Sondazhi

A duhet të dënohen politikanët, që kanë vjedhur dhe kanë abuzuar me pronën publike?

Shfaq Rezultatet

Ngarkon ... Ngarkon ...

Kalendari

Mars 2015
H M M E P D S
« Shk    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Arkivi

Kategoria

Përdorues NëLinjë

Shkrimtari Lazër Stani u kthehet kujtimeve nga vendlindja: Historia e gruas që strehoi At Anton Harapin para pushkatimit

Në përmbledhjen me tregime “Kohë për nuse” Lazër Stani ka edhe një me titull “Daiza Zaharia”, kushtuar gruas që strehoi At Anton Harapin, fratin françeskan, mendimtarin e shkrimtarin, që u dënua me vdekje nga pushteti popullor. Një rrëfim mes historisë dhe fiksionit, për shtëpinë në fshatin Plan, burrat e së cilës u dënuan me 101 vjet burg se strehuan fratin.


Lazër Stani

Vetë fëmijëria e autorit të librit “Kohë për nuse” i ngjan një libri. Kur tregon rrëfenjat me gjyshër, të gjalla siç ende i ka në kokë, edhe kujtimet e Lazër Stanit, ngjajnë si fiksion… Një fëmijë që vështron për orë të tëra një shtëpi misterioze, nga dritarja e shkollës, sot, pas kushedi sa vitesh, ulet të shkruajë për ato mure të nxira brenda të cilëve, dikur, jetonte një grua.… | Lexo me tej...

U BËNË SA VITE, QË U NJOHËM DHE ÇDO HERË AI ËSHTË I NJËJTË…

(Në vend të urimit, për ditëlindjen e prof. Murat Gecaj)

Nga: Bahtir LatifiBoras – Suedi

Pak vjet të shkuara, ishim së bashku për një vizitë në Shqipëri, me mikun tim Sokol Demaku dhe atje u takuam për herë të parë me prof. Muat Gecaj dhe shumë kolegë e miq të tjerë. Këtë miqësi e filloi, së pari, miku im dhe pastaj e vazhdova edhe unë. Takimi ynë i parë, pas Sokolit, ishte në Tiranë, ku shkuam së bashku.

Murat Gecaj - Bahtir Latifi Nga e majta: M.Gecaj e B.Latifi (Tiranë, 2014)

Rrija paksa i hutuar, kur u takuam dhe nuk flisja, sikur nuk kisha forcë, kur kuptova se kush ishte prof. Murat Gecaj edhe pse kisha dëgjuar më herët për të. Jo nga ndrojtja, jo nga përshtypjet se nuk do të jetë njeri i afërt i imi, por mendoja me vetën: sa me fat jam, që takoj njerëz, si i nderuari Murat Gecaj.… | Lexo me tej...

LARGIMI I ISMAIL KADARESË

Ismail Kadare Shkruar nga gazetari ROBERT GORO

DOSJA 1990-1991, deshmija e Kiço Mustaqit

Ndërsa në Tiranë ishte duke u zhvilluar (për herë të parë këtu), Takimi i Ministrave të jashtëm të Ballkanit- një tjetër shenjë se Shqipëria po bënte hapa për daljen nga vetizolimi, rrugëve të kryeqytetit u hap si buçimë rrufeje lajmi se Ismail Kadare kishte kërkuar strehim politik në Paris. Të nesërmen, më 27 tetor 1990, gjithë gazetat qendrore, nën titullin “Ismail Kadare dezertoi”, publikuan një njoftim lakonik që nënshkruhej nga ATSH, por që padyshim ishte hartuar në zyrat e Komitetit Qendror të PPSH:
“Nga njoftimet e shtypit të huaj bëhet e ditur se shkrimtari Ismail Kadare, që ndodhej prej afro një muaji në Francë, kërkoi dje strehim politik atje.
Me këtë akt të shëmtuar, që fyen rëndë ndërgjegjjen patriotike e qytetare të njerëzve tanë, ai braktisi atdheun dhe e vuri veten në shërbim të armiqve të Shqipërisë e të kombit shqiptar”.… | Lexo me tej...

