë, ku edhe reflektoi në levizjet e kohës, si dhe në botën letrare dhe artistike të atyre viteve.
Për shkaqe subjektive u tërhoq nga atdheu dhe nga viti 1989 u vendos në Bavari (Gjermani).
Shkruan poezi dhe prozë zhurnalistike; mirret me pikturë dhe shkrime dramatike. Njëherit editon dhe drejton Revistën Libertas.
Jeton dhe vepron në Augsburg, në lidhje të përhershme me vendlindjen.

DARDANIA

emër i vjeter shekujve të tërbuar çmendurisht
nën gure muranash fshehtesinë e historisë tënde e ruan
me gishtat e gjymtyrëve
të sakatosura vitet për në rilindje numron
dardania dardhania kopshti i edenit tim

Dardani – Prishtinë ..82

UN DHE ATA

kur kam lindur
me kanë thënë

nën ,,akordimin’’ e vajt tim
të tjerët qeshinin

un heshtë
kur të tjerët qajnë

duke u ngerthyer
në brendinë e botës sime

pra unë si për ,,inat’’
nuk qesh as nuk qajë me ta

me ta … këndoj

TË PANDARIT E NDARË
un isha aty ku plaga kurimin kërkonte
në motet e valosura pa shpresë e trazim
sot kur të qet’uar jeni me ,,lejoni’’ dhe mua qetësinë
po nuk duhem tjetër mos brengoseni …
me hudheni tej purgatorit ku drita e terri rrugët ndajnë
për ne … të pandarit e ndarë

TY QË NUK TË KAM TAKUAR KURRË

Nëse me takon
ndonjeherë
ke për tu ,,pënduar
po më dashuron

ke për të vuajtur
një jetë të tërë
për mua
apo me mua

,,ruaju ’’ nga un’
djalli dhe engjulli
i mbeshtjellur
në lekurën e trupit
të njeriut

Nostalgji Kajam’iste

Vrragë shtati
në plage zemre
tymon me vruallin
e zjarrit të katandisur

Skamlisë së drunjet
moteve në kapercyllë
nostalgjia djaloshare
tjetërsohet

Gotës plot me verë
nuhat aromën
e pikturimit
të portretit të saj

me zhytje thellësive
në gotën e mbushur
,,tallazeve oqeanike’’
pulëbardhën shpetoj

Pas zbrazjes së kupave,
pastroj djallezitë njerzore ,
mbi hapesirën e veprimit
dhe shpirtin e trazuar të poetit.

Vizita e Papës në Tiranë lajm i mirë për shqiptarët e Amerikës

Lek Gjoka, Jacksonville Florida

Pas njezet e një vitesh përsëri një Pape viziton Shqipërinë vendin e shqiponjave. Ky lajm me permasa globale të vizitës së Papa Franceskut sigurisht sjell një lloj krenarie edhe për ne shqiptaret e Amerikes të besimeve katolike, muslimanë, ortodokseve dhe bektashianë.

Çila është kjo krenari?
Kjo është vizita e parë që Ati i Shenjtë bën në një shtet Europian dhe zgjedh Shqipërine duke na përcjell një mesazh të madh paqeje dhe duke bekuar Shqipërinë e shqiptaret kudo në botë. Zgjedhja e Shqipërisë është një sinjal pozitiv edhe për partitë politikë shqiptarë të cilët bënë shumë pak ose aspak për të dënuar aktorët që kryen krime në diktaturën komunistë. Dhjetëra e dhjetëra priftërinjë u dënuan, u vranë edhe pa gjygj sepse predikuan fjalen e Jezu Krishtit por në të vertete ato luftuan për paqe, bashkim ndermjet shqiptare pa dallime fetarë.Ishtë forca e madhe e klerit katolik me në krye strategun e saj Dom Nikoll Kacorrin që luajti një rol madhor në Pavarsinë e Shqipërisë nga zgjedha shekullorë osmanë me 28 Nentor 1912.…

Poeti Lulash Brigja me disa poezi

Ky esht poeti Lulash Brigja.
Dërgoi për publikim, Gjin Musa

Kur dielli puth lulet

Kur dielli puth lulet
pranvera s’vonon

Kur dielli puth lulet
një ditë e re fillon

Kur dielli puth lulet
është një çast meditimi

Kur dielli puth lulet
është një libër i imi

Kur dielli puth lulet
është vetëm fillimi…!

Portret malësori

I vështirë për ta kuptuar
si pikturë antike
I kthjellt në shikim
si një rreze drite
I lagur nga bora
nën arnat e këmishës
I ngrohur pranë vatrës
nën tymin e pishës
I djersur pas parmendës
që pa gdhirë
I ngopur me misra të zier
dhe shllirë
I tharë nga era
që fryn në Alpe
I çlodhur në mbrëmje
mbi një dyshek kashte
I rritur në halle
në kohë të vështirë
I qullur në balte
por gjithmonë i dlirë
I etur si sythi
kur vonon pranvera
I frigur si shkëmbi
kur e sulmon era
I heshtur dhe i menduar
si flokët e bardhë
I zemëruar me pleqërin
që e sheh duke ardhë!

Intervistë “për të gjitha” me Albin Kurtin: Jua shpjegoj “ndryshimin” tim!