Poetja e re Valbona Hani nga qyteti i Elbasanit, prezantohet me botimin e saj të parë

Valbona Hani Atë që jeton në të përditshmen Valbona, e ka shprehur në vargje. Urime.
GJIN MUSA

Valbona Hani lindi më 19.06.1976 në fshatin Dëshiran dhe u rrit nga një familje modeste shqiptare, ku mikëpritja dhe bujaria janë në radhë të parë. Shkollën fillore dhe të mesme e kreu në vendlindjen e saj. Shkollën e lartë e kreu ne qytetin e Elbasanit, dega Infermieri e Përgjithsheme, në Fakultetin e Shkencave Mjekësore Teknike, ku vazhdon dhe Masterin.

– Poezia hyri në jetën e saj ndjeshem, pasi ka qenë pasion që nga fëmijëria. Ajo vendosi të shkruaj ndjeshëm për një botë të bukur, pa dhimbje dhe lotë dhe të japë kontributin e saj me botimin e vëllimi poetik “NOTA NË PENTAGRAM”, të cilin ia dedikon Klinikës Mjekësore Shëndet Paljativ, ku në këtë qendër u vjen në ndihmë pacientëve që janë në gjendje të rëndë shëndetësore.… | Lexo me tej...

Izet Haxhia: Ministri i Jashtëm Serb Ivanoviç financoi PD-në në 1992

Në një reagim në adresën e tij në Facebook, ish truproja i Berishës, njeriu më afër Partisë Demokratike deri në vitin 1998, ish student i mjekësisë Izet Haxhija i inspiruar nga një shkrim i gaxetarit Bedri Islami pohon se Ministri i Jashtëm Serb i ish Jugosllavisë ka financuar PD-në në vitin 1992. Kjo dëshmi e zotit Haxhia përforcon akuzat që i janë bërë Berishës si i infiltruar i Serbëve në Shqipëri. Haxhia thotë që Berisha e ka quajtur edhe ish liderin e kosovarëve Rugova “një maniak seksual”.

Izet Haxhia - Sali Berisha

Mora shkas nga një shkrim brilant i gazetarit Bedri İslami, për të thënë disa gjëra që përforcojnë vërtetsinë e këtij shkrimi tek gazeta Dita.

Ka qënë qershori i vitit 92, pas vizitës së Berishës në USA u kthyem për të marrë pjesë në forumin Crans Montana në Zvicer.… | Lexo me tej...

Kush e “vrau” Tom Doshin?

Gjin Musa Gjin Musa

Si nisi nuk krisi!bomba nau ba kapslle,kapsolla sote u ba shkreps.
Ne Shqiperi kishin ndodhur ngjarje nga ma te rendat ne keto 24 vjet “demokraci”,po si kjo qeu perjetue tashe rrethe 20 dite
nuk kishte bere vaki!.
Akuzohej nga opozita, pra PD, drejteperdrejt kryetari i kuvenit te Shqiperis z.Ilir Meta se na paska paguar shuma marramendese
per te vrare dy deputet te parlamentit.
Tom Doshi dhe Mehill Fufi!
Te them te drejten qe ne fillim te ketij lajmi kame dhane versionin time!nji loje e turpsheme!po kure u ngrit ne kame PD dhe e gjith opozita
per dorheqjen e Ilir Metes nga posti i kryetarit te kuvendit,ketu edhe hamendjet e parashikimet ndryshuan.
Pse opozita merrte ne mbrojtje deputetin Tom Doshi?… | Lexo me tej...

BACË, PËR KË LUFTOVE?

Makfire Maqedonci – Canolli Nga Makfire Maqedonci – Canolli

Sot nuk po shkruaj vargje e as këngë, por do të shkruaj për diçka që në shpirt po më dhemb. Jo, sot nuk po më vlon në shpirt as vargu e as kënga sepse thellë jam e lënduar nga shumë padrejtësi qe po ndodhin atje në tokën tonë, në tokën e përgjakur me shekuj!!!
Dhe jam më se e bindur se këtë dhimbje nuk po e ndiej vetëm unë por qindra e mijëra shqiptarë, qofshin ata në trojet tona qofshin nëpër mërgatën e humbur nëpër Evropë, Skandinavi apo këndej oqeanit në Amerikën e largët!

Është një dhimbje që gradualisht po na vret të gjithëve në shpirt dhe fatkeqësisht po na shkakton plagë. Papunësia dhe varfëria ekstreme qe i ka kapluar vatrat shqiptare ku për fat të keq në mesin e atyre skamnorëve kemi edhe ish të burgosur politik dhe ish luftëtarë të Lirisë është një tradhti jo vetëm e “Idealit kombëtarë” Ideal qe i bashkoi ata trima rreth çështjes kombëtare me shpresën dhe dëshirën se një ditë do të gëzojmë të gjithë ditë më të mira dhe “Liri” të plotë.… | Lexo me tej...

Çanakkale – mendja e shterrur e shqiptarëve

Fahri Xharra Fahri Xharra, 20 .03.15, nga Gjakova

Këngëtari elbasanas Medi.Zena jep edhe një mesazh për Turqinë dhe popullin turk që “populli turk duhet të qëndrojë i bashkuar ashtu sikurse qëndroi i bashkuar në luftën e Çanakalasë. Shqiptarët dhe Turqit kanë treguar me këtë luftë që janë vëllezër. Edhe ne sot duhet të jemi të bashkuar me popullin turk ashtu sikurse ishim në këtë luftë”…. Ai vazhdon rrëfimin e tij duke treguar se gjatë muajit të Ramazanti Bashkia e Bajrampasha shtroi një iftar në Elbasan dhe një grup i cili kishte ardhur nga Turqia i kërkoi të bënim një duet me këngën e Çanakalasë, në shqip dhe turqisht. “Ne do ta këndonim në shqip dhe ato në turqisht. Muzika ishte e njëjtë dhe nuk e kishim të vështirë të bënim këtë duet.… | Lexo me tej...

Raport para një akademie

Ndue Ukaj Ndue Ukaj

Para një auditori të përzgjedhur, siç mund të jetë ai i një akademie, mund të flasë vetëm dikush që shquhet për arritje shumë të veçanta në arte, filozofi e shkencë. Së paku kështu dëfton përvoja empirike. E kështu nuk mendon një shkrimtar i sërës së lartë, si Franc Kafka dhe kështu s’ndodh në letërsinë e tij.

Kafka, si gjithë shkrimtarët e mëdhenj, me krijimtarinë e tij artistike, shpërfilli ligjet e ngurta të njerëzimit, për t’i dhënë po këtij njerëzimi një letërsi të jashtëzakonshme – përmendore për jetë e mote. I tillë është edhe tregimi “Raport para një akademie”, një përmendore letrare, themelet e së cilës janë thadruara thellë në jetën njerëzore.

Në këtë tregim, lexuesi ndeshet me një personazh krejtësisht të pazakonshëm, joreal.… | Lexo me tej...

Mosnjohja e të njohurve

Ramadan Bigza Opinion

Nga RAMADAN BIGZA, Gazetar

Senteca e njohur se”po nuk njohe te shkuarën, nuk ndërton dot të ardhmen”, ka ardhur në ditët tona, jo vetëm për të na e kujtuar si thënie të mënçur por si një dëshmi të një realiteti, që fatkeqësisht po e përjetojmë përditë e më shumë.

Kohët e fundit gazeta Sport Plus dhe presidenti i saj Muhamet Malo organizuan një event të mrekullueshëm sportiv. Fjala është për elitarët e sportit. Ishte një event, që kishte mbledhur ikonat e sportit shqiptar. Brenda asaj salle të mbushur me yje ishte vërtetë historia e sportit tonë. Ishte e kaluara dhe e sotmja.Ishin sukseset, medaljet, mjeshtria. Asnjëherë nuk ishin mbledhur bashkë aq shumë elitarë. Por çuditërisht edhe pse i ndërtuar në mënyrë të përkryer , edhe pse përcillte një mesazh të qartë krenarie, ai kaloj pa u ndjerë, kaloj pa atë jehonën e jashtëzakonëshme që i duhej bërë si i vetmi eveniment i përmasave të tilla.… | Lexo me tej...

Rrustem Geci – poezi promemoriale

P R I Z R E N I
Rrustem Geci
A do të jemi në kohë historike
mbi Prizren ende ka ré të zeza
rënia e himnit s´mund të ndodhë
flaka e këngëve vetëm po shtohet

Ky qytet njëzotësh i shqiptarëve
shkruan Gjirokastra për Prizrenin
është përtej 7 mrekullive të botës
Prizreni ujin e vet e njeh nga etja

Është vullnet qytetar i shqiptarve
dhe gjak i të gjithë shekujve tanë
që kombi ynë më të mos bëj burg
për çlirim tokash dhe kryengritje

Atdheu, sot po bisedon në Prizren
Në shtëpinë – shekull të Lidhjes
aty ka një Këshill që po vendosë
që Prizreni të jetë Vlora e vërtetë

A do ta bëjë këtë histori Atdheu
që n´Prizren të shpallet Bashkimi
retë në qiell mund të kenë rrufe, po
Nusja e kombit sot do kurorëzohet!..

| Lexo me tej...