Nga Prishtina, Mira Kazhani/Gazeta Dita

Mira Kazhani: Zoti Kurti, ju po hyni në qeverisje me njerëz dhe parti që deri dje jo vetëm i keni kritikuar, por keni ndërtuar karrierrn tuaj politike duke ju kundërvënë atyre. Kështu psh, në fushatën vendore, ju fituat duke thënë se Prishtina do të ishte më keq me Isa Mustafën, nëse ai do mbetej në krye të saj. Çfarë ndodhi? Ndryshuan këta njerëz dhe u bënë befas të zotë dhe të ndershëm, që ju pranuat të qeverisnit bashkë me ta apo ndryshuat ju?
Albin Kurti: Është e domosdoshme të ndryshojë Kosova. Duhet që kjo qeveri e këtij regjimi t’i takojë së kaluarës. Sepse ndryshe Kosova mbetet pa të ardhme. Është në interesin e këtij koalicioni së pari t’ja pamundësojmë ripërtëritjen këtij regjimi dhe më pastaj ta krijojmë edhe ne qeverinë për të cilën do duhen bisedime shtesë, sa i përket programit politik qeverisës, por edhe sa u përket përgjegjësive ministrore që do i marrim të gjithë.…

Kali i Trojës në mesin e shqiptarëve!

Gani MEHMETAJ

“Me serbët na ndan vetëm një cipë e hollë e qepës”, kanë predikuar shumica e hoxhallarëve në Kosovë e në Maqedoni, në fëmijërinë time, “me shqiptarët katolikë na ndan një bjeshkë”, vazhdonin propagandën e tyre antishqiptare hoxhallarët. Këtë moto po e ndjekin edhe sot e kësaj dite.

Fryma që ta thanë shpirtin nga Sahara-ja, ua ka mpirë mendjen një lukunie renegatësh, të cilët luftojnë si në dëlir kundër shqiptarëve. Në vend të flasin për bukurinë e jetës, ata flasin për bukurinë e vdekjes. Të bukurës i thonë e shëmtuar dhe të shëmtuarës, e bukur! Ka dëgjuar kush ndonjë hoxhë, apo vëllazërinë islamike shqipfolëse, por jo shqiptare, të flasë për tmerret e policisë e të ushtrisë serbe? Ka dëgjuar kush që shefqetkrasniqet, mullazimkrasniqet, gogiqet, lutfihazirët e mjeranët e tjerë mercenarë, që shkarravisin nëpër revista islame ta shajnë Milosheviqin?…

BIOGRAFIA E DESHMORIT PREK MANI

Ndue Zef Qehaja

Ne kuadrin e 70 vjetorit te clirimit te Atdheut.

Prek Mani lindi ne fshatin Tetaj te Krahines se Nikaj-Merturit me 22 Qershor te vitit 1922.Ne nje familje te varfer fshatare me tredida patriotike.Ne formimin e Prekes ndikuen pozitivishte babai Mani si dhe xhaxhallaret Sokoli e Kadria.Keta leviznin shume,takoheshin me shoke e miqe si ne zonen e Dukagjinit,Shkoder,ne Malsine e Gjakoves etj.Ne takime me njerzit e njohur ata mesonin shume dhe kishin marre nje culture disi te larte,frekuentonin rregullishte kishat, e donin arsimin etj. Sokoli e Kadria kane qene pjesmarres ne ushtrin e Bajram currit si pjesmarres ne revolucionin demokratiko-borgjez te 1924.Kur Preka ishte 3-vjeç familja e tije po ndiqej shume si kundershtare e zogut.

U njoftuen disa here qe te dorzoheshin dhe u detyruen te dalin si koqak ne per male.…

JETA IME ËSHTË E LIDHUR ME MUZIKËN

Ndue Lazri

Bisedë me sopranon Sonila Kaceli

Sonila Kaceli, një soprano që tashmë ka formuar një emër në qytetin e Bolonjës, ku ka studiuar prej disa vitesh dhe është bërë pjesë aktive e jetës kulturore në këtë qytet. Pasardhëse e “dinastisë” së njohur intelektuale e artistike Kaceli, bijë e legjendës së koreografisë e baletit shqiptar, Gëzim Kaceli, njërit nga themeluesit e Ansamblit të Këngëve e Valleve Popullore të Tiranës, ajo lufton të ecë në këtë rrugë e ta mbajë lart këtë emër.

- Babai juaj e nisi rrugën artistike në moshën 12 vjeç dhe u bë një nga mjeshtrat më të mëdhenj të koreografisë e baletit shqiptar. Po Sonila, në ç’moshë e nisi ëndrrën dhe rrugën e saj të këngës?

Ju lutem… mos e vritni Gurakuqin për herë të katërt

…u vra pabesisht ne Bari me 2 mars 1925…
… “u vra per here te dyte”… diten qe atentatori i tij u lirue si i pafajshem…
… “u vra per here te trete” kur shtepia e tij (monument kulture) ne Shkoder u la te shembej…
…”po vritet per here te katert” duke e lane ne harrese…


Nga Pjetër Logoreci

.. Si fmije e si nxanes, rruges per ne shkolle, u pershkova vjet me radhe para shpise se Luigj Gurakuqit ku shpesh ndalesha te dera e prej ndoj plaset ne drunin e vjeter, kuriozohesha tuj pa gryken e rrasen e pusit, shkallet me gure te latuem e madheshtine e cardakut karakteristik … e tue kene se fantazia e fmijes shkon shume larg, pershkoja me imagjinaten teme dhomat e errta e te pluhnosuna te ksaj shpije, drejt xhamave ku gjendeshin teshat e gjakosuna e me gjurma plumbash te Luigj Gurakuqit, burrit qi e deshti deri ne flijim atdheun…

Foto 1: Shtepia muze, ku lindi patriotit Luigj Gurakuqi ne Shkoder

Por duhet me thane qi pata fat, mbasi brezat e sotem munden vetem me ndigjue per shtepine (e asgjesueme) muze…., se nji dite mesuesi im i historise (zotni Mark Temali) na dha shansin me e vizitue muzeun, me i pa kto relike e me kuptue se cka ban dora tradhtare e atij qi shet nderin dhe kombin.…

Faqja 1 prej 3012345...102030...E fundit »