Mbrëmje kulturore kushtuar “7 marsit Ditës së Mësuesit” në Londër

Asllan Dibrani Shkruan Asllan Dibrani

Për nder të Ditës së Mësuesit, në praninë e shumë mësuesve, poetëve dhe krijuesve të tjerë, në lokalet e restorantit “Poem”, me 14 mars 2015, u mbajt një manifestim kulturor.

Mbrëmja kulturore, u organizua nga “Qendra Shqiptare në Londër”. Fjalën hyrëse e mbajti kryetari i Qendrës Shqiptare, Sami Islami, i cili i përshëndeti të pranishmit dhe shpjegoi rëndësinë e Ditës së Mësuesit. Pastaj kësaj, Agim Morina dhe Sami Islami bënë prezantimin e rrugëtimit të shkollës shqipe që nga shekulli XVII deri në ditët tona me titull “Histori e shkurtër e shkollës shqipe”.

Mësues shqiptarë në LondërNjë foto e përbashkët e një grupi të pjesëmarrësve në mbrëmjen kulturore kushtuar 7 marsit, Ditës së Mësuesit, në Londër.

Nga tubimi u nderuan artdashësit dhe dëshmorët e shkollës shqipe Papa Kristo Negovani, Fazli Greiçevci dhe Shaban Jashari (babai i komandantit legjendar Adem Jashari), të cilët gjithë jetën e tyre ia kushtuan arsimimit të shqiptarëve!… | Lexo me tej...

RRUGA NGA BIR I MËKATIT NË BIRI I BOTËS

Demir Gjergji - Biri i botës Ndue Lazri
D¨åergoi për publikim: Gjin Musa, gazetar

Rreth romanit “Biri i Botës” të Demir Gjergjit

Të ndodhesh i vetëm përballë botës, që të bën shumë pyetje e ti mbetesh si memec, sepse nuk di të përgjigjesh, sepse nuk ke një përgjigje. Të mos dish atësinë, ditën e lindjes. Të të mungojë identiteti përballë një bote me identitet të ndërlikuar e që nuk të pranon lehtësisht në gjirin e saj. Sepse ti je ndryshe. Sepse je bir i mëkatit. E përpara të kesh rrugën e vështirë e të përpjetë drejt rritjes, plot pengesa e të panjohura, që do të të gjakosë jo rrallë herë këmbët, duart, bërrylat, por mbi të gjitha zemrën.

Ky është fati i protagonistit të romanit “Biri i botës”, që poeti dhe shkrimtari Demir Gjergji i ka servirur lexuesit kohët e fundit.… | Lexo me tej...

Copa dhembje në 43-vjetorin e varsjes nga UDB-ja të poetit Alush Canaj

Alush Canaj MË VRANË, POR KËNGA KA MBETUR. S`VRITET DOT AJO

AVDUSH CANAJ

Nata po ikte e trishtuar .Këtë trishtim po ia përcillte edhe ditës së 15 shkurtit të atij viti,(1972), plot lot e dhembje. Ti hape sytë. Fole. Tregove të vërtetën me një zë të mekur.
Ah, ata më vranë. Ata ma mbushën kupën e helmit. M`u vërsulën cerberë e ujqër ta pij.
Pije, pije, pije!
Dhe… e pita. Deri në fund.
Ndodhi krimi makabër.
Vrasja mori fund.
Ata duatrokitën. Ashtu duhet.Ashtu.Brohoritën si në kor: Vdekjeve poetëve.Të gjithëve kështu, kështu, kështu…
Fajtor ishte kënga. Kishin frikë nga ajo. I tmerronte dashuria për Arbërinë. Isha në gjendje të vdes për të e të ringjallem si feniksi.
Ta dini mirë edhe këtë:
Cerberët përmes lakejve të tyre, do të lansojnë, me siguri, të pavërteta.Si gjithmonë.… | Lexo me tej...

AVDUSH CANAJ LIRIK MODERN I LETËRSISË PËR FËMIJË DHE TË RINJ

Është një margaritar rrezëllitës në letërsinë tonë, një zë i ëmbël dhe origjinal në poezinë për fëmijë dhe të rinj që i bashkangjitet me krenari të mëdhenjëve: Vehbi Kikaj, Rifat Kukaj, Ali Huruglica, Agim Deva, Abdullah Thaçi, Gani Xhafolli e Grillo, Beqaraj, Mamaqi…

Avdush Canaj Shkruar nga ETLEVA BOGDANI

Avdush Canaj është krijues me talent në letërsinë tonë për fëmijë dhe të rinj. Këtë e dëshmojën librat e tij të botuara deri më sot: Gjeneral pa epoleta (1993), Lepurushi i çokollatave (1994), Gonxhja nga Jupiteri (2000), Zogu në derë (2003), A fle peshku me pizhame (2008), Mollë me syze (2010), Dallëndyshet e gjumit (2011), dhe Fluturat me sandale (2013).

Krijimet e tij të para i gjejmë qysh si nxënës i klasës së shtatë të fillores, por me vëllim poetik para lexuesve doli në vitin 1993, që shënoi një fillim të mbarë në fushën e krijimtarisë letrare nderkaq kritika e atëhershme e vlerësoi në mënyrë të drejtë.… | Lexo me tej...

DOM NDRE MJEDA NE PIEDESTAL

Mjeda - shtatore Shkruar nga Ndoc Shabani, Bushat

Dom Ndre Mjeda rivjen me piedestal mes banorëve të Shkodrës

Zhvilloi punimet me sukses Konferenca Shkencore kushtuar Ndre Mjedës me rastin e 75-vjetorit te vdekjes dhe 100 vjetorit të Shpalljes së Pavarësisë

Klajd Kapinova

Gjatë gjithë vitit kam ndjekur nga afër punën e palodhur të hulumtuesit Dr. Mentor Quku, përkushtuar rilindasit të shquar erudit, patriotit dhe poetit brilant Dom Ndre Mjeda.
Po këto ditë përmes telefonit, zhvillova një bisedë, me një ndër organizatorët kryesorë studiuesin Dr. Mentor Qukun, nga i cili mora një informacion më të plotë, mbi zhvillimin e punimeve me sukses të Konferencës Shkencore kushtuar Ndre Mjedës në 75-vjetorin e vdekjes dhe 100-vjetorin e Shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë, mbajtur në komunën Bushat të rrethit Shkodër (1 gusht 2012).… | Lexo me tej...

NË BUKURITË E KRYEQYTETIT TË VERIUT

NDUE LAZRI

Shënime udhetimi nga Sanpietërburgu

Kur po afrohej 30-vjetori i martesës me bashkëshorten time, Zhanin, po mendoja për ndonjë surprizë të veçantë. U kujtova që në vitet e rinisë sonë të dy ishim të dashuruar me letërsinë, artin e kulturën ruse. Tek lexonim kujtimet e Kadaresë dhe krijimet e tij për ambientet moskovite të kohës studenteske, por edhe lirikat e poetëve rusë me berjozka e ambiente përrallore, apo shikonim pikturat e Rjepinit e baletet e mrekullueshme ruse, shpesh ëndërronim për ndonjë udhëtim në ato anë. Por gjer aty guxonim, në kufijtë e ëndërrimit, se në kohën e regjimit totalitar kapërcimi i kufijve ishte një privilegj që e dinim se nuk do na përkiste kurrë.

Ndue Lazri në San Petersburg

Por tani, pas 30 vjet martese, kur komunizmi kishte vdekur edhe në strofkën e tij, në ish-Bashkimin Sovjetik, e ne ndodheshim në emigrim në Itali, ajo ëndërr nuk dukej aq e parealizueshme.… | Lexo me tej...

ORA E RËNJES SË PRANGAVE

Rexhep Kasumaj Rexhep Kasumaj, Berlin, kallnor 2015

(Skllavët nuk shkruajnë)

1.
“Lirinë keni ju, ne hekrat kemi”, u thoshte Ndre Mjeda të bekuarëve amerikanë, pasi kishte shkruar poemthin “Liria”, këtë odë që këndonin zemrat shqiptare. I përhihej, e kapte dhe i zhdukej shpejtësisht, imazhi i atdheut të lirë…

Dhe, njëmend, një popull i ndrydhur gjatë, mbijeton me trupin, por terron, poaq, me frymën. Në vrragët e tij nuk ka asgjë të shkruar…Sepse, thjeshtë, skllavët nuk shkruajnë! Dija apo e drejta e mendimit, ndaj, si një privilegj i të “epërmve të virtytshëm”, ishte rezervuar për aristokratët apo, madje, në viset e kolonive që i banonin popuj “natyrorë”, veçohej për metropolitanë dhe mëkëmbës të tyre të përgjakur.

A nuk ishte pokështu dhe ndër vëndet e arbërit?… | Lexo me tej...

BISEDË ME LIRINË – poezi nga krijimtaria e Rrustem Gecit

Të fituam me zjarrin e zemrës
me prushin e shpirtit, me flakë
të epokës. Të nxorrëm ku kishe
rënë, me dorën e bërë grusht

Të fituam me gjakun e betejave
me dashurinë e të rënëve, me
dritën e pashuar të shtëpive, dhe
me gisht në këmbëz të pushkës

Kosovë, bijë e Shipërisë, motër
e Shkupit dhe e Tetovës, motër
e Çamërisë, dhe e Arbëreshit
motër e Preshevës dhe e Ulqinit;

Dhimbje kam në kraharor, jetoj
me plagë të rënda për tokën që
ma grabitën, për pjesë t´atdheut
tonë në burg, dhe në kryengritje

Kosovë, merre fitoren në duar
të mos rikthehet kohë e burgut
e gjyqeve të montuara, arresteve
kohë e lotëve të nënave për bijtë!..

KANUNI POETIK

Aty ku e drejta është në burg
dhe liria ç´nderohet çdo ditë
lufta politike s´njeh të afërm
aty edhe i afërmi merr gjak

Kjo lëndë e trishtë për pushtet
hap rrugët e përgjakjeve, dhe
mbahet me injarantë e teveqel
dhe ngritet me fushatë e krim

Në betejat e ashpra për fron
sponzor janë rendi dhe paraja
diktatorët nuk lindin vetvetiu
në fron ata i ngrejnë magnatët

Një pretendent të tijëve u tha;
nëse unë do vij në pushtet; u
jap qumësht nga qumështi i
juaj, dhe bukë nga buka juaj

I DEHURI I KËNGËS SË MOLLËS

Jam nga zotërinjtë tuaj të tokës
lirik i mbrëmjes dhe i mëngjesit
dashnor i dehur i më të bukurës
mik i të vetëdjegurve të këngës

S´pytet sa është e thellë dhimbja
dhe as sa është e afërt ëndërra
dehja është shumë më e thellë
në një thellësi janë me dashurinë

Në kopshtin e mollëve të mërzitura
djali i mungon të bukurës pemë
Antike është nata në kopësht
dhe lirikë është hëna nëpër degë

Jam nga zotërinjtë tuaj të tokës
tingujt e rrugës mi do zemra
jam i vetëlindur në kohën time
jam i dehuri i këngës së mollës!..

| Lexo me tej...

KËNAQËSIA E NJË VLERËSIMI NGA KOLEGËT…

Skicë:

Shkruan: Murat Gecaj

Kanë kaluar vetëm pak ditë nga ajo veprimtari e paharruar, që u organizua në Laç-Kurbin, me rastin e festave të bukura të 7 e 8 Marsit. Siç kam shkruar edhe në një kronikë të mëparshme, me atë rast, aty u organizua përurimi i veprës “Thesar Kombëtar-3”, e përgatitur dhe e botuar nga Shoqata e Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptare “Papa Klementi XI-Albani”, në Suedi. Prandaj, aty kishin ardhur disa anëtarë e drejtues të kësaj Shoqate, të ftuar nga qytete të ndryshme të vendit tonë, por dhe nga Kosova. Mikpritës ishin Bashkia e qytetit, me kryetar Artur Bardhin dhe Shoqata Kombëtare e Miqësisë e Bashkëpunimit Shqipëri-Itali, me president Nikollë Lleshin.
Murat Gecaj merr një vlerësim
Siç është e kuptueshme, në kinoteatrin e atij qyteti ishin të bpranishëm shumë të ftuar, për ta parë më nga afër ceremoninë përuruese të atij libri.… | Lexo me tej...

Faqja 1 prej 5112345...102030...E fundit »